Szerényen és a tanulságokat gyorsan levonva értékelték a Franciaországtól elszenvedett 3-1-es vereséget, illetve az egész EIHC-tornát a magyar férfi felnőttválogatott tagjai szombaton Stavangerben.
Majoross Gergely: „Nem hiszem, hogy nekünk a bírókkal foglalkoznunk kellene, sem én, se mi nem szeretjük ezt az utat járni. Vannak fontos tanulságai ennek a meccsnek is, például, hogy ismét kiválóan dolgoztunk, nagyon sok energiát tettünk a meccsbe, viszont talán picit túllobbant a tűz, aminek nem biztos, hogy túl kellett volna, ennek is volt köszönhető a sok kiállításunk, le-lemaradtunk egy ütemmel. Így hiába működött jól a harmadik harmad kezdetéig az emberhátrányos védekezésünk, tízet nem lehet kibekkelni, idő kérdése volt, hogy gólokat kapjunk – ez a legfontosabb, ebben javulnunk kell, mert nagyon védik a támadójátékosokat a nemzetközi szinten, ami nem kedvez a kiscsapatoknak. Ezt meg kell szoknunk, jobban kell járnia a lábainknak, és akkor nem lesz szükség plusz ütőmozdulatokra. Tanulni jöttünk, tanultunk is.
Játékosként is kiakasztott és most is kiakaszt, ha valaki azt mondja, hogy elfáradt és ezért történtek rossz dolgok. Nem hiszem, hogy ez lett volna a helyzet, csak az van, hogy nekünk óriási tűz és harci kedv szükséges, hogy meccsben tudjunk lenni ilyen válogatottakkal. Amikor az ember egy kicsit ezt elveszíti egy-egy kapott gól után, akkor nehéz újra megindulni, hacsak nem jón egy gól, egy nagy helyzet, egy jó csere. Ha ez nincs, akkor nehéz újra megtalálni a tüzet, és bírni ezekkel a válogatottakkal. De nem volt semmi gond, küzdöttünk tisztességesen, még 1–3-nál is voltak pillanataink, amelyekben benne lehetett volna a gól. Szó sem volt arról, hogy összeomlottunk, vagy megálltunk volna, csak ami az elején nekik kifelé pattant, az ekkor már befelé.”
Somogyi Balázs: „Megkaptam a lehetőséget, hogy emberelőnyben is megmutassam magam a válogatottban, és szerencsére sikerült is meghálálnom az edzők bizalmát. Jesse kapott egy korongot alulról, ellőtte és nem mondom, hogy szándékosan értem bele, de jókor voltam jó helyen és eltalálta a pakk az ütőmet. Nem is láttam, hol vagy hogyan ment be, csak azt, hogy a srácok örülnek körülöttem, ekkor mertem én is örülni.
Ma sokkal jobban éreztem magam, tudtam, mire számíthatok, milyen sebességre. Tegnap megnéztem a franciák meccsét, láttam, hogy elég agresszív csapat, ezért arra kell törekednünk, hogy még keményebbek legyünk.
Az edzők elmondták, hogy az ütők legyenek a jégen, mert olyan vb-nk lesz, amelyen nagyon fontos lesz, hogy azonos létszámban legyünk a pályán. Lehet a bírókra vagy bárkire fogni a történteket, de a játékos mindig tudja, hogy valóban szabálytalankodott-e vagy sem, és igenis voltak olyan kiállítások, amelyek jogosak voltak, azaz többször maradhattunk volna fent öten… De ezen kár utólag keseregni, ez a torna arra szolgált, hogy tanuljunk és kipróbáljanak olyanokat, akik esélyesek lehetnek a vb-tagságra.
Öt-hat éve vagyok válogatott, nekem sosem volt olyan meccsem, amelyre azt mondanám, hogy jobb volt, mint ezek. Nekem el kell hinnem magamról, hogy van esélyem bekerülni egy vb-csapatba – ha pedig nem, és kiesem, akkor mindent meg kell tennem, hogy a lelkiismeretem tiszta legyen, mert megtettem mindent. Ha a számokat nézzük, ezen a hétvégén nem ártottam az esélyeimnek, de van még miben fejlődnöm. Minden erőmmel azon leszek a klubomban is, hogy fejlődjek is.”
