Maciátadás: egy boldog nap a Bethesdában

2016.04.20. 14:44 |

A Magyar Jégkorong Válogatott a Bethesda Gyermekkórház Rehabilitációs osztályán járt a „Dobj egy macit” akció keretében.

2016. április 20-án, szerdán 11 órakor a magyar jégkorong-válogatott képviseletében Hári János, Reisz Áron és Varga Arnold játékosok, valamint Sille Tamás edző a Bethesda Gyermekkórház Rehabilitációs osztályon fekvő gyerekeknek több száz macit ajándékozott.

Az ajándék plüssmacikat a jégkorong-mérkőzéseken a drukkerektől gyűjtötték a szervezők – jótékonysági célból. Az akció neve „Dobj egy macit!”. A kezdeményezés eredetileg Észak-Amerikából származik, a „macireptetést” azonban évek óta már a Magyar Jégkorong Szövetség is megszervezi. Ennek során egy-egy válogatott találkozón az első hazai gólt vagy a végső dudaszót követően a drukkerek plüssmackókat dobnak a pályára, amelyeket aztán a szövetség összegyűjt, és jótékony célra fordítja. A legutóbbi macigyűjtés a februári Olimpiai Selejtező Torna, a február 11-i Litvánia–Magyarország mérkőzésén volt.

A mai átadás első, sajtónyilvános helyszíne a Bethesda Gyermekkórház, Ilka utca 57. szám alatti Rehabilitációs osztálya volt. Itt 30 bent fekvő gyereknek ajándékoztak több száz plüssmackót a válogatott jégkorong játékosok. Ezt követően az idén még 15 helyszín fogad adományjátékokat. A sportolókhoz további macik átadásával csatlakozott a válogatott főtámogatója, a MOL-csoport is.

A MOL nem először támogatta a Bethesda kórházat. 2006-2011 között a MOL Gyermekgyógyító Programja a gyermekkórház élmény- és művészetterápiás programjainak nyújtott pénzbeli támogatást.

„Dobj egy macit!” számokban

2009-ben 4352, 2010-ben 4451, 2011-ben 6870, 2012-ben 5427, a 2013-as divízió 1-es vb-n 4868, a 2014-es Hoki Gálán 4251 a legfrissebb akción pedig 2685 plüssállat gyűlt össze a magyar válogatott mérkőzésén. A legutóbbi alkalmat követően a plüssállatokat több mint tizenkét gyermekkórház, gyermekotthon és óvoda kapta határon innen és túl. A hagyományt folytatva az idei évben 16 helyszín fogad adomány játékokat.

A helyszínről:

A Bethesda Gyermekkórház közép-európai régióban az egyedüli egyházi fenntartású gyermekkórház. A legfontosabb gyermekbetegségekkel foglalkoznak 18 éves korig. Részt vesznek a főváros gyermekügyeleti rendszerében, területi ellátási kötelezettségük a pesti oldal észak-keleti területeit öleli fel, de fogadnak betegeket Pest megyéből és az ország más területeiről is. Országos hatáskörű, kiemelt profiljuk az égéssérült gyermekek ellátása, a Bethesdában működik az Égéssérült Gyermekeket Ellátó Országos Központ.

A Budapest - Bethel epilepsziacentrum, amely a neurológiai osztályt is magába foglalja, ugyancsak országosan fogad epilepsziás gyerekeket műtét előtti kivizsgálásra.

Főbb adatok:

Ágyszámok: aktív 120, intenzív 9, sürgősségi (SBO2) 6, rehabilitációs: 25, krónikus: 25. A kórház két telephelyen működik: fő épület (5 gyógyító és 2 diagnosztikus osztály) Bethesda u., Lórántffy részleg (2 gyógyító osztály) Ilka u. A fekvőbeteg osztályokhoz szakambulanciák tartoznak. Évente átlagosan 8-9000 gyermeket gyógyítanak a fekvőbeteg osztályokon, a járóbeteg-rendeléseket 110-120000 gyermek keresi fel.

A magyar válogatott játékosairól és edzőjéről:

Hári János

Több mint 40-szeres válogatott játékos, aki megjárt 4 felnőtt vb-t, és tagja volt a krakkói csapatnak. Karrierjének egészét külföldön töltötte, jelenleg Svédországban a Leksands IF csapatát erősíti.

Reisz Áron

Tavaly mutatkozott be a válogatottban, a Fehérvár AV19 játékosa, 1995-ben született. Főleg a MOL Ligában játszott az idényben.

Varga Arnold

1992-es születésű védő, szintén a Fehérvár AV19 játékosa, és az EBEL csapat tagja. Válogatottban egyelőre csak barátságos mérkőzéseken játszott, az áttörést ez a vb jelenthetné neki.

Sille Tamás

44 évesen, 2013-ban fejezte be játékosi pályafutását a székesfehérvári csapatnál. Jelenleg a magyar válogatott szakmai stábjának tagja.

Mert adni jó. Meg persze dobni is…