MOL Liga elődöntő: Miskolc és DAB győzelem

2015.02.18. 08:27 |

A dunaújvárosiak jobb játékuknak köszönhetően megnyerték a címvédő elleni elődöntő első mérkőzését, a Miskolc pedig a 2. és a 3. harmad utolsó percében lőtt gólt, kétszer egyenlített, 53 másodperccel a vége előtt jött vissza a meccsbe, amelyet a hirtelen halálban nyert meg, teljesen megszolgáltan.

Ellenállhatatlanul kezdte a mérkőzést a Dab.Docler, az Érsekújvár jóformán még át sem ment a félpályán, amikor egy gyors, korszerű akció végén Somogyi lőtt a hálóba, az akciót Pavuk harcos korongszerzése és Croteau passza előzte meg. A folytatásban is nyomott a hazai csapat, Szappanos Dávid rövid időn belül kettőre növelhette volna az előnyt, ám kimaradt a félig üres kapus helyzet. A folytatásban kissé megnyugodtak a kedélyek, bár az Acélbikák egyre-másra dolgozták ki a helyzeteket, minden lehetőség kimaradt, az Érsekújvár támadásaiban nem sok potenciál volt, többnyire a védekezéssel voltak elfoglalva, abban viszont sikeresek voltak. Hogy ez mennyire jól kamatozó taktika volt, az csak a harmad végén derült ki, amikor előbb szimpla, majd dupla fórba kerültek Lubomir Hurtaj tanítványai. Ekkora ziccert nem is hagytak kihasználatlanul a rutinos szlovák játékosok, Marek Dubec volt a gólszerző, de a helyzetfelismerés Marek Uramot dicséri. Így hiába nyomott a harmad legnagyobb részében a DAB, az első szünetre 1-1-es döntetlennel vonultak a csapatok.

A második harmadot hasonló elánnal kezdték a hazaiak, mint az elsőt, sorra maradtak ki a helyzetek Cikánek kapuja előtt. Előbb Azari lőtt kapura, ami után a kipattanó üresen találta a jól érkező Galaniszt és bár Cikánek már verve volt, a gól elmaradt. Nem sokkal később újabb elképesztően gyors támadásnak örülhettek a hazaiak, Croteau-tól Somogyihoz került a passz, aki egyből belőtte a kapu elé, és bár úgy tűnt, az érkező Nagy Richárd lemarad az akcióról, valahogy sikerült begyújtani a rakétákat, a vendégek kapusa elképesztő bravúrral védett. Ezt követően egy újvári kapu mögött elkövetett szabálytalanság után előnybe kerültek a vendégek, komolyabb helyzetet azonban nem sikerült kialakítani. Az előny arra azonban mindenképpen jó volt, hogy Podstavekék kis levegőhöz jutottak, ami után át is vették az irányítást. A pár perc nyomást túlélte a DAB, majd a sok kihagyott nagy helyzet után lőtt egy kis gólt, Galanisz passzából Szappanos szerezte vissza a vezetést. A harmad végére maradt egy kis csetepaté, ami után Kowalczyk és Léránt mehetett pihenni két percre. A 4-4 elleni játékban szépen peregtek a másodpercek, és amikor már mindenki a második szünetre gondolt, Peterdi szerzett korongot az ellenfél kék vonalánál, elment szólóban és sokadszorra mutatta be, mire jó a magyar A csoportos rutin.

3-1-es hazai vezetéssel kezdődött tehát a harmadik harmad, amely ismét hazai akciók sorával indult, az Érsekújvár jobb híján tilosra ütögette a korongot. A folytatásban nyílt játék folyt, a csapatok többször is felálltak egymás harmadában, de Kalnins és Cikánek egyaránt jól védtek. Az 54. percben még nehezebbé vált az Érsekújvár számára a felzárkózás, Hrudík kapott kétperces büntetést. A dunaújvárosiak rosszul játszottak az emberelőnyben, lesre korcsolyáztak, illetve sokat volt a korong a hazaiak harmadában. A véghajrában hajtott a HC Nové Zámky, másfél perccel a vége előtt Hurtaj lehívta Cikáneket. Felállt 6 az 5 ellen a vendégcsapat, majd a 60. perc elején Hurtaj időt kért. A vendégek nyomása eredményre vezetett, 14 másodperccel a dudaszó előtt Caladi közelről betalált Kalninsnak. Az egyenlítés nem jött össze a címvédőnek, a találkozó egy kapu előtti tömegjelenettel ért véget. A Dab.Docler 3-2-re nyert, így egy győzelemmel közelebb került a MOL Liga döntőjéhez.

