Kis hokitörténelem: magyarok az U20-as világbajnokságon

2023.12.09. 23:37 |

A vasárnap kezdődő divízió 1/A-s vb apropóján kicsit visszatekintünk arra, hogyan szerepeltek juniorválogatottjaink a korábbi U20-as világversenyeken.

A magyar válogatott 2019 decemberében, Kijevben harcolta ki a divízió 1/A-csoportos szereplést, azaz a jelenlegi lebonyolítás szerint a legjobb tíz csapatot tömörítő világelit mögötti, hat válogatottat versenyeztető divízióban. Akkor Vas Márton csapata veretlenül (segítője Horváth András és Kiss Dávid volt), ráadásul százszázalékos teljesítménnyel nyerte meg a tornát, a keretből azóta Horváth Milán, Horváth Dominik és Németh Kristóf megjárta már az A-csoportos vb-t is Tamperében, míg rajta kívül Dóczi Zsombor, Pokornyi Dávid, Seregély Máté, Kovács Alex, Páterka Bence, Révész Marcell, Vértes Nátán kisebb-nagyobb szerepet kapott már a felnőttválogatottban.

Járt már ebben a magasságban a magyar válogatott korábban, éppen Budapesten harcolta ki a szereplést 2017 decemberében az a csapat, Káposztásmegyeren a lengyeleket sikerült a zárónapon nagy izgalmak közepette megelőzni. Rich Chernomaz, Kiss Dávid és Svasznek Bence vezette ekkor a fiatalokat, köztük Fejes Nándort, Garát Zsombort, Stipsicz Bencét, Kiss Rolandot, Szigeti Ákost vagy épp Kiss Patrikot. Azért volt különleges ez az aranyérem, mert rögtön azután született, hogy egy évvel korábban a divízió 2/A-s vb-t nyerte meg a válogatott ugyanezzel a stábbal: két év, két feljutás.

2015 decemberében Litvániában a hazaiak mellett az észteket, a horvátokat, a hollandokat és a dél-koreaiakat kellett legyőzni, hogy feljebb kerüljünk – szerencsére ebben a divízióban már rég jártunk, így ezekkel a nemzetekkel manapság nem igazán futunk össze.

A káposztásmegyeri siker után aztán nem sikerült bentmaradni a divízió 1/A-ban, egy pontot szerzett a csapat a franciaországi vb-n, épp a házigazdák ellen, az első győzelemig ebben a csoportban a tavalyi világbajnokságig kellett várni.

A kijevi siker után egy évvel a járványhelyzet miatt elhalasztották a vb-t, 2021 decemberében már nem, a mieink viszont nem tudtak történelmet írni, mind az öt meccset elvesztették Dániában, a legnagyobb esély a győzelemre vagy pontszerzésre a hazaiak ellen adódott az utolsó meccsen, végül az a meccs is elég csúnyán végződött. Ezen a vb-n Horváth Donát és Farkas Olivér is ott volt már a mostani keretből, nagyon fiatal résztvevőként, 17, illetve 16 évesen.

Nem esett ugyanakkor ki a csapat, mert a fehéroroszokat kizárta a nemzetközi szövetség versenysorozataiból, a lettek viszont másodikként is feljutottak az A-csoportba. A tavalyi, norvégiai világbajnokságra helyettük a divízió 1/B-s vb-n első két helyen végző francia, illetve szlovén csapat szerepelt.

Nagyszerűen sikerült a tavalyi askeri torna, függetlenül attól, hogy lehetett volna sokkal fényesebb is a vége. Több mint reális volt az éremszerzés a mutatott játék alapján. A világbajnokság zárónapján Hadobás Zétényt a torna legjobb hátvédjének választották, mellesleg a kanadai táblázaton is ő végzett az élen. Horváth Bence pontjai és játéka alapján a legjobb csatár címre is pályázhatott, végül a francia Bachalet kapta a díjat, az pedig, hogy ezen bosszankodott a most, a budapesti vb-n is meghatározó játékosként szereplő fiatalunk, jól jelzi, hogy éhes, törekvő és versenyképes csapattal álltunk ki Askerben – számszerűleg is több volt benne. Hegedüs Levente, Deák Márton, Horváth Donát, Farkas Olivér, Horváth Bence és Nemes Márton most is ott van a csapatban – Hadobás Zétény pedig felnőtt vb-n is járt idén.

Ami a tavalyi vb részleteit illeti: a 2017-es meribeli egy pont után rögtön a dánok elleni mérkőzésen megszületett az újabb magyar pont ebben a divízióban, ami lehetett volna három is, ha nem adjuk ki a kezünkből a vezetést 2-1 után. A favorit kazahok ellen már 2-0-s előnyben is volt a magyar válogatott, itt is 3-2-es vereség lett a vége, pont nélkül maradtunk. A norvégok ellen szintén megvolt az előny, újra 2-3-at jegyezhettünk fel. A franciákkal szemben viszont Horváth Bence mesterhármasával sikerült történelmet írni, az 5-4-es győzelem volt az első siker ebben a divízióban. Mégis úgy alakult a torna, hogy az utolsó meccsnek is komoly tétje volt: akár ki is eshetett volna, de szerencsés esetben fel is juthatott volna a válogatott. Szlovéniát aztán egy őrült meccsen 7-5-re verték Mihalik Andrásék, ami bentmaradást és negyedik helyet ért.

