Ma, azaz augusztus 20-án kezdődik a jégkorong Bajnokok Ligája újkori történetének a második idénye: az alkalomból médiapartnerünk, a Nemzeti Sport készített terjedelmes összeállítást - ezt közöljük alább.
Augusztus 20. nyilván ünnepnap nálunk, de Európában idén másoknak is az lehet: ők a hokidrukkerek, akik dörzsölhetik a tenyerüket, mert kezdődik a Bajnokok Ligája-idény, méghozzá négy magyar játékossal és hazai tévéközvetítésekkel. És még akár magyar csapat is lehetne a mezőnyben, ha a Fehérvár AV19 eljutott volna az EBEL elődöntőjéig a tavasszal. Az, hogy a hazai bajnokságban nem is induló, az osztrákban csak negyeddöntős magyar klub majdnem BL-résztvevő, sejteti, hogy a többi BL-nél furább képződmény a jégkorongos.
Valaha létezett már, például 2008-ban a Nemzetközi Jégkorongszövetség (IIHF) önnön 100. születésnapjára létrehozott egy BL-nek keresztelt négyhónapos versenyt, amit a svájci ZSC Lions megnyert, viszont a második idényre pénzügyi és szervezési gondok okán már nem került sor. Az európai fejesek többször böködték a BL-t, mint egy leterített állatot, hogy él-e még, valahogy nem akartak belenyugodni abba, hogy a jégkorong abban is különbözik, hogy a zárt, ám sok esetben többnemzetes bajnokságok még hazai és főleg nemzetközi kupák nélkül is kiteszik az egész évadot, a szintén sportági sajátosságnak minősíthető temérdek mérkőzés pedig helyet sem hagy a naptárban a földrészen utazgatáshoz. A pénz viszont mindenhol pénz, úgyhogy 2013-ra mégiscsak sikerült összelasszózni elegendő kalandort, így az IIHF, hat ország bajnoksága és 26 klubja megalapította, 12:25:63%-os részvényaránnyal Zürichben be is jegyeztette azt a céget, amely tehát feltámasztotta, újraszervezte és működteti a BL-t.
Az alapító egyesületeknek természetesen vannak kiváltságai, ők mind úgynevezett A-licencet kaptak, azaz garantált résztvevők, csak annyi a feltétel velük szemben, hogy a hazai bajnokságban ne essenek ki a másodosztályba. A B-licencesek már nem állandó résztvevők, de az alapító országok csapatai: további megkötések alapján a bajnok, a döntő vesztese, elődöntőse, az alapszakaszelső és -második közül néhányan kerülhetnek így be. Ezen az útvonalon válhatott volna BL-ezővé a Fehérvár is, ha tavasszal eljutott volna az EBEL elődöntőjéig, merthogy az EBEL-t szervező Ausztria is alapító nemzet, így nem számítana, hogy az Alba Volán valójában a magyar szövetséghez bejegyzett klub, csak az, hogy a „sógoroknál” versenyez. A tíz C-licenc azoknak marad, akik nem az alapítónemzetekhez tartoznak, de az IIHF szabadkártyát oszt nekik.
Így jön össze a 48-as mezőny, amely csapatait májusban, a Csehországban rendezett „A-csoportos” világbajnokság idején Prágában 16, háromcsapatos csoportba osztották. Ez már önmagában is fura, hiszen ki hallott már ilyen széles és lapos főtábláról? A holnap kezdődő csoportkörnek ráadásul szeptember első hétvégéjére vége lesz, amikorra a normális európai bajnokságok még el sem kezdődnek – a Fehérvár például ekkor tartja hagyományos főpróbáját az Ifjabb Ocskay Gábor-emléktornát –, tehát a kontinentális elitsorozat bizonyos tekintetben edzőmeccsek sorozata. Továbbá a csoportokból az első kettő jut tovább, azaz 48-asból lesz 32-es tábla, ahol viszont már egyenes kieséses a rendszer, egyszerű oda-visszavágókkal, ami egészen normális, bár a sportágban szokatlan, hiszen itt többmeccses párharcok szoktak dönteni, csak arra nincs idő, ugyebár. És akkor még nem szóltunk arról, hogy Európa legerősebb bajnoksága, az orosz központú KHL negligálja a BL-t, mert azzal saját brandjét gyengítené…
De a lényeg, hogy a kétségkívül fontos csapatsportágnak számító jégkorongnak is van már BL-je, amelyben négy honfitársunk is szerepel. Közülük a 27 éves Sofron István a legidősebb, az áprilisban az „A-csoportba” jutó férfiválogatottban ugyancsak szerepelt Sebők Balázs ugyanis még csak 20, a Linköping nagy csapatában egy hete bemutatkozott Galló Vilmos 19, a Linz felnőttjeivel először februárban együtt szereplő Gáspár Máté pedig 18. Ám ez a kezükre játszik, mert a topcsapatok a csoportkört úgyis túlélik, így augusztusban bátran próbálgatják a tehetségeiket, így szinte bizonyos, hogy minden honfitársunk ténylegesen játszhat a kontinens legjobbjai ellen.
