Szurkolói találkozók: „Építkezni és megtalálni a közös utat”

2025.02.20. 15:00 |

Nagy örömünkre minden oldalról pozitív a fogadtatása a Magyar Jégkorong Szövetség kezdeményezésének, a februári válogatott-héten elkezdett szurkolói találkozóknak. A felvetett témákat igyekszünk most összegezni, hogy a labda guruljon (vagy a korong csússzon) tovább, erősödjön a párbeszéd, fejlődjön a magyar hoki és nőjön a szurkolói élmény.

Három egymásutáni napon, három különböző helyszínen, ám egyaránt remek hangulatban teltek a Magyar Jégkorong Szövetség kezdeményezéseként rendezett szurkolói találkozók, amelynek minden oldalról pozitív a fogadtatása – ennek nagyon örülünk!

Máris hozzátesszük ráadásként, hogy bármilyen ötletet, előremutató javaslatot várunk az újonnan létrehozott szurkolok@icehockey.hu emailcímre!

 

Szükség van az ilyen összejövetelekre

A férfiválogatott Lengyelországban játszott felkészülési mérkőzései, illetve a hölgyek olimpiai selejtezője által kijelölt időpontban szervezett eseményeken számos téma szóba került: olyanok, amiket mi hoztunk és természetesen olyanok is, amiket a drukkerek vetettek fel – ezeket lehetett aztán megtárgyalni a helyszínen egykori és mai válogatott-játékosokkal, Miskolcon először Szirányi Bencével és Vas Jánossal, Budapesten aztán Erdély Csanáddal, Székesfehérváron pedig Erdély mellett Horváth Milánnal. Az MJSZ főtitkára, Szabó J. Bence mindhárom helyszínen várta a kérdéseket.

„Hiszek abban, hogy egy nyitott, kötetlen párbeszéd kiváló lehetőséget nyit megérteni, mi fontos a szurkolók számára – mondta Szabó J. Bence. – Ebből tudunk építkezni és megtalálni a közös utat, ami növeli a szurkolói élményt, egyben erősíti a sportág és szurkolók közötti kapcsolatot. Röviden ez win-win helyzet mindenki számára.”

A találkozók legfőbb tanulsága, hogy nemcsak szükség van az ilyen és hasonló összejövetelekre, de jól is esik a magyar hokikedvelő lelkének: jó közösen megélni a mérkőzéseket és élményeket, valamint megbeszélni a közös ügyeket.

Eredetileg úgy terveztük meg a találkozókat, hogy a közös meccsnézéseket követő beszélgetés során felvetünk néhány témát, amik kiemelt fontosságúak és/vagy kíváncsiak vagyunk, mit gondolnak róluk a szurkolók – aztán jöhetnek a kérdések szabadon a közönség soraiból. Az előttünk álló időszakot nézve kiemelt témának számít például a világbajnokság kapcsán a jegyek, szállás, utazás összetett hármasa, vagy például a mérkőzésvégi protokoll betartása: a szurkolói találkozók időrendjében haladva kezdjük is az áttekintést ezekkel!

 

2025-ös férfi világbajnokság: jegyek, szállás, utazás

A legfrissebb információ a dán szervezők részéről, hogy új szakaszba lépett a jegyértékesítés Herningben: immáron szóló, egy mérkőzésre érvényes jegyeket lehet vásárolni. A magyar drukkerek kedvezményes árú belépőkhöz juthatnak, ha ezen a linken keresztül vásárolnak. (Kivétel a házigazda Dánia elleni mérkőzésünk, amelyre napijegy vásárlásával lehet bejutni.)

A dán szervezők ismételten felhívták a figyelmet, hogy a legjobb szálláslehetőség a csarnokhoz közeli kemping, ahol cseh, dán, norvég és német drukkerek már jelentős számban foglaltak, ugyanakkor még vannak helyek: egy 6 fő elhelyezésére is alkalmas blokk 48 euró/napos áron foglalható ezen a linken. (Az árban benne van az áramfogyasztás, a zuhany- és WC-használat is.)