Szirányi Bence: „Ha össze van rakva a csapat, akkor ez a tempó is bírható, ha a bekkek és a csatárok is végzik a feladatukat. Ez esetben is nehéz a dolog, de nem annyira: ha nem szakad szét a mezőny, akkor egyszerűbb a helyzet.
Sokszor az IIHF-meccseken a zéró tolerancia érvényes, már akkor kiállítanak, ha az ellenfél ütőjéhez hozzáérsz, ehhez néhányaknak még hozzá kell szokniuk, csak a korongra szabad támadni. Erre oda kell figyelnünk: kondíció és koncentráció is kell hozzá. Ha érzed, hogy nem érsz oda, akkor már inkább ne üss oda – ez a koncentráció-része –, ahhoz viszont, hogy jó helyen legyél, többet kell korcsolyázni – ez a kondíció-része.
Sokszor úgy van, ha sokan hiányoznak, akkor a csapat sokkal keményebben megy. Most sok fiatal jött velünk, az átlagéletkor 25 volt, vagy még alatta – ilyenkor minden ifjú meg akarja mutatni, hogy itt a helye. Ez kívülről is látszódhatott: egy pillanatra sem álltunk meg, hajtottunk.
Van még hova fejlődnünk az A-csoporthoz, ezt elmondhatjuk. A három mérkőzés nagy részében védekeztünk, talán az utolsón többször ki tudtunk jönni a harmadunkból és sikerült beszorítanunk őket a sajátjukba, de az A-csoportban a védekezésen lesz a hangsúly és azon, hogy miként tudunk ellentámadásokat indítani.”
Bálizs Bence: „A francia keresztbelépett, és elvitte az ütőmet. A bíró jól elmagyarázta, szerinte mi történt, csak én nem értettem vele egyet: lehet, ha előbb elengedem a botot, amit az ellenfél elvitt, nem is akadályozom, nem tudom… De sajnos ezzel a rossz kiállítással és góllal indultunk el a lejtőn.
A második szünetben megbeszéltük, hogy figyeljünk a kiállításokra, ne legyenek felesleges szabálytalanságaink – sajnos nem mindig jött össze… Ezen a szinten a nálunk előrébb rangsoroltakat, ha nem is nyomják, de ellenünk több mindent befújnak, erre mindannyiunknak rá kell jönnünk.
Viszont nagyon tetszett a csapat egész tornán nyújtott teljesítménye, a hajtás, a küzdelem.”
Dave Henderson (Franciaország, szövetségi kapitány): „Az utolsó harmadig kiegyenlített mérkőzés volt, aztán elkezdtek működni az emberelőnyeink. Sok szoros meccs így dől el, és a magyar csapat jó, stabil teljesítményt nyújtott, kemény rivális lesz majd a világbajnokságon.
Most a kiállítások jelentették a különbséget – ahogy velünk is történt az első két napon –: az ellenfelünk fáradt is, és mi is nagyobb nyomás alá helyeztük, amivel még tovább fárasztottuk.”
EIHC-TORNA, STAVANGER
1. nap:
Norvégia-MAGYARORSZÁG 4-0
Dánia-Franciaország 6-0
2. nap:
Dánia-MAGYARORSZÁG 2-1 - szétlövéssel
Norvégia-Franciaország 4-2
3. nap:
Franciaország-MAGYARORSZÁG 3-1
Norvégia-Dánia
A KERET
Kapusok (3): Bálizs Bence (MAC Budapest), Hetényi Zoltán, Rajna Miklós (mindkettő Fehérvár AV19)
Bekkek (10): Jesse Dudas (DVTK-Jegesmedvék), Orbán Attila, Reiter Attila, Szabó Dániel, Szirányi Bence, Varga Arnold, Kevin Wehrs (mind Fehérvár) Kiss Dániel (Újpest), Mestyán István, Pozsgai Tamás (mindkettő MAC)
Csatárok (15): Benk András, Kocsis Ferenc, Kovács Csaba, Kóger Dániel, Nagy Gergő, Reisz Áron, Sárpátki Tamás, Sikorcin Ladislav, Vincze Péter (mind Fehérvár), Csányi Karol (Újpest), Somogyi Balázs (DVTK), Könczei Áron (Debreceni HK), Magosi Bálint (Briancon, francia), Nagy Krisztián (MAC), Sebők Balázs (KalPa, finn)
Fotó: Mudra László