Alig ért véget az U18 és az U15-ös válogatott múlt heti tábora, gőzerővel folytatódik a munka a Tüskecsarnokban. Hétfőtől péntekig itt edzőtáborozik az U20-as válogatott Rich Chernomaz vezetésével, illetve összetartáson vesz részt az U14, U13 és az U16-os válogatott is.
Glen Williamsonnal beszélgettünk az U13-U16 közötti korosztály e heti táborairól.
„Az U16-nak ez volt a második tábora és igazán szuper volt, kiváló a magyar jégkorong számára. Az előző táborban 45-en vettek részt, ezen a héten pedig újabb 38-40 gyerekkel dolgoztunk, miután néhányan lemondták a részvételt a behívott keretből, de a legtöbbjük teljesen új játékos idén. Vagyis ez azt jelenti, hogy a tehetségek száma, ahonnan meríthetünk lényegesen megnőtt. Mindenkinek megadtuk a lehetőséget, mindenkit kiértékelünk és a legjobb 40-50 főre szűkítjük a novemberi táborra, közülük választjuk majd ki a tornára utazó keretet. Lehetőségünk volt most tanítani és felmérni a tudásszintet és a játékosok személyiségét is az exit meetingen pedig elmondtuk nekik, min kell dolgozniuk.
Az U15-tel hasonló a helyzet, szeptemberben már volt egy kétnapos táborunk, arra 50 hokist hívtunk meg, majd most újabb 45-tel dolgozhattunk, vagyis a korosztály minden szóba jövő játékosát be tudtuk vonni a programba. Ez nagyon jó! Egyre több gyerek száll versenybe jó eséllyel, hogy a szűk keretben lehessen, ezekben a táborokban pedig teljes képet kaphatunk róluk. Minden összetartáson értékeljük, hogy mennyit tanultak, megfigyelünk mindent a korcsolyázástól a teljesítményükig, majd elmondjuk, mit kell tenniük két tábor között, hogy tovább fejlődjenek. A tornák előtti táborba így már mindig a legjobb 40-et tudjuk behívni.
Az U13-U14-es korosztálynak egynapos táborokat szervezünk, mert ők még annyira fiatalok. Mindkét korosztályra két-két nap jut így, ezúttal 50-50 gyerek volt itt táboronként, vagyis 100 U13-as és 100 U14-es csatlakozott be a válogatott tehetséggondozó programjába ezen a héten. A következő alkalommal újabb 50-et hívunk majd be, célunk, hogy a szezon végére 150-160 gyerek forduljon meg a korosztály táborain, mindenki legalább egyszer vagy kétszer. Ez nagyon fontos ebben a korban még, mert függetlenül attól, hogy most hogyan teljesítenek, bármilyen irányban haladhat majd a pályafutásuk, a programban való részvétel pedig motivációt ad és könnyen lehet, hogy álmokat sző. Arra kértük a klubedzőket, a legjobb játékosaikat ajánlják a programba, a szakmai stábunk pedig átnézte ezt a listát és hozzátette saját ismereteit is, hiszen a stábunk tagjai az ország különböző részeiről érkeznek, így számos helyi játékost ismernek közelebbről is.”
A Tehetséggondozó program vezetőjét és az utánpótlás válogatottak szövetségi kapitányát arról is kérdeztük, hogyan épül egymásra az U13-14-es és az U15-16-os korosztállyal végzett munka.
„Ez kiválóan működik, az U13-ban az alapokat tanítjuk, az alapvető játékrendszereket és a képességeket fejlesztjük – korcsolyázás, passzolás, lövés, cselezés, korongvezetés –, minden koronggal végzett tevékenységet. Az U14-nél továbbra is fontos szerepet játszik a képességek fejlesztése, de itt már kicsit komolyabban foglalkozunk a játékrendszerekkel. Több kiváló tornán veszünk részt idén ezzel a korosztállyal Ausztriában, Szlovákiában, majd az év végén egy nemzetközi tornára megyünk, ahol többek közt orosz és kanadai csapatokkal játszunk majd. Ezért vannak egynapos táboraink, hogy a lehető legtöbb gyereket meghívhassuk és megnézhessük őket.
Ez egy piramis, az U15-nek öt tornája lesz idén, év végén Rigába mennek, ahol orosz, svéd, norvég, svájci, észak-amerikai csapatokkal játszanak majd. Az U16 Karácsonykor két tornán is érdekelt lesz, Bob Dever közreműködésével a legrangosabb korosztályos tornán vehetünk részt Kanadában, ami egy óriási dolog a csapatunk és a program számára. Ugyanakkor óriási lehetőség a játékosok számára is, a verseny szintje a legmagasabb Nyugat-Kanadában és az Egyesült Államokban. Számtalan játékosmegfigyelő van jelen egy ilyen tornán a legmagasabb juniorligákból és az NCAA-ből, a gyerekek ezrek előtt játszanak már az U16-os korosztályban. Szóval ez egy nagyon izgalmas tapasztalat lesz a hokis pályafutásukat és az egész életüket tekintve.
Fontos, hogy ilyen színvonalas tornákon vegyünk részt, mert egyre nagyobb az utánpótlás bázis, és ha előre akarunk lépni, azt már a fiatalabb korosztályban meg kell tennünk. És ami a legérdekesebb, most már minket hív meg Szlovákia vagy Kanada, míg korábban a hoki nagyhatalmak közül senki nem küldött meghívót Magyarországnak.”