Az amerikai szövetség részéről Bill Beaney tartott előadást a közelmúltban Magyarországon a 3x3-as jégkorongról, annak jövőjéről és előnyeiről.
Beaney először arról beszélt, hogyan kötött ki az edzősködésnél. “Tudtam, hogy mit akarok csinálni, tudtam, hogy az edzősködéssel szeretnék foglalkozni. Úgy éreztem, elértem a lehetőségeim határára játékosként. Mindig van egy liga, ahol még szerepelhetne az ember, de állást akartam, és közben jobbá válni edzőként és tanárként.”
Beaney-t a képességfejlesztésben és a 3x3-as játékban is a legjobb elmének tartják az Egyesült Államokban. “Akkor mélyültem el a 3x3-as játékban, amikor egyetemi szinten dolgoztam, miközben futballedző is voltam. Rájöttem, hogy a focinak vannak olyan alapelvei, amelyek a hokiban is használhatók, így a hely és idő felismerésének képessége. Az a javaslatom a többi edzőnek, hogy ne féljenek az új dolgoktól. Ha a játékosok meccseket játszanak, akkor tanulni fognak. Ha alakítasz a meccseken, akkor azt taníthatod nekik, amit szerinted szükséges tanulniuk.”Jelenleg sok sportnak van alternatív verziója, elég csak a futsalra, a strandröplabdára, a hetes rögbire, az arena amerikaifutballra és a 3x3-as kosárlabdára gondolni. Ezek közül több az olimpia műsorán is fent van, a 3x3-as kosárlabda éppen jövőre debütál. Ezt figyelembe véve a 3x3-as jégkorongnak is lehet esélye a téli olimpia programjára is felkerülni.
“Ha a 3x3-as játék ott lenne az olimpián, akkor több nem tradicionális hokinemzet is versenyben lehetne az érmekért, mivel nem lenne szükség olyan bő keretre minőségi játékosokból” - vélekedett Beaney.
Kanadában van 3x3-as liga is. A csapatok körbeutazzák az országot, és több városban is rendeznek egyenes kieséses tornákat. Ezekben az együttesekben találni olyan játékosokat is, akik a legmagasabb szinten is szerepeltek. Tavaly a korábbi Stanley Kupa-győztes és Fehérváron is szereplő Ric Jackman is jégre lépett ebben a sorozatban, ahogy a szintén egykori NHL-es Karl Stewart, Chris Minard, Luca Caputi, Jason Williams és Jason Foy, az ex-fehérvári Justin Dacosta, valamint a korábbi Ferencváros-játékos, Mike Schwindt. Az NHL a 3x3-as játékot beépítette az All Star-meccsbe is: nagyobb pályán játszották, de a 3x3-ban gyökerezett.“Ez a lépés nagy segítség volt a 3x3-at szélesebb körben is megismertetni. Az is felmerült, hogy a 4 a 4 elleni játékra váltsank, mert a képességek és a gyorsaság már annyit fejlődött, hogy az 5 az 5 elleni hoki veszélyes és túlzsúfolt. Úgy tűnik, minden aféle mutat, hogy kevesebb játékos legyen a jégen.”
Magyarországon a 3x3-as játék lehetőséget ad több kisebb klubnak is, hogy megméresse magát. Szintén előnyös lehet mindez a játék tanításában. A gyerekek élvezik a 3x3-at, mert többször érhetnek korongba, mint 5 az 5 ellen. Gyorsabb döntéshozatalt tanulnak, azt, hogyan játsszanak kis területen, jobban figyelnek a helyre. Sok edzésen gyakorolnak 3 a 3, vagy 4 a 4 elleni játékot, és ezt azért kérik az edzők, hogy dolgozzanak a hoki egyes területein. Az NHL egyik legnagyobb sztárja, Auston Matthews is úgy kezdte, hogy a jégpálya körül nyüzsgött, és alig várta, hogy esélyt kapjon. “Nagyon kevés NHL-es van, aki sosem játszott 3 a 3 ellen gyerekként. Lehet, hogy egy befagyott tavon, az utcán, vagy a pályán, de mind rendszeresen játszottak így.”Beaney arról is beszélt, hogy a 3x3-as liga felnőtt szinten is hasznos lehet. “Az alsóbb kosárlabdaligák szabályait úgy módosították, hogy segítségek a játékosok átmenetét az NBA-be. A 3x3-as hokbian is létre lehetne hozni egy ligát olyan szabályokkal, amelyek segítik a játékosok képességeinek fejlődését, hogy aztán megugorják a következő szintet. Kreatívak lehetün, de szerintem ez az idősebb játékosoknak is ideális lenne, mert képesek kisebb pályán is teljesíteni, hokiagyuk van, de talán már fizikálisan nem bírják a nagyobb pályát. A veteránok pedig segíthetnék a fiatalokat, hogy lassítsanak és tanulják meg jobban látni a játékot.”
Itthon a 3x3-as hokiban nem csak a gyerekek láthatnak lehetőséget. A holtszezonban is rendelkezésre állnak pályák, így akár akkor is lehet versenyeket rendezni, amikor a nagypályás jégkorong leáll. “A legjobb profik a 3x3-at nyári felkészülésként is használják. A célunk az, hogy a fiataloknak lehetőséget teremtsünk, hogy gyors és magas szintű hokit játszhassanak, ahol a képességeik javulhatnak és élvezhetik, amit csinálnak” - mondta Beaney, aki szerint Magyarország élen járhat a 3x3-as hokiban.