Rekord a TAO keret feltöltésében

2015.12.31. 08:00 |

Az idei évben a Magyar Jégkorong Szövetségnek sikerült a TAO keret 100%-át feltölteni és az egyesületek is kiváló munkát végeztek. Az évvégi határidő előtti időszak viszont nem mondható sétagaloppnak. Klem Zsókával, az MJSZ TAO-koordinátorával beszélgettünk.

Hogy sikerült a TAO keretek feltöltése az MJSZ-nek és egyesületeknek?

A szövetség teljesen feltöltötte a társasági adóját, az utolsó támogatási igazolást december 21-én kaptuk meg. Az egyesületek pedig az elmúlt évekhez képest a legjobban most dolgoztak, az utánpótlás teljes keretét feltöltötték, a beruházások várnak feltöltésre.

Az összesen jóváhagyott pályázatunk 6 milliárd forint, abban benne vannak a beruházások, ami nagyságrendileg 2 milliárd forintra tehető. Az utánpótlásra igényelt összegből 212 millió forintra nem érkezett támogatási igazolás, de így is 98%-os feltöltöttséget mutat a beruházásokon kívüli rész.

Milyen nehézségek adódtak a TAO szerződések kapcsán?

A nehézségek onnan indultak, hogy tartottunk egy tájékoztatót ezeknek a támogatási igazolásoknak a feltöltéséről, amelyen nem minden egyesület vett részt. Az általános tapasztalat az, hogy akik részt vettek, azok tökéletesen tudtak ezzel dolgozni és szinte automatikusan mentek a jóváhagyások. Tehát ez a tájékoztató hasznos volt, a jövőben várjuk őket rá, mert ez segítség mindenkinek. Nagyon sok nehézség adódott abból, hogy az egyesületek nem ellenőrzik le a támogatókkal kötött szerződésekben az adatoknak a valósságát és így töltik fel a rendszerbe. Emiatt az ügyintézés hosszas, már ahhoz képest, hogy rövid a határidő, hiszen általában nyolc napra van szükség, hogy jóvá tudjunk hagyni TIG-eket, de a Karácsony előtti héten volt olyan, amit fél nap alatt kellett jóváhagyni, mert ugye 21. határidő volt az adóbevallás szempontjából. Úgyhogy azt mondhatom, ahol nem ment gördülékenyen, ott a pontatlanság volt az ok, amit az egyesületeknek kellene kijavítani.

Az közeledő határidő és az egyre tornyosuló munka miatt igaz, hogy az ünnepek előtti hetekben reggel 4-re járt dolgozni és késő estig intézte a TAO kérelmeket?

Az igazság ebben az, hogy az utolsó héten reggel 4-től éjfélig, előtte pedig reggel 6tól éjfélig dolgoztam egy héten át. Ezen javítani úgy lehetne, hogy a cégekkel való kommunikáció hamarabb induljon meg, mert az igazolásokat be lehet adni az utolsó napokban, amikor az összeg realizálódik, de a szerződéseket ki lehet tölteni előtte, le lehet ellenőrizni a hivatalos cégadatokat. Az összeget lehet az utolsó pillanatban beírni és akkor jól kerül feltöltésre. Az igazolások online feltöltése nem új egyébként, hibátlanul működött most, nem volt fennakadás a rendszerben. Úgy látom, hogy ezt már tudják alkalmazni az egyesületek, voltak kérdések, de kikommunikáltuk feléjük, hogy van egy Tudásbázisunk ezen a felületen és ott minden információt elérnek képekkel, illusztrációkkal. Ezt követően nem is voltak további problémák ezzel kapcsolatban.

Lényeges kérdés emellett viszont az is, hogy lehet így családanyaként készülni a Karácsonyra?

A karácsonyfát megvette az anyukám – mondta mosolyogva, majd folytatta –, befaragta a Lehel piacon a karácsonyfa árus, majd odaszállította a házunkba a testvérem férje, amit nem vettem észre és két nappal Karácsony előtt még nem voltak meg az ajándékaim. Így. Az anyukám sütött-főzött, a takarítónő kitakarította a lakást, majd a családdal együtt feldíszítettük a fát. Szóval sehogy – mondta egyébként teljesen készségesen és végig nevetve.

Mit tanácsol az új évre a TAO pályázatot készítő egyesületeknek?

Mindenképpen azt elsősorban, hogy amikor tájékoztatót tartunk, akkor minden egyesülettől legalább egy személy jöjjön el. Emellett az idei tapasztalatok alapján elmondhatom azt is, hogy ha a határidő előtti utolsó két napban idetelefonálnak, az hátráltatja a munkánkat. Amennyiben olyan baj van, amit úgy látjuk, hogy nem tudnak megoldani, mi úgyis hívjuk az egyesületeket. Emellett fontosnak tartom azt is, hogy ha már nekem és a szövetségnek, mint támogatónak ez egy olyan határidő, ami miatt a munkaidő is kitolódik, akkor az ezt megelőző időszakban a támogatott szervezetek is tegyenek meg mindent azért, hogy rendben tudjuk lezárni az évet. Két héttel a határidő előtt jeleztem minden érintettnek, hogy milyen munkarendben fogok dolgozni, azaz, hogy majdnem 0-24-ben és hétvégén is. Volt olyan, hogy bejöttem hétvégén és láttam néhány esetet, amelyik tudtam, hogy nem fog megfelelni, elkezdtem felhívni az érintetteket, akik közül többen arra hivatkoztak, hogy mivel hétvége van, nem érnek rá ezzel foglalkozni, ebben az esetben én viszont nem tudok segíteni.