U18-as válogatott: harmadik hely a poprádi tornán

2023.12.19. 13:05 |

Egy nagyon erős nemzetközi tornán vett részt a magyar ifiválogatott Szlovákiában. Két nagyarányú vereség után a zárómeccsen sikerült legyőzni a dánokat. Svasznek Bence vezetőedzőt kértük egy összefoglaló értékelésre.

A mieink a nemzetközi szünet első napján, már hétfőn elutaztak Poprádra, ahol az első két napon még csak edzéseket végeztek, hiszen a torna – melyen az A-csoportos házigazda Szlovákia, valamint Norvégia mellett a magyar válogatotthoz hasonlóan szintén a divízió 1/A-csoportban szereplő, az áprilisi világbajnokságnak otthont adó Dánia volt az ellenfél – csak csütörtökön kezdődött.

„Elégedett voltam az edzésekkel, főleg a korong nélküli játékra és annak csiszolására fektettük a hangsúlyt. Tudtuk, hogy ezen a hétvégén és majd az áprilisi vb-n is erre lesz szükségünk. Az edzéseken jól néztünk ki, jól haladtunk. A hozzáállással és az akarattal is elégedett voltam, persze a meccsszituáció mindig más” – mondta Svasznek Bence.

Valóban az, hiszen rögvest a házigazda, egészen más hokikultúrát képviselő Szlovákiával találkoztak a fiúk, a mérkőzést 7-0-ra nyerték a hazaiak, az első harmadban még nem esett gól egyébként.

„Mind egyéni képességekben, mind döntéshozatalban, a döntések gyorsaságában előttünk jártak és járnak a szlovákok, de ezt tudtuk a torna előtt is. Az eredménytől függetlenül itt néztünk ki a legjobban, egységesek voltunk, itt hasonlított a játékunk leginkább arra, amit látni szeretnénk. A környezet, ahonnan mi jövünk, teljesen más ahhoz képest, ahol ezek a játékosok játszanak, mélyvíz volt ez nekünk, de igyekeztünk, próbáltunk megfelelni saját magunk elvárásainak. Sajnos az apróságokban sokkal jobbak voltak a szlovákok, tudjuk, hogy épp ezeket a kis figyelmetlenségeket büntetik meg a leginkább a jégkorongban” – fogalmazott a vezetőedző.

A második játéknapon Norvégia 11-1-re győzte le a magyar válogatottat. Az első harmad után még csak 1-0-ra vezettek a norvégok, Lőczi Barnabás egyenlített is a második elején, utána viszont jött a norvég henger.

„Nem voltak a legjobb előjelek a meccs előtt, reggel szembesültünk azzal, hogy többen is valamifajta bélfertőzést kaptak, hasmenéssel, hányással járó betegség ütötte fel a fejét, négyen rögtön ki is dőltek a keretből. A negyedik sorunkban a két szélső helyén két hátvédünk játszott, három centert forgattunk. Mindezektől függetlenül vagy ennek is köszönhetően ijedten, megszeppenve játszottunk. A norvég egy stabil A-csoportos válogatott, fizikálisan más szintet képviselnek, nagyon masszív csapat benyomását keltették. Mindenki 185 centi fölötti náluk, Erste Liga-szintű lövésekkel. Mi nem találtuk a saját játékunkat, olyannyira, hogy egy idő után atomjainkra estünk szét, ami csak lehetett, rosszul sült el és félresikerült. Csak egy példa: hét percen keresztül játszhattunk 5 a 3 ellen, valós helyzetet nem tudtunk kidolgozni, de kaptunk egy gólt. Akkor, ott a meccs alatt nagyon megalázó volt ez a helyzet, maga a meccs is, a kispadon magatehetetlennek éreztük magunkat, mégis azt mondom, hogy sokat tudunk ebből a mérkőzésből kamatoztatni. Nagyon fájt, nekem is személyesen, de többet adott a tapasztalatok terén, mintha egy közepes képességű csapat ellen nyertünk volna egy tucatmeccset” – így Svasznek Bence.

A fiúk aztán összeszedték magukat, és leendő vb-ellenfelüket, Dániát 4-3-ra legyőzték hosszabbítást követően. Palla Xavér góljával vezettünk, majd Nagy András és Gál Botond volt eredményes a második szakaszban, 3-1-gyel jöhetett a záróharmad. Ott ugyan egyenlítettek a dánok, de a hosszabbításban Lencsés Dávid találatával meglett a győzelem, így a torna harmadik helye.

„Beszéltünk a srácokkal, a második meccs után hosszabban. A záró fellépésnek főleg az volt a tétje, hogy megtaláljuk ismét magunkat, visszapattanjunk a valóságba, arra a szintre, arra a játékra, amit látni szeretnénk, és hogy az identitásunkat visszaszerezzük. Játszottunk is végül egy jó meccset a dánokkal, jobbak voltunk, de azért azt látni kell, hogy ez a dán válogatott nem volt olyan erősségű, mint két korábbi ellenfelünk” – tette hozzá az U18-as válogatott vezetőedzője.

A mieink keretében egyébként akadtak hiányzók – ahogyan a többi válogatottnál is –, hiszen többen a divízió 1/A-s U20-as vb-n szerepeltek, vagy külföldön maradtak.

A mieink december 25-én, a Liszt Ferenc Repülőtéren találkoznak, hiszen a hagyományoknak megfelelően részt vesznek a rangos calgary-i tornán (Circle K Classic Tournament), ahol AAA-s U18-as csapatokkal játszanak mérkőzéseket.