Sok-sok érdekes témát érintett, és sok fontos döntést hozott a Nemzetközi Jégkorong Szövetség (IIHF) a féléves kongresszus első napján Dubrovnikban. A fejleményekről Id. Kovács Csaba, a Magyar Jégkorong Szövetség elnöke beszélt az icehockey.hu-nak.
Az első és legfontosabb téma az "A-csoportos" világbajnokságot érintő kiesés és feljutás rendszerének megváltoztatása: miként alakult e vita?
A kiindulópont nyilván az volt, hogy mivel a 2017-es vb-nek két nemzet, Francia- és Németország a házigazdája, praktikus volna, ha mindketten részt is vehetnének a vb-n, mert hogy nézne ki, ha Párizsban és Kölnben sem lenne teltház, miközben nyilvánvalóan lehetne, ahogy nálunk is szokott lenni. Ugyanez a helyzet az olimpiával, ami bizonyos szempontból még kényesebb, hiszen Dél-Korea válogatottjai még távolabb állnak a világelittől és az ötkarikás játékok mezőnye is szűkebb, mint a vb-é, mégis garantált a házigazda részvétele Pjongcsangban 2018-ban, mert a gazdasági megfontolások ezt igénylik.
Sok variáció felvetődött, végül az nyert, hogy 2016-ban adott esetben a divízió 1/A-ból csak az első helyezett jut fel. Természetesen hatalmas volt az ellenállás a jelenlegi divízió 1/A-s országok részéről. Ez a javaslat tűnt a legkevésbé rossznak, és egyelőre egy idényre érvényes, mi is megszavaztuk, de nyilván más lett volna a helyzet, ha még mindig a divízió 1/A-ban szerepelnénk - szerencsére ezt a fiúk megoldották azzal, hogy már idén feljutottak az "A-csoportba" Krakkóban...
Nyilvánvaló érdekellentét feszült az IIHF, Francia- és Németország, illetve a divízió 1/A élcsapatai között, ez mekkora feszültséget keltett?
Jelzi a téma kényességét, hogy még az is vita tárgyát képezte, hogy az "A-csoportos" vb-hez ilyen közel lehet-e módosítani a szabályzaton, de aztán találtak megfelelő pontot az IIHF-alapszabályok között, így a gazdasági megfontolások győztek, és megszavazták a javaslatot.
Emlékezhetünk, amikor mi pályáztunk "A-csoportos" vb-rendezésre, felvetődött, hogy más országgal ketten jelentkezzünk, amit akkor lesöpört az asztalról az IIHF, 2017-ben viszont Francia- és Németország együtt rendezhet majd. Ez a mostani döntés egy évre érvényes, de állandó szabályt is kéne hozni az ilyen esetekre, hiszen könnyen előfordulhat, hogy mások is párban jelentkeznek a jövőben.
Sorra vették az idénybeli IIHF-eseményeket: miként fogadták a magyar beszámolókat?
Januárban U18-as női vb-t, februárban férfi felnőtt olimpiai selejtezőt rendezünk, ám egyik tájékoztatónk sem tartott soká, mert az érintett nemzetek kifejezetten elégedettek voltak a korábbi magyar szervezésekkel, így ezúttal is meghallgatták, amit el kellett mondanunk, végigmentünk a technikai részleteken, és már végeztünk is.
2016-ban újjáéled a világkupa, amelynek játékosszabályzata alapján még akár magyar játékos is bekerülhetne az európai válogatottba, még ha erre a gyakorlati esély csekély is.
Igen, elméletben valóban bekerülhet honfitársunk, ám nem valószínű. Önálló csapattal indul Cseh-, Finn-, Orosz- és Svédország, viszont az európai válogatottba csak a sorban következő Szlovákia és Svájc adna 13-13 játékost... Persze elképzelhető, hogy mutatóba egy kisebb nemzet hokisát is benevezik, de azért valószínűtlen, hogy ő magyar legyen.
Fotó: Mudra László