Ladányi Balázs: „Fenn kell tartani az éhségérzetet”

2023.10.07. 10:00 |

Az U20-as válogatott bő keretének tagjai két részletben képességfejlesztő-táborokban csiszolták technikai tudásukat szeptember végén, a decemberi, a Tüskecsarnokban rendezendő világbajnokságra hangolódva. A stáb szerint egy-egy napnak is van jelentősége a gyakorlatban. Előbb a Tüskecsarnokban, utóbb Székesfehérváron gyakoroltak a fiúk.

„Tartom a kapcsolatot az edzőkkel, kapom tőlük a visszajelzéseket, és napi szinten nézem a keret tagjainak a meccseit, ezáltal fel leszünk készülve azzal kapcsolatban, ki milyen stílust képvisel, mennyi jégidőt és milyen minőségű jégidőt kap, gondolok itt a speciális játékhelyzetekre. Nagyjából harminc játékost hívunk majd be a világbajnoki felkészülésre, közülük kerülnek ki a vb-kerettagok, vannak már elképzeléseink a keret összeállításával kapcsolatban, de reméljük, óriási verseny lesz a helyek betöltésére” – mondta Ladányi Balázs, az U20-as válogatott szövetségi edzője, aki júliusban a kanadai U18-asok ellen, majd az augusztusi karlstadi tornán mutatkozott be a stáb vezetőjeként.

„Épp az ottani tapasztalatok alapján kezdtük el szervezni a skills campeket, mert a legnagyobb lemaradást a skillekben, a koritechnikában látjuk a nemzetközi mezőnyhöz képest. Ha nem sikerül a korongátvétel, ha pontatlan a passz, ha a koritempó nincs egy bizonyos szinten, akkor nehéz taktikai elemeket megvalósítani. Tudom, hogy egy-két nap alatt nem lehet megváltani a világot, de ez idő alatt is tudunk olyan gyakorlatokat mutatni a játékosoknak, amiket, ha nap mint nap elővesznek az edzéseken, fejlődhetnek. Egyszerű gyakorlatok ezek, amelyekkel gyorsabban haladhatnak vagy fordulhatnak a jégen, hatékonyabbá válhat a játékuk. Egy-egy edzés előtt általában van 3-5 perc, hogy a játékosok megszokják a jeget, a végén meg nem ritka a 10-15 perc még levezetni, kicsit lövöldözni: ha ez idő alatt inkább ezeket a gyakorlatokat veszik elő, a sok nap, a sok hét és a pár hónap összeadódik, igenis lehet fejlődés a vége, mindig csiszolható a tudás. Még akkor is, ha tudjuk, hogy nem ez a korosztály az, amelyik a legfogékonyabb például a koritechnika javítására, de bebizonyított tény, hogy ebben is lehet fejlődni. A skillek fejlesztése nálunk jóval előrébb járó hokinemzeteknél is heti több alkalommal használt módszer. Természetesen Bartalis Balázzsal, a szövetség skill edzőjével is egyeztettünk ezekről a táborokról, neki is az a véleménye, hogy az egynapos foglalkozásoknak is van értelmük, a játékosok megfelelő mennyiségű gyakorlás után spontán veszik elő a, gyakorolt elemeket, és ez kifizetődő, nemcsak a válogatott, hanem a klubok számára is.”

A közvetlen vb-felkészülés előtt egy novemberi összetartás vár még a fiúkra, felkészülési tornával, ezekből kell összetennie a stábnak a csapatot, de elképzelhető, hogy a nagyon sűrű versenynaptár mellett még egy egynapos skilltábor összejöhet.

Ladányi Balázs, annak ellenére, hogy nem elégedett, úgy gondolja, így is vállalható volt a karlstadi szereplés, ahogyan a kanadai U18-as válogatottal játszott júliusi meccs is, ahová kis túlzással a strandról érkeztek a játékosok. Két harmad után még csak 2-1-re vezettek a Hlinka-Gretzky-tornára készülő és később azt meg is nyerő kanadaiak.

Bár voltak átfedések, de a júliusi és az augusztusi napokra sem tudott kiállni teljes kerettel a csapat, mindig akadtak hiányzók, ami borítékolható volt az évnek ebben a szakaszában. A stáb azonban így is sok visszajelzést és információt nyert ki ezekből a napokból.

„Fenn kell tartani azt az éhségérzetet, amit a játékosok az U18-as és az U20-as válogatottban megszereztek, az ottani szép eredmények után kell újra megtalálniuk a motivációt. Ez a vb egy nagy lehetőség lesz mindenki számára, ennek szellemében kell készülniük a játékosoknak tovább a klubjukban” – tette hozzá Ladányi Balázs.

A szeptember 19-20-i keret:

Mészáros, Ákos, Straubinger Zoltán, Váradi András – kapusok

Franyó Krisztián, Haranghy Bence, Jurkovics Bence, Rósa Levente, Szalay Boldizsár – hátvédek

Csiki Hunor, Keresztes Zsombor, Kocsis Botond, Lobenwein Bálint, Makai Miklós, Mester Máté, Molnár Zétény, Nádasy Márton, Őri Árvid, Pásztor József, Ravasz Csanád, Rőczei József, Simon Levente, Szabó Rácz Maxim, Tóth Péter, Trozsák Ádám, Weidemann Márk - csatárok

A szeptemberi 26-27-i keret:

Mészáros Ákos, Orbán Gergely – kapusok

Bajkó Botond, Bánki Dávid, Hercsel Bálint, Domán Péter, Salamon Zoltán, Szabó Péter – hátvédek

Alapi Márton, Balasits Barnabás, Dézsi Barnabás, Dobos Mihály Bendegúz, Farkas László, Lévai Norbert, Németh Zalán, Őri Arvid, Sárkány Keve, Szöllősi Csaba – csatárok