U18: fejlődni kell még a divízió I/ A csoporthoz

2017.04.13. 15:39 |

Csütörtökön, Norvégia ellen játszotta a magyar U18-as jégkorong válogatott utolsó mérkőzését a bledi divízió I/A csportos világbajnokságon, amelyen 10-1-re kikapott a skandinávoktól. Mivel az már kedden, a németek ellen eldőlt, hogy jövőre a csapat a divízió I/B csoportban folytatja, ennek az összecsapásnak nem volt tétje.

Nem úgy sikerült a divízió I/A csoportos világbajnokság a magyar válogatottnak, ahogyan azt a játékosok és az edzői stáb remélte: bár szerették volna megőrizni helyüket a divízióban, a csapat nyeretlenül zárta a tornát. Az utolsó mérkőzésen Norvégiától is kikapott a gárda 10-1-re.

Mivel az, hogy a fiúk visszakerülnek a divízió I/B csoportba, már kedden biztossá vált, az utolsó összecsapáson bátrabban játszott a válogatott és Glen Williamson vezetőedző és stábja is gyakrabban cserélték a sorokat, több játékosnak adva lehetőséget. A több támadás ellenére sem jöttek azonban a gólok a pontatlan befejezések miatt, miközben a norvég támadásokat  a kiváló kapusmunka ellenére sem sikerült megfelelően kivédekezni.

Kovács Dávid kezdett a kapuban, és pörgősen indult a mérkőzés, a norvégok azonban már 1 perc 18 másodperc után vezetést szereztek. Pokornyi Dávidot az ötödik percben kiállították bottal akasztásért, az emberelőnyt kihasználva pedig az ellenfél ellépett két góllal, a 10. percben pedig már 3-0 volt az állás Norvégia javára. Utána hiába állították ki magas bottal való játék miatt Pappalardót a másik oldalon, nem sikerült gólt szereznie a magyar csapatnak. A harmad végén Szalma Zsolt kiállítását viszont sikerült kivédekeznie a válogatottnak, így maradt szünetig a 3-0.

A második játékrészben 34 másodperc elteltével belőtte a negyediket is az ellenfél, majd kiállították előbb Dézsi Bencét bottal akasztásért – ezt még kibírta a magyar védelem – majd Nagy Ákos kényszerült pihenőre, Norvégia pedig ezúttal ismét élt a lehetőséggel, így lett 5-0 az eredmény a 29. perc végén. Egy perccel később Glen Williamson lehozta Kovács Dávidot, és Szeles Martin védhetett a mérkőzés második felében. A 33. percben Dézsi Bence összeszedte második büntetését is, ezúttal gáncsolásért, ezt pedig az ellenfél nem hagyta büntetlenül, 6-0-ra módosult az állás. A mieink folyamatosan próbálkoztak, voltak szóló megmozdulások és helyzetkidolgozások is, ám a norvég kapuson nehéz volt kifogni. A 35 percben viszont Pokornyi Dávid kapott korongot, aki továbbtette Nagy Ákosnak, az ő asszisztjából végül Kiss Roland lövése talált utat a kapuba, így meglett a szépítés 6-1-re. A pihenő előtt a norvégok még egy gólt lőttek, majd jött 1-1 kiállítás mindkét oldalon, de a mérkőzés képe nem változott a harmad utolsó perceiben sem.

Az utolsó húsz perc jobban indult a magyar válogatott számára és egyre többet voltak a fiúk a támadó harmadban, ám a lövések továbbra sem mentek be, utána pedig ismét erősödött az ellenfél. A 47. percben Kreisz Brúnó szabálytalankodott, Norvégia pedig emberelőnyből ismét gólt lőtt 8-1-re módosítva az eredményt. Utána Bugár Gábort is kiállították, majd Kiss Roland kapott kétperces kényszerszünetet, ez utóbbit nem sikerült kivédekezni már, így lett 9-1 az állás. Az 59. percben a 10. Találatot már emberhátrányból lőtték a norvégok. A végén még Mihály Ákost is kiállították, de ebből újabb gól már nem lett.

A mérkőzésen a megengedhetőnél talán több volt a pontatlanság és a kiállítás, az ellenfél 42-szer, a mieink 22-szer lőttek kapura, nálunk 10 szabálytalanság esett, míg a másik oldalon mindössze három. A csapat legjobbja ezen a mérkőzésen Szigeti Ákos lett, az egész tornát tekintve pedig Kreisz Brúnó érdemelte ki az elismerést. A norvégoknál Sander Rekstad játszott ma a legjobban, a tornán pedig Kristian Marthinsen nyújtotta a legjobb teljesítményt.

Összességében véve elmondható, hogy a magyar csapat az egész tornán hatalmas szívvel játszott, végig küzdöttek a fiúk minden mérkőzésen még nagy htrányban is. A 16-17 éves fiatalokból álló gárdának azonban csapatként, összeszokottabban, egységesebben kell ahhoz játszania, hogy ezen a szinten is megállja a helyét.

A 2013-ban még divízió II/A-ban szereplő csapat a 2017-es szezon végére már kétszer játszhatott a divízió I/A csoportban a világ legjobb 16 csapata között, így már az elit divízió ajtaján kopogtat, a hátrány pedig csökken – ahhoz azonban, hogy sikerüljön gyökeret ereszteni ilyen csapatok között, még sokat kell dolgozni. Jövőre pedig ismét meg kell küzdeni azért, hogy feljusson a válogatott.