A dedikált magyar szektorra vonatkozó kérdésre a dán szervezők az őszi tájékoztatásukat ismételték meg, miszerint az ősz óta és jelenleg is elérhető jegyek révén a kapu mögötti szektor lehet a magyar bázis.

Felvetődött a kérdés, hogy a vb-csarnokba babakocsit és hasonló eszközöket be lehet-e vinni. A kérdést továbbítottuk a szervezőknek: a dán biztonsági szakértők azt a választ adták, hogy a tűzbiztonsági szabályok miatt, illetve a megfelelő tárolási kapacitás hiányában nem lehet bevinni a babakocsikat és hasonló eszközöket. Ha egy jegybirtokos mégis ilyesféle eszközzel lépne a csarnok területére, akkor a használati tárgyat a lelátó alatt helyeznék el, ám a biztonságukért, épségükért, felügyeletükért senki sem vállalna felelősséget.

Ami az utazást illeti: legtöbben a Ryanair diszkontlégitársaság Budapest–Billund járatával terveztek elutazni Dániába, ám a légitársaság két dániai bázisát, Aalborgot és Billundot is bezárja március végével. Ennek okaként a dán kormány által kiszabott magas adókat jelölte meg a cég, amely már el is kezdte értesíteni az érintett desztinációkra jegyet vásárlókat a járatok törléséről és a pénz visszatérítéséről.

A megváltozott helyzetben a francia-holland Air France/KLM, a német Lufthansa és a lengyel LOT átszállásos opciói tűnnek a legpraktikusabbnak, ők kínálják a legtöbb választási lehetőséget is. Természetesen választható a nemzetközi vonat-, illetve buszhálózat is – ha valaki nem riad vissza az egy-másfél napos utazástól és az átszállásoktól, mert a vonatoknál Budapestről indulva 4-7 átszállással 23-24 óra alatt lehet eljutni Herningig, busszal pedig ugyancsak Budapestről startolva 2 átszállással 30 óra alatt. Autóval az 1500 km-es táv menetideje nettó 16 óra.

 

Mérkőzésvégi protokoll: Himnusz

A Nemzetközi Jégkorong Szövetség (IIHF) világbajnokságain szigorú protokollja van a mérkőzések lezárásának, aminek kiemelt része, hogy kizárólag a győztes csapatot illeti meg a jog, hogy eljátsszák a nemzeti himnuszát, az ünnepélyes aktus után pedig minden részvevőnek el kell hagynia a pályát (amibe a jégfelület, a kispadok, valamint a palánk és a nézőterek közti esetleges közlekedő is beletartozik), és az interjúzónán keresztül bevonulnia az öltözőbe.

Ez a szabály eddig is élt, de immár a betartására is kiemelten figyelnek, kivétel pedig nincs. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a vesztes fél egyetlen csapattagja sem maradhat a pályán (jég, kispad, szomszédos területek) semmilyen okból, azaz a csarnokban vesztes mérkőzés esetén nincs lehetőség közös himnuszéneklésre, a csapattagoknak mindenképp be kell vonulniuk az öltözőbe.

Ennek kapcsán a Magyar Jégkorong Szövetség egyeztetett a dán szervezőkkel, akik a csarnok melletti szurkolói falut ajánlották alternatívaként. A szurkolói találkozókon elhangzott reakciók alapján a tábor akceptálja a szabályt és/vagy elfogadható alternatívaként tekint a csarnok melletti szurkolói falura.

Ezzel kapcsolatban is várjuk az ötleteket, javaslatokat, akár a himnuszéneklésre kitalált alternatívákat a szurkolok@icehockey.hu emailcímre!

 

Megismerni az arcokat a sisakok mögött

A szélesre tárt kérdezz-felelek során sok-sok témát feldobtak a részvevők, amiket utólag is hálásan köszönünk!

A találkozókon résztvevő drukkerek előrebocsátották: nem az eredmény a legfontosabb – avagy az erősebbtől nem szégyen kikapni és tanulni –, hanem a teljesítmény, a megalkuvást nem ismerő küzdelem. Megjegyezték azt is, hogy a múltban egyirányúnak érezték a kommunikációt – ugyanakkor ezen szurkolói találkozók éppen e mintát szándékozták megtörni, a kordonokat lebontani.

