Pat Cortina: nagyszerű volt a szezonkezdés

2024.09.02. 10:00 |

A női válogatott szövetségi kapitánya elégedett volt azzal, ahogy a csapat reagált a szlovákok elleni vereség után a füsseni tornán, és a rá jellemző elszántsággal játszott - ezt a tornagyőzelemnél is fontosabbnak tartja. Örül annak, hogy versenyhelyzet van a kereten belül, ami mindenkit még jobb teljesítményre sarkallhat.

Mennyire elégedett a füsseni felkészülési tornával?

Jó hetet zártunk, nagyszerű kezdete volt ez a szezonunknak. A nyáron több összetartásunk is volt, de akkor főleg a képességfejlesztéssel foglalkoztunk. Látszik, hogy ezek hasznosnak bizonyultak, mert már érezhető fejlődés ezen a területen meccskörnyezetben is, bár még több időre van szükség. Elkezdtünk dolgozni a játékfilozófiánk, az identitásunk és az alapelvek elsajátításán, és jó munkát végeztünk. Tetszett, ahogy a játékosok küzdöttek és beleálltak a meccsekbe.

Mennyivel jutott közelebb a csapat az új szisztéma elsajátításához?

Ez volt az első lépés. Nem minden eleme volt új, de azért időbe telik begyakorolni, és remélhetőleg decemberre még jobban fog menni, miután a novemberi meccseken is lesz lehetőség alkalmazni. Most is jó munkát végeztünk a védekező zónában és abban, hogyan helyezzünk nyomást a korongra.

A szlovákok elleni vereség után emeltebb hangú megbeszélést tartott a csapatnak. Ez egy jó ébresztő volt?

Szerintem azon a meccsen sem játszottunk túl rosszul, csak figyelmetlenebbek és hanyagabbak voltunk. Elfelejtettünk harcolni. Az volt a negyedik napunk. Általában a harmadik napon jön valamilyen visszaesés a teljesítményben, ám a szerdai edzésünk nagyszerűen sikerült, így valahogy egy nappal később következett be a visszaesés. Ezzel együtt nem az a lényeg, hogy mi történik, hanem az. hogyan reagálunk rá – márpedig a franciák ellen látszott a válasz, remek játékot mutattunk.

És mi járt a fejében a németek ellen 0-3-nál?

Az egész képet érdemes nézni. Valóban 0-3 volt, de kettő gólt emberhátrányban kaptunk, ami előfordulhat, főleg, hogy nem a speciális játékhelyzetekre fókuszáltunk a héten. A harmadik gólt egy rossz csere előzött meg. Ezzel együtt meccsben voltunk, helyzeteket dolgoztunk ki. Néha az állás nem tükrözi a játék képét. Az volt a célunk a meccs előtt, hogy 60 percig jól teljesítsünk. Szlovákia ellen ez 20-25 percig valósult meg, aztán a franciák ellen már 40-45 percig. Tudtuk, hogy a németek ellen magasabb szinten kell teljesítenünk, és ezt szerettünk volna fenntartani a lehető legtovább. Ebből a szempontból az eredmény másodlagos volt. Ha ők szerzik a negyedik gólt, akkor vélhetően nehezebb lett volna a helyzetünk, mert az ellenfélnél van a momentum, és a motivációnk csökkenhet. Szerencsére nem ez történt, nagy karaktert mutattunk, a korábban is ránk jellemző odaadással játszottunk – ez is része az identitásunknak, annak, hogy kik is vagyunk. Nem tudunk győzni csak a képességek alapján, ez egyedül Kanadának és az Egyesült Államoknak megy, a többieknek küzdeniük is kell.

Mit gondol a fiatalok teljesítményéről?

Elégedett vagyok velük, örülök, hogy ezen a szinten is megmérettethették magukat, és jól mutatkoztak be. Jó volt látni, hogy őket is be tudtuk dobni, ezzel versenyt tudunk teremteni, ami előnyös mindenkinek. Az ő játékukat is segíthet magasabb szintre emelni, és a többiek is látják, hogy fokozni kell a teljesítményüket. Lehet, hogy az újoncok közül nem lesz mindenki velünk a következő összetartásokon, de nincsenek bérelt helyek.

Mennyire előnyös, hogy az olimpiai selejtező előtt többször is játszunk a németekkel, akik majd ott is a legnagyobbriválisok lehetnek?

Nehéz kérdés, de azt kell látni, hogy ez olyan szintű mérkőzés, amire készülünk. A mostani tornán is ez volt a legmagasabb színvonalú meccs, mindkét csapat nagy tempót diktált, hajtott, küzdött és a technikai képességek is megvoltak hozzá. Márpedig ilyen meccseket jó játszani. Könnyebb ellenfelekkel is megmérkőzhetnénk és legyőzhetnénk őket, de az mit adna nekünk?

Mi a legfontosabb tanulság vagy üzenet a hétről?

Látom, hogy a játékosok elkötelezettek, és tisztában vannak azzal, hogy mennyire fontos az előttünk álló szezon. Ez valóban kulcsfontosságú. Hogy azt is tudják, hogy mennyi munkát kell elvégezni ahhoz, hogy sikerrel járjunk? Ezt még nem tudom, de nem is fogok arra várni, hogy kiderüljön, hanem éppen ezért feszegetem a határaikat és ezért ösztönzöm őket még jobb és jobb teljesítményre. Ez történt ezen a héten is. Lássák és érezzék, hogy több kell és többre is képesek – meg kell érteniük, hogy ezen a szinten erre van szükség.

A füsseni torna eredményei:

Augusztus 29., 19.30 Szlovákia-Magyarország 2-1

Augusztus 30., 15.00 Magyarország-Franciaország 4-0

Augusztus 31., 14.30 Németország-Magyarország 3-4

A keret:

Kapusok: Bogáti Bianka, Németh Anikó

Hátvédek: Baker Taylor, Hajdu Lili, Kiss-Simon Franciska, Koncz Boglárka, Márton Adél, Mayer Fruzsina, Németh Bernadett, Odnoga Lotti

Csatárok: Dabasi Réka, Fehér Nikolett, Gondos Tamara, Hiezl Réka Effi, Horváth Imola, Huszák Alexandra, Jókai-Szilágyi Kinga, Kreisz Emma, Leidt Madeline, Márton Luca, Pázmándi Zsófia, Polónyi Petra, Rónai Alexandra, Seregély Míra, Williams Hayley

A stáb:

Pat Cortina szövetségi kapitány, Delaney Collins másodedző, Kis András másodedző, Pillók Martin másodedző, Budai Krisztián kapusedző, Gallyas Gabriella erőnléti edző, Dénes-Nagy Veronika rehabilitációs edző, Falvi Zsófia masszőr, Jasó Judit csapatvezető, Tornyi Gábor felszerelés-menedzser, Kaposi Dávid média