Karakteres, jó játék, de vereség Kazahsztán ellen

2024.08.29. 15:52 |

A magyar férfiválogatott a pozsonyi olimpiai selejtezőtorna nyitómérkőzésén egyenrangú partnere volt a kazah csapatnak, a meccs jelentős részében dominálta is a játékot. A vége ezzel együtt vereség, pénteken jön a folytatás, Szlovákia ellen.

Majoross Gergely szövetségi kapitány szerint két cél lebeg a válogatott szeme előtt Pozsonyban, egyrészt a fejlődés, a csapattá formálódás, másrészt az olimpiai szereplés kivívása. Elvégre ez a tét a tornán, egy magára valamit is adó sportember pedig igenis fittyet hány az esélyekre. 1964, Innbruck után következne be a hallatlan csoda, ehhez Kazahsztán, Szlovákia és Ausztria csapatát kellene megelőzni Pozsonyban.

A világranglistán három hellyel előttünk áll Kazahsztán, de nemcsak emiatt volt a torna nyitómeccsének esélyese. Legutóbb épp akkor találkozott a két válogatott, amikor Majoross Gergely volt a mieink megbízott szövetségi kapitánya, a csapattól betegség miatt távollévő Tolvanen mester helyett: a 2019-es divízió 1/A-s világbajnokságon, akkor 3-1-re nyertek a kazahok, és ez a győzelem az A csoportba jutást eredményezte számukra. Utolsó, egyúttal eddigi egyetlen sikerünk a kazahok ellen 2013 áprilisából való, 2-1-re nyertünk Mihály Árpád, valamint válogatottunk egyik jelenlegi másodedzője, Tokaji Viktor góljaival. Akkor is a kazahok jutottak fel az A csoportba, egyedül a mieink tudták őket legyőzni azon a világbajnokságon.

Jelenleg mindkét válogatott A csoportos, a májusi herningi csoportban találkozik is majd a két csapat. Horváth Milán, Horváth Dominik és Mihály Ákos nem öltözött át a meccsre, amelyre a kazahok öt felkészülési meccsel is hangoltak (klubcsapatok ellen), míg a mieink csak az ukránok elleni edzőmérkőzésre gyűltek össze, ott 6-3-ra nyert Ukrajna. Ez persze már semmit nem jelent, tiszta lappal és – mint mindig – bizakodva tekintettünk a mérkőzés elé.

A meccs első perceiben kifejezetten sokáig tartotta a korongot a magyar csapar, szép támadásokra is futotta, ezek közül a legígéretesebb Terbócs kapu elé tett passza volt a negyedik percben, de az első válogatott meccsén gólt is szerző Szongoth Domán nem tudta irányítani a pakkot (ekkor még!). Akadályozásért Sofron Istvánt büntették aztán nem sokkal később, szépen kivédekeztük, hogy aztán mi kerüljünk előnybe 14:30-nál. Nilsson lőtte kapura rögvest, de Shutov kapus a helyén volt, ahogyan Hadobás passzát követően Sofron lövése után is. Jól nézett ki a magyar csapat játéka!

Bátran lőttek a mieink, a 11. percben például Szabó Bence küldte meg, a 15. percben pedig Ambrus Gergő került ziccerbe a kapu előtt, de nagyon szorongatott helyzetben kellett volna a koronggal jól bánnia. Sebők Balázst küldték ki a harmad vége felé közeledve, ez nem hiányzott, a kazahok gólja meg végképp nem, a hivatalos statisztika szerint ezt megelőzően 7-1 volt a kapura lövés – a javunkra. Mikhailis Bálizs lábai között lőtt a magyar kapuba, 0-1. Papp Kristóf és Varga Balázs indult meg a harmad utolsó percében a kapu felé, de utóbbi lövése célt tévesztett – ezzel együtt jó 20 percet zárhatott a magyar válogatott.

Hatalmas magyar helyzettel indult a második harmad Galló megindulása után, de a korong többször is elakadt Shutovban. Aztán mégis jött a libabőrös pillanat: Szongoth Domán indult meg a 23. percben, Terbóccsal játszott össze, visszakapta a korongot, majd a kapuba kotorta: második felnőttválogatott mérkőzésén a második gólját lőtte, 1-1! Ezt követően is abszolút dominált a magyar csapat, jó volt ezt látni.

A meccs közepéhez haladva feljegyezhettünk egy 19-6-os kapura lövési arányt, pazar statisztika. 8:47-tel a vége előtt Breus lőtt hatalmas gólt Savitskiy passza után, bántóan egyedül maradt a kazahok hátvédje, 1-2. Klasszisgóllal növelte aztán előnyét Kazahsztán, a harmad vége előtt hat perccel Mukhametov fonákkal tette kapura, Bálizs nem számított rá (1-3).

