Csütörtökön az újonc MAC Budapest, illetve az Újpest rangadójával megkezdődik a MOL Liga 2015–16-os idénye, amely immár a nyolcadik az ismét bővülő mezőnyű nemzetközi liga életében.
Mozgalmas nyarunk volt, hiszen amióta március 14-én a Jegesmedvék megnyerték a MOL Liga 2014–15-ös idényét, áprilisban a magyar férfi felnőtt válogatott feljutott az „A-csoportba”, és a Románia is feljebb lépett a divízió 1-be. A Jegesmedvék pedig Jegesmedvék ugyan, de már nem Miskolc, hanem a DTVK-sportcsalád vezetéknevével. A döntő másik résztvevője, a HC Nové Zámky sem unatkozott a nyáron, ám sajnos a Szlovák Jégkorong Szövetség nem engedélyezte a zöld-fehéreknek, hogy idén is indulhassanak külföldön, így a most kezdődő idény a felvidékiek nélkül zajlik majd – a létszám azonban így is emelkedik.
Újoncok
Visszatér a nemzetközi ligába a Fehérvár AV19, amelynek a juniorcsapata a legutóbbi három U20-as magyar bajnokságot megnyerte, a korosztályos EBEL-ben pedig tavalyelőtt és idén arany-, közte ezüstérmet szerzett – erre a sikeres keretre építkezve indít immár felnőtt csapatot a MOL Ligában, a sikeredző Tyler Dietrich vezetésével.
A másik újonc a MAC Budapest, amellyel a Fehérvár az idei magyar juniordöntőben találkozott, és amelynek edzését Majoross Gergely vette át, aki az előző idényben a Miskolccal mindent megnyert, a magyar bajnokságot, a MOL Ligát és a Magyar Kupát is, aztán pedig másodedzője volt a feljutó válogatottunknak.
A nyolcadik szezonját kezdő MOL Liga tehát ezúttal is bővül: a 2015–16-os évadban kilenc csapattal fut majd.
Új vezetőség
A nyáron az eddigi ügymenetet ismerő, ugyanakkor friss és új ötletekkel érkező menedzsment vette át a MOL Liga irányítását: az új elnök a Red Bull Hugaria ügyvezető igazgatója, Szőke Álmos, az alelnök pedig maradt Végh István.
A mezőny
Az új idény legfőbb esélyese – már csak a hagyomány alapján is – a címvédő, tehát új nevén DVTK-Jegesmedvék. Miskolcon a keret jobbára egyben maradt, és ahogy tavaly Majoross, idén Mayer Péter kapja meg a lehetőséget, hogy elsőéves felnőtt vezetőedzőként jó alapanyaggal dolgozzon.
A tavaszi elődöntősök, a Corona Brasov és a Dunaújvárosi Acélbikák új alapra helyezték a működésüket: előbbi a hazai fiatalságra, utóbbi helyi jégkorong fenntartására koncentrál, a trénerek, Keresztes Ottó, illetve a kanadai Lee Gilbert vezetésével.
Az előző alapszakasz ötödikje és hatodikja, a Debreceni HK és az Újpest is erősödött a holtszezonban. A Hajdúságban a sikeres újoncévadot produkáló mester, az orosz Jevgenyij Muhin ugyan hazaigazolt a KHL-be, ám a helyére honfitársa, Dmitrij Romanov került, akitől hasonló keménységet várnak el, a főváros IV. kerületében pedig továbbra is Szilassy Zoltán építkezik majd a lerakott alapokra.
A Ferencváros és a HSC Csíkszereda ugyanakkor most teheti le a sikeresebb jövő alapjait: a zöld-fehéreknél a MOL Liga-veterán edző, a korábban Miskolcon és Brassóban is dolgozó svéd Greg Lindqvist az új főnök, Erdélyben pedig Id. Geréb István.
A Fehérvár és MAC pedig habár újonc, de bizonyosan nagyobb tervei vannak, mint, hogy hozzászokjon a nemzetközi felnőtt mezőnyhöz.
Közvetítések
Az idényben sok-sok hoki lesz a tévében is: a MOL Liga új televíziós partnere, az M4 Sport legalább negyven bajnokit sugároz majd a szezonban, elsőnek máris a nyitómeccset, a MAC Budapest–Újpest rangadót csütörtök este 20.30-as kezdettel, másnap, pénteken pedig DVTK-Jegesmedvék–Ferencváros meccs kerül képernyőre.
Az ingyenesen fogható és minden csomagban szereplő M4 Sport a nyitómeccs előtt 105 perces felvezető műsort is ad.
Internet
Természetesen a MOL Liga saját honlapja, a molliga.eu, illetve a Magyar Jégkoron Szövetség internetes oldala, az icehockey.hu továbbra is naprakész statisztikákkal, előzetesekkel, tudósításokkal és interjúkkal szolgál, valamint a MOL Liga facebook és twitter-profilja is segít a tájékozódásban.
Lebonyolítás
A szeptember 10-től február 4-ig tartó alapszakaszban minden csapat 48 meccset játszik majd, természetesen a páratlan létszám miatt az összes fordulóban lesz egy-egy szabadnapos.
Az alapszakasz első két helyezettje automatikusan elődöntős lesz, a 3–6. helyezettek pedig február 7-től legkésőbb 18-ig két győzelemit tartó negyeddöntőt vívnak a fennmaradó két elődöntős helyért.
Az elődöntőkre február 21. és március 6., a döntőre március 9. és 23. között kerül sor – az összes párharc az egyik fél negyedik győzelméig tart.
Miként az előző években, az OB I bajnoka a MOL Liga legjobb helyen végzett magyar csapata lesz.
Új hosszabbítás
Ami többek között az AHL-ben már bevált, a MOL Liga is alkalmazza: újfajta hosszabbítással dőlhetnek el a rendes játékidőben döntetlenre végződő alapszakasz-mérkőzések. A négy-négy mezőnyjátékossal kezdődő hosszabbítás alapideje ötről hét percre nő, ám a harmadik perc letelte utáni első játékmegszakítást követően már csak három-három mezőnyjátékos folytatja. Ennek a célja, hogy lehetőleg már a szétlövés előtt eldőljön a mérkőzése, ám, ha a hét perc során nem esik gól, akkor következhet a megszokott rávezetés-párbaj.
Az alapszakaszban a pontrendszer változatlan, továbbra is 3 pont jár a rendes játékidős győzelemért, 2 ráadásban elért sikerekért, 1 a ráadásos vereségét és 0, ha a csapat a rendes játékidőben veszít.
A MOL Liga menetrendje:
Alapszakasz: szeptember 10.– február 4.
Negyeddöntő: február 7–18.
Elődöntő: február 21.–március 6.
Döntő: március 9–23.
Fotó: Mudra László