A Miskolc új légiósa, Conor O’Donnell a harmadik sorban kapott helyet, Nagy Krisztián és Láda Balázs csatártársaként. A Brassó gyorsan emberelőnybe került, de a hazaiak aktív védekezésével szemben helyzetig sem nagyon jutott. A meccs első nagy helyzetét Dansereau alakította ki, az 5. percben Polc védett nagyot. Néhány cserével később a miskolci aranysapkás megsérült, szerencsére csak néhány cserét kellett kihagynia, elment a padról, de egy fejvédőcsere után visszatért. Gyors, kemény, jó színvonalú első harmadot láthattunk, amelyet a Miskolc kontrollált. A Brassó elsősorban gyors kontrákra épített, ezeket veszélyesen vezette. A hajrára hazai előnnyel fordultunk, Obsut volt fegyelmezetlen, nem elég, hogy kiállíttatta magát, még oda is szólt a bíróknak, így 2+10-zel mehetett le. Ám O’Donnell szerencsétlen mozdulattal palánkra lökte Petrest, szerencsére sérülés nem történt, a kiállítást viszont kihasználta Jerry Andersson csapata. Martin Saluga megcsinálta, amit a ligában tán legjobban tud, akkor ért a kapu elé, amikor kellett, így egy újabb lopakodó gólt lőtt. Elképesztő a szlovák csatár, szinte észre sem venni az erőfeszítéseit a befejezésekkor, de hihetetlen érzéke van a kapu előtti játékhoz. A 19. percben 0-1 állt a táblán.

Hietamaki, majd Piszarenko kapott kiállítást a második harmad elején, 53 másodperces kettős hátrányba került csapatuk. A Miskolc gyengén játszotta meg a szituációt, de a végén egy nagy Hajós-helyzetre azért futotta ebből. A kapuvas és Polc együttesen hárított, szinte üres kapus lehetőség volt. Kloudát is kiállították a játékvezetők, három perc alatt három vendégbüntetés miatt nagyon komoly lehetőséghez jutott Majoross Gergely csapata. Másodszor 25 másodperces kettős előny alakult ki, de ez sem ment be, közben Obsut fegyelmije is lejárt, így a Brassó fellélegezhetett. Meddő fórjáték zajlott, sőt a végén még Petresnek volt ziccere a túloldalon, de lyukat ütött Bálizzsal szemben állva. A harmad közepétől a vendégek a sorok rendezésére törekedtek, a Miskolc pedig néhány percig megtorpanni látszott. Később kiderült, ez a párperces üresjárat csak arra kellett, hogy egy fantasztikusan hajrát lássunk. Felpörgött mindkét csapat, komoly száguldás zajlott, ide-oda hoki. 1-1 és 0-2 is minden további nélkül lehetett volna, de a hazaiak azért többször álltak közel a gólhoz. A vendégeknél Polc, Klouda és Saluga nagyot játszott, szinte minden megmozdulásuk értékes volt. A hazaiak sokkal egységesebb képet mutattak, akár 10 játékost is ki lehetne emelni. Jó volt látni, hogy egyre inkább szabályos játékra törekedtek a csapatok, de ez nem ment a keménység rovására. Bálizs és Polc felváltva mutatott be nagy védéseket. A 40. percben a román válogatott szlovák kapus tudása is kevés volt, Jesse Dudas egy kontra végén óriási gólt lőtt, teljesen megérdemelten egyenlített a Miskolc. Lélektani nagyfröccshöz jutott a sárga-fekete csapat, döntetlennel mehetett öltözőbe és megszerezte a rájátszásban az első gólját.