A férfiválogatottat és más csapatainkat is érintő téma, hogy a mérkőzésekhez kapcsolódó technikai információk (dátum, kezdési időpont, helyszín stb.) és kapcsolódó hírek szurkolói nézőpontból minél hamarabb és minél jobban célcsoporthoz igazítva elérhetőek, annál jobb. A magyar részvételű, de külföldi rendezésű tornák esetén a Magyar Jégkorong Szövetségnek nincs mozgástere, a rendezőtől függ a mérkőzésbeosztás és ennek publikálása is, ugyanakkor a hazai rendezésű eseményeknél – amennyire a befolyásoló tényezők engedik – igyekszünk szem előtt tartani az igényt, akárcsak azt a kérést, hogy a tábor törzstagjainak a mozgását a csarnokban segítsük, valamint a pluszfelszerelésüket (pl. dobokat) tároljuk a tornák során.

A nemzeti válogatott tavaszi felkészülése, illetve általánosságban az ellenfelek minősége és remélt újszerűsége is nagy érdeklődésre tartott számot: hamarosan jelentkezünk a részletekkel!

A digitális tartalmakat illetően kifejezett igény mutatkozott az edukációra, szabályismertetésre, illetve a játékosok, edzők, stábtagok emberi bemutatására, a színfalak mögötti élet megvilágítására. Sportágunknak nehezítő sajátossága, hogy a sisak eltakar, ezért kell előtérbe hoznunk az arcokat: egy irányba gondolkodunk a szurkolókkal, hiszen már novemberben, a Sárközy Tamás Emléktorna során készítettünk portréinterjút a válogatott egyik stábtagjával, fotógalériáinkban rendszeresen megmutatjuk az öltözői életet is, a lengyelországi hétvégén pedig olyan videót is készítettünk, amely megmutatja a hokis lét művészi oldalát. Hasonló, az érdeklődőt a válogatott tagjaihoz, a sportolóhoz, az emberhez közelebb hozó tartalmakra pedig a jövőben egyre inkább készülünk!

 

 

Fontos az élő kapcsolat

Ugyancsak fontos igény, hogy élő kapcsolat legyen a szurkolók és a csapat között: erre szolgálhat találkozó a vb-helyszínén, szurkolói falu itthon, bármi, amely révén a drukkerek kifejezhetik a támogatásukat, a csapat pedig a háláját. Ebben is egyeznek a szándékaink, és nemcsak a csapatainkhoz szeretnénk közelebb hozni a hazai hokikedvelőket, hanem a Magyar Jégkorong Szövetséghez is, mert úgy gondoljuk, hogy mi, mindannyian, együtt lehetünk a legerősebbek és tehetünk a legtöbbet a magyar hokiért.

„Szeretném megköszönni a részvételt mindazoknak, akik eljöttek a találkozókra! – mondta Erdély Csanád, a magyar férfiválogatott csapatkapitánya, aki Budapesten és Székesfehérváron is válaszolt a kérdésekre. – Szerintem nagyon jó beszélgetéseken, interaktív órákon vagyunk túl. Kellenek az építő jellegű események, nagyon sokat számítanak!”

A Magyar Jégkorong Szövetség feltett szándéka, hogy a megkezdett kommunikáció és együttműködés folytatódjon, sőt, szorosabbra fonódjon. Emellett szeretnénk a jövőben is szervezni hasonló szurkolói találkozókat, illetve közös meccsnézést, például az A-csoportos világbajnokság alatt, hazai szurkolói faluban, aminek a megteremtésén dolgozunk.

Várjuk tehát az ötleteket, javaslatokat, témafelvetéseket, akár arra vonatkozóan is, hogy merre haladjunk tovább a szövetség és a szurkolók együttműködésével: jöhetnek tehát a kontruktív e-mailek a szurkolok@icehockey.hu címre – amíg élőben nem találkozunk ismét!

Gyerehokizni

Válogatott termékek

Erste Liga TV