Szóval, van miért lelkesednünk.
VÉLEMÉNYEK
GALLÓ VILMOS (a Linköping szélsője): „Regisztráltak a BL-keretbe, ami azt jelenti, hogy bármikor benevezhetnek mérkőzésre is, és mivel a BL-ben előszeretettel próbálnak ki feltörekvő juniorokat, nagy esélyem van, hogy tényleg játszhassak néhány meccsen, akár már vasárnap. Az egyesület komolyan veszi a BL-t, bár talán nem annyira, mint a bajnokságot – ezt a nézőszámokból is lehet érezni… Viszont ahogy elnézem a csapatot, jó esély van rá, hogy továbbjussunk a csoportból.”
SEBŐK BALÁZS (a KalPa centere): „Kezdetleges egy sorozat a BL, én mostanáig nem is követtem, legfeljebb belebotlottam egy-két meccsbe. Nyilván egyik topcsapat sem akarja feladni a saját bajnokságát, ráadásul a csoportkör szinte egésze az előszezonra esik, szóval, meglátjuk, hol lesz a BL öt év múlva… Abból a szempontból viszont feltétlenül hasznos, hogy az utazások miatt együtt van a csapat, összerázódhat, és jó ellenfelekkel szemben lehet próbálgatni a taktikát.”
SOFRON ISTVÁN (a Krefeld jobbszélsője): „Gőzerővel készülünk, már egy hete csak ez a téma, múlt hét végen megkaptuk a BL- es felszereléseket, amiket lassan kezdünk megszokni, az edzések is ekörül forognak: készülünk a finnekre, mert fontos a Bajnokok Ligája, szeretnénk az első körnél tovább jutni, ami nem egyszerű feladat... Az hogy a Sport tv közvetít, hatalmas öröm számomra, mert így a családom es barátaim is láthatnak játszani, ráadásul mivel Bécsbe megyünk 29-én, élőben is sokan láthatnak majd, legalábbis jelezték már, hogy jönnének, így feltehetőleg ott lesznek a szeretteim, ami mindig óriási lökést ad. Már nagyon várom!”
A MAGYAR ÉRDEKELTSÉGŰ CSOPORTOK
A-CSOPORT
IFK Helsinki (finn)
Linköping HC (svéd, Galló Vilmos)
SC Bern (svájci)
G-CSOPORT
Black Wings Linz (osztrák, Gáspár Máté)
Düsseldorfer EG (német)
TPS Turku (finn)
J-CSOPORT
Kärpät Oulu (finn)
Krefeld Pinguine (német, Sofron István)
Vienna Capitals (osztrák)
L-CSOPORT
KalPa Kuopio (finn, Sebők Balázs)
Ocelari Trinec (cseh)
Stavanger Oilers (norvég)
JÁTÉKNAPOK
1. forduló: augusztus 20–21.
2.: augusztus 22–23.
3.: augusztus 27–28.
4.: augusztus 29–30.
5.: szeptember 3–4.
6.: szeptember 5–6.
A nyolcaddöntőbe jutásért: szeptember 22. és október 6.
Nyolcaddöntő: november 3. és 10.
Negyeddöntő: december 1. és 8.
Elődöntő: január 12. és 19.
Döntő: február 9.
ÉRDEKESSÉGEK
A kommunikációra és marketingre a hoki BL-nek sem lehet panasza, vannak különleges mezek, 1.5 eurós fődíj, meg sok tévés meccs: Magyarországon a Sport TV is bevásárolt az elitligából. Nyilván a számunkra érdekes mérkőzéseket adják, így az első játéknapon, csütörtökön 19.30-tól Sofron István kerül a Sport2 képernyőjére, a második fordulóban Sebők Balázs, az ötödikben Galló Vilmos csapata lesz látható, és másorra kerülnek nem magyaros összecsapások is.
Fotó: Mudra László