Ahogy arról már korábban írtunk Darryl Easson irányításával új formát öltött a Magyar Jégkorong Szövetség edzőképzési rendszere. Az oktatás legutóbbi állomására az Olimpiai Selejtező Torna ideje alatt került sor Budapesten, ezzel kapcsolatban készítettünk egy összegzést a kanadai szakember segítségével.
A február 11-i előadások az U12-es korosztályban és az ennél fiatalabbaknál tevékenykedő edzőknek szólt, ez volt számukra a második alkalom a novemberit követően. Február 12-13-án az U14-U20 közötti szakemberek vehettek részt szemináriumon.
„Ez az edzői közösség a legfontosabb számunkra, hiszen ők tanítják Magyarország következő sztárhokisait. Az utánpótlásban ugyanakkor jelen vannak téveszmék is arról, hogyan kell ezeket a játékosokat edzeni és fejleszteni” – mondta Darryl Easson, aki a Nemzetközi Jégkorong Szövetségtől érkezett, második éve járja az ország minden jégkorong utánpótlás műhelyét és a tapasztalatok alapján, a helyi sajátosságokat figyelembe véve irányítja az MJSZ edzőképzési programját.
A szemináriumokon sikeresen résztvevők szakmai minősítést kapnak. Ehhez teljesíteniük kell az értékelési folyamatot, mely magában foglalja az edzésnaplót és az edzői kompetencia felmérést.
Irányelvek és célok
A Magyar Edzőképzési Program ezen kiegészítő edzői szeminárium-sorozata arra szolgál, hogy az edzőink megszerezzenek minden olyan ismeretet, amelyre a körülményeknek és az adott szintnek megfelelően szükség van. Amit képzés biztosít a résztvevők számára:
- Tájékozott, nemzetközi előadók, akik megosztják gondolataikat és az edzői léttel kapcsolatos ismereteiket
- Különböző edzési technikák megismerése
- Összehozza az edzőket és lehetőséget teremt a beszélgetésre
- Más edzők tapasztalatainak és meglátásainak fóruma
- Kommunikációt generál a különböző háttérrel rendelkező szakemberek között
- Információkat továbbít az innovatív kutatások eredményeiről, amelyeket nemzetközi szinten alkalmaznak a játékosok fejlesztésében.
A szemináriumok felépítése
Mindkét képzés az Olimpiai Selejtező Torna alatt került megszervezésre, mert erre az időszakra nagyon kevés utánpótlás mérkőzés volt időzítve, így az edzők többsége részt tudott venni rajta, majd a program végén együtt tekinthették meg a felnőtt válogatott mérkőzéseit.
A szemináriumokra az Aréna Hotelben került sor, ahol minden kéznél volt egy helyen, így a tanterem, az ebédlő is, valamint néhány perc sétára található a meccseknek otthon adó Papp László Budapest Sportarénától.
A résztvevők
Az MJSZ 36 tagszervezetétől több, mint 125 résztvevő fordult meg a szeminárium három napján. A magyar felnőtt férfiválogatott edzői stábjának több tagja szintén jelen volt számos előadáson.
Az előadók
Az idei szeminárium jó elegyet alkotott a tapasztalt nemzetközi előadókból és a felszólaló magyarországi edzőkből. A három nap leforgása alatt tizenhárom előadó összesen huszonkét prezentációt tartott:
- Jim Briten (svéd)
- Hannu Järvenpää (finn)
- Pat Cortina (kanadai-olasz)
- Joel Hansson (svéd)
- Fekti István (magyar)
- Majoross Gergely (magyar)
- Németh Márton (magyar)
- Tyler Dietrich (kanadai)
- Orgovány István (magyar)
- Ozsváth Ádám (magyar)
- Bauer Tibor (magyar)
- Goral Barbara (magyar)
- Darryl Easson (kandai-brit)
Összegzés
Az idei szezonban szervezett edzői szemináriumok nagy sikernek örvendtek és megmutatkozott, hogy az edzőink nagyon is érdeklődnek az új információk iránt. A külföldi előadók bevonása különös figyelmet generált és a helyi előadók megmutatták a Magyarországon már most rendelkezésre álló tudásbázis szélességét.
Terveink szerint újabb egész napos előadássorozatot tartunk „Edzők egymás közt” elnevezéssel, amelyre az A-csoportos világbajnokság alatt kerül sor, a program végén pedig közösen néznénk meg egy válogatott meccset Szentpétervárról.