A világbajnokságra készülő férfi felnőttválogatott háttéstábjának bemutatását a felszerelés-menedzserekkel kezdtük, a fizioterapeutákkal folytattuk, most pedig a csapatvezetők következnek, akik az egészet összefogják.
A STÁB
Szövetségi kapitány: Rich Chernomaz
Edző: Majoross Gergely, Diego Scandella, Sille Tamás, Tokaji Viktor
Kapusedző: Gary Clark
Erőnléti edző: Puskás Sándor
GM: Nagy Attila
Csapatvezető: Imre Lajos
Orvos: Majzik Ernő
Fizioterapeuta: Bagonya Imre, Sashalmi Tamás
Felszerelés-menedzser: Nagy József, Tornyi Gábor
Lemérhető a fejlődés a csapatvezetőinknen is, mert ahogy a többi pozícióban, ebben is egyedül küzdött valaki a múltban, tavaly óta viszont már ketten, és mindketten megjárták a maguk útját a csúcsig.
Imre Lajos van némi lépéselőnyben, hiszen ő már 2008-ban a férfi nagycsapathoz került, a lehető legizgalmasabb időben, hiszen néhány hónappal voltunk a „szapporói csoda” után és háromnegyedévvel az „A-csoportos” világbajnokság előtt. „Luigi” civilben front office manager egy szállodában, ugyanakkor fél szemmel mindig a jégkorongra figyel, a női válogatottnál is dolgozott csapatvezetőként, jó munkája elismeréseként innen kérték át a férfiválogatotthoz.
Nagy Attila fiatalabb az életkorát és a férfi nagycsapatnál töltött idejét tekintve is, hiszen ő 2014 nyarán került felnőttválogatotthoz, méghozzá a szövetségi kapitány, Rich Chernomaz kérésére, és nem véletlenül. Ati sem tapasztalatlan ugyanis: korábban az utánpótlás-válogatottaknál dolgozott csapatvezetőként, nem mellesleg játékvezető: IIHF-eseményeken, az EBEL-ben és a MOL Ligában is bíráskodik, miközben az EIHC-tornákat is gardírozgatja.
Mivel a csapatvezetőink munkaköre nem teljesen azonos, csak inkább határos, a különbségtétel kedvéért Nagy Attila a GM-elnevezést kapta – ami persze nem teljesen azonos a nyugaton megszokottal, hiszen nem ő a jégkorong-szakmai kérdések döntnöke, ez a hatáskör továbbra is Rich Chernomaz szövetségi kapitányhoz tartozik –, míg Imre Lajos a hivatalos Team Leader.
Az egyik jégkorongos polihisztor, a másik pedig egy aranyermber, a Manchester United-drukkerek szerint egyetlen jellemhibával, hogy nincs nála nagyobb Liverpool-fan.
Nagy Attila
Amikor ketten lettetek felkérve-kinevezve a férfi felnőttválogatott vezetésére, miként osztottátok el a feladatokat?
Megnéztük, kinek miben van nagyobb tapasztalata. Luigi nagyon ért a szállodabizniszhez és a szervezéshez, nekem meg a hoki területén van nagyobb tudásom. Természetes folyamat volt, igazából adta magát, ki mit csináljon.
Könnyen ment az összecsiszolódás?
Jól összepasszoltunk korban, jól kiegészítjük egymást, egyáltalán nincsen súrlódás. Luiginek az enyémtől eltérő, más szemszögből vannak jó meglátásai. A mostani edzőtábor első hete is bizonyítja, hogy jól működünk együtt, hiszen zökkenőmentesen zajlik a felkészülés.
Miként kerültél egyáltalán a nagycsapathoz?
