Hivatalosan is megkezdődött a Nemzetközi Jégkorong Szövetség (IIHF) féléves kongresszusa Dubrovnikban, ahol a jelenlévők egy sor kérdésről határoztak, ezek közül a legfontosabb, hogy változhat a kiesési-feljutási rendszer az "A-csoportban" és a divízió 1/A-ban.
Sűrű napja volt a féléves IIHF-kongresszus résztvevőinek csütörtökön, ugyanis az alábbi napirendi pontokon kellett végigrágniuk magukat:
- 8.30-12.00: közgyűlés
- 13.30-14.15: ifjúsági olimpia
- 14.15-15.00: felnőtt világbajnokságok
- 15.00-15.30: U20-as világbajnokságok
- 16.00-16.30: U18-as világbajnokságok
- 16.30-17.00: Női felnőtt világbajnokságok
- 17.00-17.30: Női U18-as világbajnokságok
- 17.30-18.00: olimpiai kvalifikáció
KIESÉS, FELJUTÁS
A legérdekesebb nyilván a férfi "A-csoportos" és a divízió 1/A világbajnokság feljutási és kiesési rendszerének megváltoztatása volt.
Az eddigi állás szerint a nagy vb két csoportjának utolsói estek ki a d1A-ba, ahonnan az első kettő helyezett jutott fel. Ám mivel a 2017-es nagy vb-nek Francia- és Németország együttesen lesz a rendezője, nekik védettséget kívánt adni az IIHF, hogy ne alakuljon ki olyan faramuci helyzet, hogy valamelyik házigazda ország válogatottja nem is szerepelhet a saját vb-jén. Csakhogy valakinek a védettsége mások érdeksérelmével jár, ahogy volt például 2009-ben is, amikor pont Németország végzett kieső helyen, ám mivel a következő évben, 2010-ben maga rendezte a vb-t, így Ausztria esett ki helyette.
Most az is bonyolítja a helyzetet, hogy 2016-ban Francia- és Németország ugyanabban a vb-csoportban szerepel majd - amely ráadásul a miénk is, hiszen a magyar válogatott is ennek a nyolcasnak a tagja!
Ezek után az a javaslat született, hogy Francia- és Németország is legyen védett, viszont adott esetben a divízió 1/A-ból csak az első helyzett jusson fel. Ez a gyakorlatban a következőket jelenti:
- ha a 2016-os "A-csoportos" világbajnokság inkriminált csoportjában nem Francia- vagy Németország lesz az utolsó (hanem bárki más, adott esetben mi), akkor nincsen gond, a nagy vb két csoportutolsója esik ki, és a 2016-os divízió 1/A vb első kettő helyezettje jut fel a helyükre
- ha a 2016-os "A-csoportos" világbajnokság inkriminált csoportjában Francia- vagy Németország lesz az utolsó, akkor az utolsó előttit (adott esetben minket) számszakilag összevetik a másik csoport utolsójával, és amelyik csapat mutatói rosszabbak, az esik ki, és a 2016-os divízió 1/A vb-ről csak a győztes jut fel a helyére
- ha a 2016-os "A-csoportos" világbajnokság inkriminált csoportjában Francia- és Németország végez az utolsó és utolsó előtti helyen, akkor csak a másik csoport utolsója esik ki, és csak a 2016-os divízió 1/A vb-ről csak a győztese jut fel a helyére
- mindezek következményeképpen a 2016-os divízió 1/A vb második helyezettje a saját vb-je és az "A-csoportos" vb coportkörének vége, tehát április 29. és május 17. között nem tudja majd, hogy 2017-ben mely osztályban szerepelhet
Természetesen hatalmas vita övezte ezen programpontot, hiszen jelentős érdekek feszültek egymásnak. Eleinte az is eldöntetlen volt, hogy nyolc hónappal az "A-csoportos" világbajnokság előtt lehet-e egyáltalán módosítani a szabályzaton, de aztán az IIHF-főfitkára kikeresett az alapszabályból egy olyan passzust, amely bizonyos esetekben teret enged a módosításoknak, így szavazhatott végül a kongresszus. A magyar küldöttség igennel voksolt a javaslatr - nyilván a jelenlegi divízió 1/A-sok nemmel szavaztak.
MAGYAR RENDEZÉSŰ ESEMÉNYEK
A 2015-16-os idényben két IIHF-eseményt rendezünk, január 10-16. között női U18-as divízió 1-es világbajnokságot Miskolcon, február 12-14. között pedig férfi felnőtt olimpiai selejtezőt Budapesten, a Papp László Budapest Sportarénában.
A két eseményünk időszakos beszámolóját percek alatt elfogadták az érintettek, megemlítve a korábbi remek szervezéseinket.
Napirendi pont volt a 2016-os ifjúsági olimpia is, amelyre a Skills Challenge-versenyszámban Vértes Nátán is kvalifikálta magát.
Megtartotta tehát a beszámolóját az ifi játékok rendezője, a norvégiai Lillehammer is, ahol Kolbenheyer Zsuzsanna, a Magyar Jégkorong Szövetség (MJSZ) és az IIHF elnökségi tagja lesz a női szakág elnöke, miként az immár teljesen szokványos.
VILÁGKUPA
A kongresszus tárgyalt a világkupáról is, amely 2016. szeptember 17-től október 1-ig tarthat majd Torontóban.
A két négyes csoport játszik egy kört, az első kettő-kettő vív egymeccses elődöntőt, amelynek győztesei az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharcban döntenek az aranyéremről. Az A-csoportban lesz Kanada, Csehország, USA és egy európai válogatott, a B-ben pedig Finn-, Orosz- és Svédország, valamint egy U23-as észak-amerikai válogatott.
Most, az IIHF-kongresszuson az európai válogatott összetételéről határoztak. Ezt a csapatot a német szövetség elnöke, Franz Reindl; a szlovák szövetség GM-je, Miroslav Satan; valamint a kanadai-német edző, Ralph Krueger vezeti.
A 23 fős keretet a világkupán önálló válogatottal induló európai nemzetek, tehát Cseh-, Finn-, Orosz- és Svédországon kívüli játékosokból válogatják, azaz elvileg magyar hokista is bekerülhet, de ennek a gyakorlati valszínűsége kicsi, hiszen nincsen NHL-játékosunk, Szlovákia, Svájc, Németország és Dánia viszont összead 44-et...
Mindenesetre a 23-as keretekből 16 nevet március 1-ig, a teljes listát június 1-ig kell leadni.
Fotó: Mudra László