A kanadai Lisa Haley lett az A csoportos világbajnokságra készülő magyar nemzeti csapat szövetségi kapitánya.
Lisa Haley-t nevezték ki a magyar női válogatott szövetségi kapitányává. Megbízatása a 2021. augusztusi olimpiai selejtezők végéig szól. A kanadai edző jövő héten érkezik Magyarországra, így már ő fogja irányítani a női csapat szezonbeli első edzőtáborát a Tüskesátorban.
„Független szövetségi kapitányt kerestünk, és a kanadai szövetségen keresztül jutottunk el Lisa Haley-hez. Az életrajza önmagáért beszél. A lehető legjobb felkészülést szeretnénk megadni a lányoknak a világbajnokság és az olimpiai selejtező előtt. Biztos vagyok abban, hogy képes lesz úgy fejleszteni a játékosokat és úgy felkészíteni a csapatot, hogy az kihozza magából a maximumot” – mondta az új kapitányról Vas Márton, a Magyar Jégkorong Szövetség általános igazgatója.
Lisa Haley 14 évig, 1997-től 2011-ig dolgozott a kanadai Saint Mary’s Egyetem csapatánál. Konferenciáját négyszer (1998, 2003, 2004, 2010) nyerte meg az együttes a bajnokságban. Kétszer választották a konferencia legjobb edzőjének, egyszer, 2003-ban pedig az egész egyetemi bajnokságban ő kapta ezt az elismerést. 2011 óta egy másik egyetemi együttest irányított, a Ryersont, amellyel szintén többször rájátszásba került.
Több idényben is dolgozott a kanadai női felnőtt válogatott mellett másodedzőként. A legnagyobb sikerét 2014-ben érte el, Szocsiban olimpiai aranyérmet ünnepelhetett a juharlevelesekkel. 2012-ben a világbajnok, 2008-ban, 2011-ben és 2013-ban a második helyezett kanadai csapat stábjának a tagja volt.
Az utánpótlás-nevelésben is fontos szerepet vállalt, a kanadai U18-as csapat másodedzőjeként 2010-ben világbajnoki címet szerzett, majd szövetségi kapitányként 2016-ban ezüstérmes lett.
Az új kapitány első nyilatkozatában elmondta, nagyon várja már a magyarországi munkát.
„Ismerem a magyar női jégkorong közelmúltbeli sikereit, és inspirál a lehetőség, hogy hozzátegyem ehhez a magamét. Energikusan vágok bele a munkába, mert látom, hogy a csapat és a körülötte dolgozók mennyire elhivatottak, milyen keményen dolgoznak. Csapatsportról beszélünk, éppen ilyen emberekre van szükségünk. A szövetség jól döntött, amikor az utánpótlástól kezdve építette fel a programot. Először az U18-as csapat lett erős, és a fejlődésnek köszönhetően a játékosok együtt nőttek bele a felnőtt válogatottba. Az eddigi eredmények erős alapot jelentenek, amelyek biztosíthatják a hosszú távú sikert, még nagyobb dolgokat lehet erre építeni. Az a célom, hogy többet érjünk el, mint eddig. Most, hogy feljutott a válogatott az elitbe, ott is akarunk maradni. Mivel kanadai vagyok, ráadásul Új-Skóciából származom, különösen büszkén képviselem majd Magyarországot a halifaxi és trurói világbajnokságon 2021 tavaszán. Készen fogunk állni.”
A 47 éves szakember az edzői filozófiájáról is vallott: „Az edzők szerepe a lehető legjobb környezetet biztosítani a játékosoknak ahhoz, hogy kiadják magukból, ami bennük rejlik. Ez magában foglalja a magas, de nem túlzott elvárások megfogalmazását, valamint a játékosok segítését abban, hogy felelősek legyenek ezen elvárások teljesítésében. Ez több a hokis képességeknél és a taktikánál. Vezetői képességekre, fizikai és mentális erőre van szükség, jó csapattársnak kell lenni. Amikor mindenki egy irányba húz, képességei legjobbját nyújtva, csak akkor lehet nagy dolgokat elérni.”