Az egész 2014-ben Dél-Koreában kezdődött a világbajnokságon, ahol Rich körbevitte Németh Miklós akkori elnökünket az öltözőfolyosón, megmutatta neki Ausztria és Szlovénia öltözőjét, a stábjuk listáját, és rámutatott, hogy ezek az országok nemcsak a játékosaik miatt „A-csoportosak”, hanem azért is, mert a háttérstáb tudása és mérete is arányos, ahogy a körülményeik is. Miklós elmondta, látja, érti a helyzetet, Rich pedig élt a lehetőséggel. 2014 nyarán volt egy munkavacsoránk, amelyen részt vett Rich, id. Kovács Csaba akkori szakmai alelnök, Kovács Zoltán főtitkár, Glen Williamson utánpótlás-vezető és én. Rich felvetette, hogy nagyon szeretné, ha csatlakoznék a felnőttválogatotthoz és segíteném Luigi munkáját. Csaba egyetértett, sőt mindenki egyetértett, így valójában nem volt kérdés, elfogadom-e a felkérést. Ezek után az U18-as válogatottat még vittem egy ideig, de aztán Mercz Orsolya átvette tőlem, és összehangoltuk az összes csapatot.
Mennyire nehéz egyeztetned, hogy a Magyar Jégkorong Szövetségnél dolgozol és közben bíráskodsz is?
Más bélyeget gyűjt, squasholni jár, én meg ezt csinálom. A válogatott-szünetekben szerencsére nincsen EBEL, amikor meg van, akkor nincs válogatott. Ráadásul mindkét helyen remek kollégákkal dolgozhatok, így könnyebb összehangolni a teendőket.
Nehéz hetvenesnél is nagyobb kerettel dolgozni?
Több papír fogy a nyomtatóból, mert két oldalra fér csak ki a keret. :) Egyébként inkább örülünk, hogy ekkora a verseny.
Mit jelent neked, hogy „A-csoportos” világbajnokságra készülünk?
Nekem nagyon sokat. Nagyon jó dolog, hogy a világelitben megmutathatjuk magunkat, hogy a csapat körüli szerkezeti változások tavaly máris eredményre vezettek: ahogy Frank Banham és Andrew Saruaer és mások is kellettek pluszként a feljutáshoz, ehhez a szervezeti átalakulás is hozzájárult. Korea és Krakkó máshogy festett: csak apróságokon változtattunk, de mindegyik segített, hogy a játékosok komfortosabban érezzék magukat és jobban teljesítsenek.
Imre Lajos
Miként alakult a poszt fejlődéstörténete?
Ahogy a személyzetünk bővült, lassan minden pozícióra két emberünk lett, ami rendjén is van, hiszen „A-csoportos” nemzet lettünk. Equipment managerből, fizioterapeutából is kettő van, és immár mi is ketten dolgozunk, mert rengeteg a feladat. Amikor egyedül csináltam, az év 365 napján volt elfoglaltságom. Félreértés ne essék, örültem neki, csak tény, hogy mindig volt egy kis apró dolog…
Amikor melléd került Nagy Ati, leültetek, feltettétek a tennivalókat asztalra és megfeleztétek, vagy miként történt?
Természetesen alakult a dolog, de le is ültünk egyébként. Adta magát, hogy mivel az én munkám a szállodaiparhoz kapcsolódik, így a vendéglátás-részét intézem én, ő pedig a szakmaibbakat úgymond.
Nektek trükkös mutatvány egy ilyen hét az edzőtáborban, amikor a játékoskerettel és a stábbal összesen nyolcvannál is több embert kell mozgatni?
Valóban nagyobb a létszám, ami logisztikailag érdekes, hogy például hol öltözzenek a játékosok és edzők, ennek a megfelelő elosztását is meg kell találni a Tüskecsarnokban, de nem annyival több a teendő, mint amennyivel több az ember. Ez pont olyan, mint a két és három gyerek közötti különbség…
És az jelent különbséget, hogy idén nem „csak” egy divízió 1/A, hanem „A-csoportos” vb következik?