Nagy Jegesmedvék-helyzetekkel indult a harmadik játékrész, de a kapus helyenként a védelem helyett is kiválóan helyt állt. A Brassó visszaállt, a Miskolc próbálkozott, Polc sorra nyerte a csatákat. Meglepő módon egy lassan induló kontránál szétcsúszott a hazaiak védekezése, a center rossz ütemben lépett ki kritikus helyen, így Mihály Árpád akadálytalanul lőhetett kapura közelről, nem hibázott. A 47. percben 1-2-re alakult az állás. A Miskolc azonnal még jobban kezdett nyomni, Becze kétszer is veszélyeztetett. Nem fásultak Dudasék, pedig ekkor már mindkét csapat túlnyomórészt két sorral nyomult. De fogyott az idő, és egyre több bosszantó hiba került a játékba, többször is lesen akadtak meg a támadások. Ment előre a hazai gárda, masszívan zárt a Brassó, a levegő fogyott, ezért szaporodtak az önfeláldozó vészmegoldások. Talán a kapu előtt nem dolgozott elég keményen a hazai gárda, jó néhány kipattanó, lecsorgó korong maradt árván, míg a Brassó nagyon sokat dolgozott a védőharmadban. A hajrában Becze kiállítást harcolt ki, ebből a kapuba talált a Miskolc, de már sípszó után. Négy perccel a vége előtt történt, hogy a korong a jégen fekvő Polc hátánál pihent szabadon, a játékvezető nem látta, ezért azt hitte, a kapus birtokában van, lefújta. Hajós egy pillanattal később lőtte a kapuba. Kár ezért a jelenetért, gólt érdemlő akció volt. A Brassó hatékony playoffhokit játszott egészen az utolsó percig. Volt ehhez egy Polca és megvolt a szükséges kis szerencséje is. De jött két hiba, és odalett mindez. 71 másodperccel a vége előtt időt kért Majoross Gergely, lehozta kapusát. A Brassó egyből korongot szerzett és saját kapujától kapura lőtte, a szerencse megfordult, a vasról kifelé pattant, így tilos felszabadítás lett. A bulit megnyerte a Miskolc, benntartotta a korongot, Becze éles szögből lőtt, a korong Polcról Boyle elé pattant, aki nagy erővel bevágta. Polc első bizonytalankodása volt ez a meccsen, talán megfoghatta volna Becze lövését. A 60. percben, 53 másodperccel a vége előtt 2-2-re módosult az állás, hatalmas melóval visszakapaszkodott a Miskolc. Jöhetett egy nagy szünet és a hosszabbítás az első gólig, 4 a 4 ellen.

A ráadásban végig a Jegesmedvéknél volt a korong, irányította a játékot. A 66. percben Gőz Balázs jól játszott Keegan Dansereau-hoz, aki egyedül maradt Polccal szemben, ez neki ujjgyakorlat, egy csellel elküldte a kapust, majd a bal felsőbe lőtt. Teljesen megérdemelten győzött a meccset végig irányító, de a nem megfelelő helyzetkihasználás miatt végig nyomás alatt játszó hazai csapat.

Érdekes lesz látni, hogy egy ilyen tempójú mérkőzés másnapján, szerdán melyik csapat mire lesz képes. A látottak alapján alig várjuk a folytatást. 1-0-ra vezet a Miskolc a 4 győzelemig tartó párharcban.

Majoross Gergely (vezetőedző, Miskolc): A mai teljesítményünkön érződött a két hét kihagyás, lassan lendültünk játékba. A második harmadtól kezdtünk feljavulni, és mentálisan is erősek voltunk, ezért tudtunk győzni. Nagyon sok emberelőnyt pazaroltunk el, ezen mindenképpen javítanunk kell.

Jerry Andersson (vezetőedző, Brassó): Nagyon jó idegenbeli meccset játszottunk. Az utolsó percben eldönthettük volna a mérkőzést, de a kapuvas a miskolciakkal volt. Utána lelkileg nem voltunk elég erősek, így ha kis különbséggel is, de kikaptunk.

Fotó: Bán Olivér