Hét év után rendez ismét ebben a korosztályban vb-t Magyarország, a 2016-os káposztásmegyeri torna előtt 2013 decemberében Miskolc, 2014 decemberében Dunaújváros adott otthont a vb-nek. A miskolci divízió 2/A-s torna volt, a horvátokat, a románokat, a hollandokat, az észteket és a litvánokat is megverte a magyar válogatott (34-7-es összesített gólkülönbséggel), soraiban például a jelenlegi csapat másodedzőjével, Arany Mátéval vagy épp Arany Gergellyel, Reiter Attilával, Stipsicz Bencével, Vokla Rolanddal, Erdély Csanáddal, Nagy Krisztiánnal, Sárpátki Tamással, Vincze Péterrel, Sebők Balázzsal. Egy évre rá Újvárosban nem sikerült bentmaradni a többek között Galló Vilmossal, Terbócs Istvánnal, Láday Tamással, Tóth Richárddal felálló csapatnak.

A 2010-11-es idényben a magyar válogatott a divízió 2/B-csoportban szerepelt, a csíkszeredai tornán a lengyelek mögött második lett a kanadai Robert Dever által vezetett csapat, amelyben mások mellett Vay Ádám, Varga Arnold, Gőz Balázs, Hetényi Péter, Németh Attila, Nemes Benjámin, Pavuk Attila vagy Sebők Balázs játszott. Kínát 20-0-ra, a románokat 9-0-ra verte a csapat, a lengyelektől 9-6-ra kaptunk ki.

Egy évvel korábban, 2009 decemberében Debrecenben, a Főnix-csarnokban Nagy-Britannia, Spanyolország, Dél-Korea, Kína és Mexikó volt a magyar csapat riválisa, a britek mögött a második helyen zártunk, Mexikót 28-0-ra elpáholva például.

Asker, Horsholm és Meribel mellett a 2003-04-es idényben is a divízió 1/A-csoportban szerepelt a magyar válogatott (ugyanakkor a B-csoportban magasabban jegyzett csapatok játszottak, a két hatos legjobbja ugyanúgy a top divízióba került, korábban nem volt különbség A és B között), de Berlinben nem sikerült pontot szerezni a németek, a dánok, a szlovének, a lettek és a kazahok ellen. Bíró Ignác vezette a csapatot, a keretben ott volt például Artyom Vaszjunyin, Vas János, Kovács Csaba, Azari Zsolt, Hegyi Ádám.

Egy évvel korábban Újvidéken szerepelt a magyar válogatott, a divízió 2/A-s vb-n, amelyet tehát sikerült megnyerni, akkor a csapat tagja volt a mostani válogatott másodedzője, Revák Zoltán is.

A 2001-02-es szezonig kell visszamenni ahhoz, hogy a vb mindössze három meccsből álljon: akkor Zágrábban a japánokkal, a horvátokkal és a litvánokkal szerepeltünk a divízió 2/A csoportban.

Az ezredforduló óta, a 2000-01-es nemzetközi idénytől oszlik egyébként divíziókra a juniorok korosztályos világversenye, előtte A, B és C csoportokban küzdöttek a válogatottak. A mieink legutoljára a C csoportban voltak érdekeltek, Naganóban töltötték az év utolsó napjait és az új év, az új évezred első napjait Gröschl Tamásék, az észteket és a jugoszlávokat legyőzték, az osztrákoktól kikaptak. A csapat tagja volt Vas Márton, Peterdi Imre, Fekete Dániel is. (Egy évvel korábban, azaz Székesfehérváron és Dunaújvárosban rendeztek B-csoportos vb-t.)

Az U20-as korosztályban először az 1979-80-as idényben vett részt magyar válogatott világbajnokságon, a B-csoportban, mindhárom mérkőzést elveszítették az akkori fiúk, Szabó Dezső volt a csapatkapitány, a csapatban pedig Ancsin János és Kovács Zoltán is szerepeltek.

Ladányi Balázs, a mostani válogatott vezetőedzője két U20-as vb-n járt többek között szapporói társai közül néhánnyal vagy éppen Gebei Péterrel és Szilassy Zoltánnal: 1994-ben Odensében és Esbjergben rendezték a C-csoportos tornát, ahol a szlovákok és a dánok mögött, a spanyolok előtt végeztünk. Egy évvel korábban szintén Dániában játszott a csapat, az ukránokkal (2-9), Észak-Koreával (5-5) és a spanyolokkal (8-1), majd Bulgáriával (15-4).

2019, Kijev óta nem termett érem az aktuális világversenyen, most itt a lehetőség, hogy a fiúk újra dobogóra álljanak.

Gyerehokizni

Válogatott termékek

Erste Liga TV