Egyrészt hosszabb a felkészülési idő, másrészt belül mindenki érzi, hogy nagyon komoly dolog, amire készülünk. Nem hiszem, hogy a feladatok mások lennének, ugyanolyan komolyan kell vennünk, mint eddig tettük. Az lesz más, hogy másokkal játszunk majd más színpadon. Anélkül, hogy megbántanám akár Ukrajnát, akár Dél-Koreát, most Kanada és az Egyesült Államok és a finnek lesznek az ellenfeleink, olyan emberek, akiket általában a tévében látunk…
Fotó: Mudra László
A BŐ KERET A VB-FELKÉSZÜLÉSRE
Kapusok (9): ARANY Gergely, BÁLIZS Bence (MAC Budapest), DUSCHEK Dávid (Dunaújvárosi Acélbikák), GYENES Dávid, KISS Bence (DVTK-Jegesmedvék), HETÉNYI Zoltán, RAJNA Miklós (Fehérvár AV19), PLESZKÁN József (UTE), VAY Ádám (Debreceni HK)
Bekkek (26): ARANY Máté, LÁDAY Tamás, ORBÁN Attila, REITER Attila, SZABÓ Dániel, SZALLER Márk, SZIRÁNYI Bence, VARGA Arnold, VOKLA Roland, WEHRS Kevin (Fehérvár), DÓSA Krisztián, KISS Dániel (UTE), GARÁT Zsombor, HERNER Olivér, JÁSZAI Dávid, MESTYÁN István, NAGY Patrik, POZSGAI Tamás, STIPSICZ Bence (MAC), DUDÁS Jesse, GŐZ Balázs, SAGERT Kalvin, VOJTKÓ Mátyás, (DVTK), VAS Márton (Fassa, olasz), ERDÉLYI Tamás (Ferencváros Bp. ESMTK), HRUBY Gellért (Dunaújváros)
Csatárok (43): BANHAM Frank, BARTALIS István, BENK András, KOCSIS Ferenc, KOVÁCS Csaba, KÓGER Dániel, NAGY Gergő, REISZ Áron, SARAUER Andrew, SÁRPÁTKI Tamás, SIKORCIN Ladislav, SZABÓ Krisztián, VINCZE Péter (Fehérvár), CSÁNYI Karol, GÁGYOR Péter, NEMES Benjámin, TURBUCZ Martin, VIRÁG Tamás (UTE), ERDÉLY Csanád (Sioux Falls, amerikai), GALANISZ Nikandrosz, HAJÓS Roland, MISKOLCZI Márk, PAVUK Attila, SOMOGYI Balázs, TÓTH Adrián (DVTK), GALLÓ Vilmos (Linköping, svéd), HÁRI János (Leksand, svéd), HÁRI Norbert, KÖNCZEI Áron, VINCZE Péter Tamás (Debrecen), KERESZTURY Erik (Düsseldorf, német), KISS Zsombor (Davos, svájci), MAGOSI Bálint (Briancon, francia), NAGY Krisztián, NÉMETH Attila, ROCZANOV Dezső, SCHMÁL Kristóf, TERBÓCS István, TÓTH Richárd (MAC), SÁGI Martin (Feldkirch, osztrák), SEBŐK Balázs (KalPa, finn), SOFRON István (Klagenfurt osztrák), VAS János (Slavia Praha, cseh)
JEGYEK
A Tüskecsarnokban rendezendő mérkőzésekre 1990 és 4990 forint közötti áron lehet jegyeket vásárolni a Ticketpro és az IBUSZ irodáiban és az Interneten.
A TAVASZI PROGRAM
Hokimaraton
Április 15. péntek, 18.00 (Tüskecsarnok): MAGYARORSZÁG–Ausztria
Április 16., szombat, 18.00 (Bécs): Ausztria–MAGYARORSZÁG
Április 20. szerda, 19.00 (Tüskecsarnok): MAGYARORSZÁG–Szlovénia
Április 29. péntek, 19.00 (Tüskecsarnok): MAGYARORSZÁG–Kazahsztán
Április 30. szombat, 19.00 (Tüskecsarnok): MAGYARORSZÁG–Oroszország „B”
Világbajnokság, Oroszország, B-csoport (Szentpétervár)
Május 7. szombat, 12.15 (11.15): MAGYARORSZÁG–Szlovákia
Május 8. vasárnap, 12.15 (11.15): MAGYARORSZÁG–Kanada
Május 10. kedd, 20.15 (19.15): MAGYARORSZÁG–Franciaország
Május 11. szerda, 20.15 (19.15): MAGYARORSZÁG–Finnország
Május 13., péntek, 16.15 (15.15): MAGYARORSZÁG–Egyesült Államok
Május 14. szombat, 16.15 (15.15): MAGYARORSZÁG–Fehéroroszország
Május 16. hétfő, 20.15 (19.15): MAGYARORSZÁG–Németország
(Zárójelben a magyar időpontok.)