Magyar-ukrán: szépíthetünk a statisztikán

2024.08.23. 13:00 |

A harminckettedik Magyarország-Ukrajna mérkőzés következik augusztus 25-én, legutóbb két éve vertük meg a riválist.

Ha magyar-ukrán hokicsata, akkor Szapporó és 2008: naná, hogy mindenkinek az a meccs jut az eszébe, amelyen a magyar válogatott 4-2-re győzött, és kiharcolta az A-csoportos szereplést. (Pedig abban az évben egy edzőmeccsen 6-2-re maradtunk alul az akkor is jó erőkből álló Ukrajna ellen.)

A japán vb-ig mindössze egyszer sikerült az ukránokat legyőzni, fél évvel korábban, 2007 decemberében Miskolcon, 2-1-re. Az azt megelőző nyolc meccsen egyáltalán nem termett számunkra babér, gólokat se nagyon lőttünk nekik, mindössze négyet sikerült – cserébe kaptunk 50-et (háromszor C csoportos vb-meccsen találkoztunk velük)! A két csapat első barátságos mérkőzésén, Székesfehérváron például 10-0-ra nyertek az ukránok, 1994. március 14-ét írtunk aznap.

Egy évvel a szapporói csoda után a rigai olimpiai selejtezőn szétlövéssel kaptunk ki tőlük 4-3-ra, hogy aztán legközelebb már tétmérkőzésen, a 2012-es ljubljanai divízió 1/A-s világbajnokságon tudjunk ismét győzni, akkor 3-1-re.

Érdekesség, hogy a krakkói feljutáshoz is kellett egy ukránok elleni siker, a 2015-ös lengyelországi vb-n 4-2-re bizonyultunk jobbnak. Nem sikerült aztán a bentmaradás a elitvébén, így két évvel később ismét összefutottunk a divízió 1/A-s világbajnokságon, a magyar csapat 5-3-as sikere azért volt örömteli, mert Kijevben született meg, addig nem nyertünk Ukrajnában.

2015 és 2022 között 9 meccset játszott a két válogatott, és mind a kilencet a magyar válogatott nyerte meg. Utoljára 2022. április 22-én, a Tüskecsarnokban húztuk be a meccset szétlövéssel 3-2-re, ez az utolsó győzelmünk Ukrajna ellen.

Merthogy a legutóbbi négy találkozón ők örülhettek, két miskolci és két budapesti felkészülési meccsen is: a Sárköz Emléktornán novemberben 5-4-re nyertek úgy, hogy három és fél perccel a vége előtt még 4-3-ra nálunk volt az előny, ráadásul újoncgólokkal (is): Varga Balázs kétszer, Nemes Márton egyszer volt eredményes, a negyedik gólt Horváth Bálint lőtte.

31 mérkőzésen 12 magyar, 19 ukrán siker, a gólkülönbség 58-98, azaz mi a hatvanadik, ők a századik gólhoz állnak közel, természetesen az előbbi kerek szám eléréséért fogunk szurkolni augusztus 25-én.

Jegyeket itt lehet vásárolni a mérkőzésre, amellyel a magyar válogatott a pozsonyi (az ellenfelek Szlovákia, Ausztria és Kazahsztán lesznek), az ukrán pedig a rigai olimpiai selejtezőre készül (ők Lettországgal, Franciaországgal és Szlovéniával játszanak).

A magyar válogatott kerete az augusztusi programra:

Kapusok:

Bálizs Bence (Sparta Sarpsborg, norvég), Horváth Dominik (Hydro Fehérvár AV19), Vay Ádám (HK Poprad, szlovák)

Hátvédek:

Fejes Nándor (Gyergyói HK), Garát Zsombor, Hadobás Zétény (Iowa Heartlanders, amerikai), Horváth Alex (Ocelari Trinec, cseh), Horváth Milán (JoKP, finn), Kiss Roland (Hydro Fehérvár AV19), Nilsson Henrik (Kalmar, svéd), Ortenszky Tamás (Winterthur, svájci), Stipsicz Bence (Hydro Fehérvár AV19), Szabó Bence (BJAHC)

Csatárok:

Ambrus Gergő (Hydro Fehérvár AV19), Bartalis István (Hydro Fehérvár AV19), Erdély Csanád (Hydro Fehérvár AV19), Galló Vilmos (KooKoo, finn), Hári János (Hydro Fehérvár AV19), Horváth Bence (Jukurit, finn), Mihály Ákos (Hydro Fehérvár AV19), Nagy Krisztián (BJAHC), Nemes Márton (Mora IF, svéd) Németh Kristóf (Hydro Fehérvár AV19), Papp Kristóf (Lindenwood, amerikai), Sebők Balázs (Hydro Fehérvár AV19), Sofron István (BJAHC), Terbócs István (Hydro Fehérvár AV19), Varga Balázs (JYP, finn)

A stáb: Majoross Gergely szövetségi kapitány, Kiss Dávid másodedző, Szilassy Zoltán másodedző, Tokaji Viktor másodedző, Bartalis Balázs skill/videóedző, Samuli Nordman kapusedző, Puskás Sándor erőnléti edző, Hubay Zsombor fizioterapeuta, Dubóczki Dóra fizioterapueta, Dr. Rybaltovszki Henrik csapatorvos, Nagy József felszerelés-menedzser, Závodszky Szabolcs technikai koordinátor, Németh Gergely sportpszichológus, Szilágyi Levente csapatvezető, Végh Benedek szakági vezető, Bóta Márton sajtó, Vörös Dávid fotó

Az ukrán válogatott kerete:

Kapusok:

Bogdan Djacsenko (Szokil Kijev, ukrán), Oleg Petrov (Szokil Kijev, ukrán), Eduard Zaharcsenko (Storm, ukrán)

Hátvédek: