Látványos meccsen vereség Szlovákiától az olimpiai selejtezőn

2024.08.30. 20:03 |

A magyar válogatott nagyot küzdött, de a roppant erős szlovákok behúzták az olimpiai selejtezőt, és a zárónapon Kazahsztánnal döntik el, mely csapat vehet részt a milánói téli játékokon.

„A terv az volt, hogy csoda történjen” – fogalmazott Bartalis István a kazahok elleni 5-2-es vereség után. Még mindig ez a terv, és ha a magyar válogatott úgy játszik, mint Kazahsztán ellen, akkor kevésbé tűnhet utópisztikusnak egy ilyen félmondat. Csak a gól hiányzott csütörtökön, egyébként mindenben felülmúltuk az esélyesebb kazahokat, miközben persze látszott, sok közös gyakorlásra van szükség a hibák kivédésére. A csoda kifejezés ezzel együtt nem tűnik túlzásnak Szlovákia esetleges legyőzésekor, Pozsonyban, telt ház előtt.

Horváth Milán vette át Ortenszky Tamás helyét erre a meccsre, Horváth Dominik és Mihály Ákos pedig az első meccshez hasonlóan ezúttal sem öltözött át. Vay Ádám kezdett a kapuban, számára ismerős ez a csarnok, hiszen a Poprád játékosaként többször is kikorcsolyázott az Ondrej Nepala Aréna jegére.

Kollégája, a Minnesotában védő Samuel Hlavaj az osztrákok ellen remekelt az első meccsen, a hazaiak keretéből tízen is az NHL-ben játszanak (a legrutinosabb Tomas Tatar, a New Jersey Devils játékosa), hárman pedig a KHL-ben edződnek hétről hétre.

Legutóbb 2016-ban, a svájci vb-n találkoztunk a szlovákokkal, akkor 4-1-re nyertek, 2003. november 6-án viszont a magyar válogatott győzött, 4-2-re Káposztásmegyeren, Palkovics Krisztián két, Ladányi Balázs, Ocskay Gábor egy gólt szerzett.

A játéknap első mérkőzésén az osztrákok 2-1-re kikaptak Kazahsztántól, a mi meccsünket pedig egyértelműen a szlovákok kezdték jobban, szinte az első pillanattól a kapu elé szorították a magyar csapatot. Ehhez képest a mieink szereztek vezetést a 4. percben: Koch kapott büntetést akadályozásért, Varga Balázs pedig remekül passzolt a távolban tisztán álló Nilsson Henriknek, aki nagy gólt ragasztott Hlavaj kapujába.

Nem sokáig vezettünk, Ambrus Gergő kiállítását 6 másodperc alatt kihasználta Szlovákia, egy rettentően peches gól volt ez is (hasonlón az öt kazah gól némelyikéhez): a palánkról visszapattant korong került a kapu elé, Hrivik nem hibázott, 1-1.

A harmad közepén Papp Kristóf és Pavol Regenda akadt össze, ki is álltak mindketten a bunyó után. Szongoth és Terbócs kavart az első buli után ígéretesen a szlovák kapu előtt, és a meccs tempóját ekkorra már felvette a válogatott. 7:47-tel a harmad vége előtt Gallót küldték ki, majd a buli után szinte azonnal kaptunk még egy kiállítást, Ambrus Gergő is kiment, kemény két perc várt a csapatra és Vay Ádámra. Be is mutatott két bravúrt, emellett Kiss Roland blokkja volt látványos, megúsztuk a szakaszt. Sőt, előbb Hadobásnak, majd Sofronnak volt lehetősége, utóbbit követően emberelőnnyel gazdagodtunk – végül nagy helyzet nem jött össze, maradt az 1-1-es döntetlen az első szünetre.

Vay Ádámról szóltak a második harmad első percei, merthogy két magyar ígéretes akció után neki kellett főszereplővé válni védekezésben. Horváth Milán kiállítása után különösen figyelni kellett, kár, hogy a szlovákok akkor szereztek gólt Sulak révén, amikor már egyenlő létszámban küzdöttünk. (Ekkor Sofron István már nem volt a jégen, egy ütközést követően le kellett támogatni a pályáról.) Nem sikerült kihasználni aztán egy kétperces fórt (nem lőttek a srácok kapura, csak a korong ment botról botra), cserébe jött a harmadik szlovák gól egy szép kontra végén, könyörtelenül kihasználták a lehetőséget Grman révén. Nagy lehetőséghez jutott aztán a magyar csapat, 5 a 3-ban támadhatott, de kihúzták a szlovákok, igazából egy blokkolt lövést sikerült csak feljegyezni ebben a szakaszban, 3-1-es hazai előnyről jöhetett az utolsó harmad.

A magyar csapat becsülettel küzdött a mérkőzésen, önfeláldozó megoldásokból sem volt hiány, de az egyéni megoldásokban támadásokban egyértelműen a szlovákok voltak jobbak. 14:49-cel a vége előtt például Regenda cselezte be magát egészen a kapuig: 4-1.

Szinte azonnal válaszolt a magyar válogatott, Bartalis fonákkal tette fel a korongot Hlavajnak, szép megoldás volt, kettőre zárkóztunk, hogy aztán szintén azonnal reagáljon Szlovákia: a semleges szurkolóknak is látványos és szórakoztató volt a meccs, 5-2.

Bartalis István is jól érezte magát, Horváth Bence remek passzát váltotta gólra, nem engedte elhúzni a hazaiakat Majoross Gergely csapata. 5:32-vel a vége előtt aztán mégis hízott a szlovák előny, Tomas Tatar lőtt klasszisához méltó gólt, majd aztán a középkezdés után egy szóló végén Robert Lantosi talált be, a gól után időt kért a magyar stáb.

Erdély Csanádnak akadtak próbálkozásai ezt követően, Horváth Bencével kavartak a kapu előtt, de nem egészen pontosan.

A vége 7-3-as hazai siker, a mieink a szombati szünnap után Ausztria ellen zárják a selejtezőtornát. A meccs legjobb magyarja Horváth Bence lett, a díjat dr. Kolbenheyer Zsuzsannától, a Magyar Jégkorong Szövetség elnökétől vehette át.

Olimpiai Selejtező Torna, 2. játéknap:

Magyarország-Szlovákia 3-7 (1-1, 0-2, 2-4)
Pozsony, Ondrej Nepala Aréna, 8824 néző, vezette
: Holm (svéd), Schrader (német) / Hautamaki (finn), Ondracek (cseh)

Magyarország: Vay
Garát, Fejes – Szabó B., Nilsson 1 – Kiss R., Horváth A. – Hadobás, Horváth M.
Erdély, Bartalis 2, Sofron – Varga B. (1), Sebők, Galló – Nemes, Papp, Horváth B. (1) – Ambrus G., Szongoth Domán, Terbócs
Szövetségi kapitány: Majoross Gergely

Szlovákia: Hlavaj
Gernat (1), Ceresnak – Ivan, Nemec (1) – Koch, Grman 1 – Knazko