De nem tört össze a magyar válogatott, egy buli után Nilsson Henrik fordult be a jobb oldalon, középre passzolt, Sofron István pedig a kapu előtt nem hibázott, 3-2.

Roppant peches mozdulatsor révén került ismét kétgólos előnybe Kazahsztán, már a harmadik harmadban. Mikhailis tette vissza a kapu mögül a korongot, ami Ortenszky Tamás korcsolyájáról került aztán Bálizs kapujába. 6:26-tal a vége előtt Mikhailis egy kiugrás után meglőtte harmadik gólját - nem érdemeltük meg ezt a gólarányt a játék képe alapján.

Az utolsó powerbreak előtt Szabó Bence lövését védte a nagyon jó teljesítményt nyújtó Shutov kapus, a vége maradt 5-2. A mieink legjobbja Bartalis István lett, a kazahok triplázója, Mikhailis pedig a túloldalon vehette át a különdíjat.

A magyar válogatott építhet csütörtöki játékára, kíváncsian várjuk a folytatást.

Olimpiai Selejtező Torna, 1. játéknap:

Kazahsztán–Magyarország 5-2 (1-0, 2-2, 2-0)
Pozsony, Ondrej Nepala Arena, 434 néző, vezette: Frandsen (dán), Holm (svéd) / Hautamaki (finn), Nyqvist (svéd)

Kazahsztán: Shutov
Metalnikov, Orekhov – Stepanenko, Beketayev – Breus 1, Gaitamirov – Daniyar, Mikhailov
Mikhailis 3, Starchenko, Shestakov (1) – Panyukov, Likhotnikov, Assetov – Mukhametov 1, Savitskiy (1), Rymarev – Ospanov, Demin, Kaiyrzhan
Szövetségi kapitány: Nikita Boyarkin

Magyarország: Bálizs
Fejes, Garát – Szabó B., Nilsson (1) – Kiss R., Horváth A. – Hadobás, Ortenszky
Sofron 1, Bartalis, Erdély (1) – Horváth Bence, Sebők, Galló – Varga B., Papp, Nemes – Szongoth Domán 1, Terbócs (1), Ambrus G.
Szövetségi kapitány: Majoross Gergely

Kiállítások: 2, ill. 4 perc
Kapura lövések: 18:37 (3:9, 7:17, 8:11)

A csoport másik mérkőzésén:

Szlovákia-Ausztria 2-1 (0-0, 2-1, 0-0)

A magyar válogatott kerete:

Kapusok: Bálizs Bence (Sparta Sarpsborg, norvég), Horváth Dominik (Hydro Fehérvár AV19), Vay Ádám (HK Poprad, szlovák)

Hátvédek: Fejes Nándor (Gyergyói HK), Garát Zsombor, Hadobás Zétény (Iowa Heartlanders, amerikai), Horváth Alex (Ocelari Trinec, cseh), Horváth Milán (JoKP, finn), Kiss Roland (Hydro Fehérvár AV19), Nilsson Henrik (Kalmar, svéd), Ortenszky Tamás (Winterthur, svájci), Szabó Bence (BJAHC)

Csatárok: Ambrus Gergő (Hydro Fehérvár AV19), Bartalis István (Hydro Fehérvár AV19), Erdély Csanád (Hydro Fehérvár AV19), Galló Vilmos (KooKoo, finn), Horváth Bence (Jukurit, finn), Mihály Ákos (Hydro Fehérvár AV19), Nemes Márton (Mora IF, svéd), Papp Kristóf (Lindenwood, amerikai), Sebők Balázs (Hydro Fehérvár AV19), Sofron István (BJAHC), Szongoth Domán (KooKoo, finn), Terbócs István (Hydro Fehérvár AV19), Varga Balázs (JYP, finn)

A stáb: Majoross Gergely szövetségi kapitány, Kiss Dávid másodedző, Szilassy Zoltán másodedző, Tokaji Viktor másodedző, Bartalis Balázs skill/videóedző, Samuli Nordman kapusedző, Puskás Sándor erőnléti edző, Hubay Zsombor fizioterapeuta, Dubóczki Dóra fizioterapueta, Dr. Rybaltovszki Henrik csapatorvos, Nagy József felszerelés-menedzser, Závodszky Szabolcs technikai koordinátor, Németh Gergely sportpszichológus, Szilágyi Levente csapatvezető, Végh Benedek szakági vezető, Bóta Márton sajtó, Vörös Dávid fotó