Glen Williamson, aki (többek között) az U18-as válogatottnak a szövetségi kapitánya, egy alaposan átgondolt program alapján készíti fel az ifjúsági játékosokat a világbajnokságra, és mindenre, ami utána jön. Felépített egy rendszert, amit most nagyvonalakban felvázolunk a segítségével. A hét elején összetartott az ifi válogatott, nekünk pedig volt alkalmunk hosszasan elbeszélgetni a szövetségi kapitánnyal.
- Először is fontosnak tartom kiemelni, hogy kétféle tábort tartunk – szögezte le Glen Williamson. Az egyik, amelyiken a központban a tanulás van, itt az a fő cél, hogy oktassuk, neveljük a játékosokat. Reggel 8-tól este 7-ig folyamatosan képezzük őket, jeges és száraz edzéseket tartunk, koncepciót tanítunk, taktikai és technikai elemeket, a játék alapelveit, sportpszichológiát, sportétkezési ismereteket, szisztémát. Az is lényeges, hogy életvezetési ismereteket is tanítunk, az a célunk, hogy komplex játékosokat képezzünk, akik a jégen és azon kívül is jól teljesítenek. Rengeteg előadást hallgatnak a játékosok, minden edző tart ilyeneket, illetve vendégelőadókat is hívunk, akik magas szinten adják át tudásukat. Szeretnénk, hogy jobb emberek legyenek, jobb sportolók, erősebbek mind mentálisan, mind fizikálisan és képesek legyenek kemény munkával elérni céljaikat.
A másik típusú tábor, amikor valamilyen tornára, meccsre készülünk, - folytatta a szövetségi kapitány - ilyenkor keretszűkítést/keretszűkítéseket kell tartanunk. Ez egy élesebb helyzet, nagyon keményen meg kell küzdeniük a srácoknak, hogy bennmaradjanak, igazi versenyhelyzet alakul ki. Itt a legfontosabb szempont, ami alapján döntünk, az a teljesítmény és a hozzáállás. Kizárólag ez határozza meg az aktuális keretet, egyenlő esélyekkel indulnak a srácok, a politika nem szól bele a választásainkba, soha, semmilyen esetben. Visszafelé könnyebb menni, de nekünk a keményebb utat kell választanunk, csakis előre.
Glen Williamsonnak nagy tervei vannak az egész magyar jégkoronggal kapcsolatban, már megkezdte a munkát és izgatottan várja, meddig viszi például az általa irányított ifjúsági válogatott.
Augusztusban 20-30 játékossal kezdte meg a felkészülést az U18-as válogatott, az első tábor augusztus 21-23-ig tartott, majd 24-26.-ig az Olimpiai Reménységek Versenyén vett részt a csapat a Jégpalotában. (A lengyelektől 4:2-re, a szlovénoktól 5:3-ra, a szlovákoktól pedig 3:1-re kaptak ki a fiúk.) Majd következett októberben egy kétnapos tanuló-tábor, november 8-10-ig pedig Meribelben, a francia válogatottal játszott három felkészülési meccset a magyar alakulat. December 28-30-ig Újpesten, egy Négy Nemzet Tornán játszottak a fiúk, Románia, Ukrajna és Szlovénia ellen. A tornát a második helyen zárták a magyarok. A soron következő kétnapos összetartásra január 21-22-ig, a Jégpalotában került sor. Február 6-9-ig hazai Négy Nemzet Tornán lépnek jégre a fiúk, ami az utolsó megmérettetés lesz a tallini világbajnokság előtt. Miután tavaly, Székesfehérváron az utolsó helyen végzett, így kiesett az U18-as válogatott, március 31. - április 6. között a Divízió II/A világbajnokságon vehetnek majd részt.
- A februári Négy Nemzet Torna ismét nagy kihívás lesz a csapatnak – mondta a kanadai tréner. Magasabb osztályú ellenfelekkel kell csatáznunk, ami azért nagyon jó, mert valódi nyomás alatt tudunk majd meccseket játszani, ahol minden egyes korongért keményen meg kell küzdeni. Minél több ilyen szituáció kell, hogy normálissá váljon a nyomás, és ne befolyásolja negatívan a fiúkat. Egyébként is, azt érezzük nyomásnak, amit annak tartunk. Ez tőlünk függ, nem a környezetünktől. Meg kell tanulni öröm hokit játszani ezekben a szituációkban is. Szeretném, ha sok szülő és szurkoló jönne el a tornára, és támogatná ezt a csapatot. Ez egy nagy különbség Kanadához képest, itt sajnos nem sok embert érdekel az utánpótlás. Pedig vannak itt nagyon jó játékosok, akikből ki tudja, akár NHL játékos is lehet egyszer. Az ő karrierjüket nagyon izgalmas már a legelejétől kezdve figyelemmel kísérni. Ezek a mérkőzések ráadásul minőségi hokival szolgálnak, és nem szabad elfelejteni, hogy az országért játszik ez a válogatott is. Jó lenne, ha nem rögtön a hibát keresnék az emberek, hanem mindenki tisztelné, amit eddig elért a csapat, és pozitívan támogatnák őket, hogy elérjék a kitűzött céljaikat.