Így épül fel a női utánpótlás szezonja

2022.10.07. 12:10 |

Kolbenheyer Zsuzsanna, a női szakág vezetője foglalta össze, hogy mit lehet tudni a női utánpótlás-válogatottak és a tehetséggondozó programok mostani idényéről, és melyek a részvételi követelmények.

Szeptemberben megtartották a női korosztályos tehetséggondozó program első összetartásait a szezonban. Ilyenkor mindig felvetődik a kérdés, szülőkben, játékosokban, edzőkben, hogy kik és milyen válogatási elvek szerint kerülhetnek be a táborokba?

Az elmúlt két szezonban a koronavírus-járvány alaposan átírta a terveinket, és sajnos sok programunkat törölni kellett, vagy az oltási kötelezettség miatt nem tudtunk azokkal a keretekkel dolgozni, amelyekkel szerettünk volna. A Covid után most a gazdasági válság miatt kényszerülünk átdolgozni a szezonra vonatkozó terveinket, így sajnos arra már nincs lehetőségünk, hogy a korosztályokban minden játékosnak lehetőséget adjunk a bemutatkozásra. Ezzel nagyobb teher hárul a játékosokkal napi szinten foglalkozó klubokra, edzőkre. Elsősorban az ő feladatuk a lányok fejlesztése, és annak felmérése is, hogy az adott játékosok elérték-e már a különböző korosztályok szintjét. Ők azok, akik az első szűrést elvégzik azzal, hogy játékosokat ajánlanak a tehetséggondozó programokba.

Július közepén minden klub ügyintézőjének küldtünk emailt, amelyben tájékoztattuk a 2022-2023-as szezonban aktuális játékosajánlással kapcsolatos összes információról. Kértük, hogy ezt továbbítsák a klubhoz tartozó edzőknek és játékosoknak, valamint regisztrálják az általuk ajánlott női játékosokat a tehetséggondozó és válogatott programokba.

Az idei szezontól a játékosajánlásoknál bevezettünk egy erőnléti minimumszintet, amit a sportolónak teljesítenie kell ahhoz, hogy a keretbe bekerülhessen. Az edzők a tájékoztató levélben megkapták a női szakágban használt bemelegítés és levezetés protokollt, a száraz tesztek feladatait, valamint a minimumszinteket is.

Fontosnak tartjuk, hogy minden korosztályban itthon is megfelelő hangsúlyt kapjon az, ami külföldön már egyértelmű követelmény, hogy minden sportolónak, így a jégkorongozóknak is a tehetség mellett jó atlétáknak is kell lenniük. A szárazon elvégzett megfelelő munka nélkül ma már nem lehet sikeres játékos senkiből. Az A csoportos szint, ahol a felnőtt női válogatott szerepel, enélkül már biztosan nem elérhető. Minél fiatalabb korban tudatosul ez a játékosokban, annál nagyobb az esélyük arra, hogy eljuthatnak később válogatott játékosokként a különböző világbajnokságokra. Természetesen ez még nem elegendő ahhoz, hogy valakiből kiváló jégkorongozó legyen. Ennek sok más összetevője is van, de a tökéletes vagy ahhoz közeli fizikai állapot a szükséges alap. 

Mik az első tapasztalatok, működik ez az új válogatási rendszer?

Sajnos azt kell, hogy mondjam, döcögősen indult a szezon. Azt gondolom elég időt adtunk a kluboknak, hogy átgondolják, kiket javasolnak, hogy elvégezzék a szükséges teszteket, ennek ellenére sokan csak az utolsó pillanatban, a tábor előtt 1-2 nappal küldték a neveket. Sajnos vannak olyan klubok is, ahonnan egyetlen név sem érkezett, annak ellenére, hogy egyértelműen vannak ott olyan játékosok, akik a tudásuk alapján a programokba tartoznak. Senkit, aki tehetséges, nem szeretnénk megfosztani a részvétel lehetőségétől, ezért október 12-én rendezünk még egy tesztnapot azoknak, akiket az edzők ajánlanak. Idén ez lesz az utolsó esély csatlakozni a keretekhez. Az ezt követő összetartásokra már csak a tehetséggondozó programban tevékenykedő edzők által kiválasztott játékosok kapnak meghívást, azok közül a női játékosok közül, akik a szeptemberi teszteken vagy ezen az októberi tesztnapon részt vettek.

A keretek tehát október közepére kialakulnak. Hogyan folytatódnak a táborok a szezon további részében?

Az U14-es (2009, 2010, és 2011-ben született női játékosok) és U16-os (2007, 2008-ban született női játékosok) korosztályok januárig együtt fognak dolgozni, közösen lesznek az összetartásaik. Ennek két oka van. Egyrészt vannak olyan U16-os játékosok, akik a januári világbajnokságig az U18-as válogatottal dolgoznak, másrészt ez lehetőséget teremt az U16-os és U14-es edzőknek, hogy a játéktudásuk alapján válasszák majd szét a két korosztályt a szezon második felében. Mindig vannak olyan kiemelkedően ügyes lányok, akik egy korosztállyal feljebb tudnak lépni. A szezon elején a fókusz még az egyéni fejlesztésen lesz, a korcsolyázás, a botkezelés, illetve a szárazedzések is fontos szerepet kapnak. Januártól az U16-os keret már a februári, franciák elleni mérkőzésekre, illetve az Európa Kupára készül, az U14 pedig a tervek szerint az osztrákok elleni áprilisi megmérettetésre. A különböző korosztályos edzők a szezon folyamán rendszeresen egyeztetnek a játékosokról, így a válogatott edzőinek javaslatára átjárási lehetőség lesz a különböző korosztályok között. Annak sem kell elkeserednie, aki az idei szezonban nem kerül be a keretekbe, mert jövőre újra lesz lehetősége megmutatni, hogy mennyit fejlődött a klubjában a szezon folyamán. Egyértelműen az a célja a tehetséggondozó programoknak, hogy megtaláljuk a legügyesebbeket, a potenciális válogatott játékosokat, és megpróbáljunk segíteni nekik abban, hogy kemény munkával elérjék a céljaikat. Szerencsére már mondhatjuk azt, hogy a női jégkorongban is van elég játékos ahhoz, hogy versenyhelyzet legyen, ami nagyon jó motiváció tud jelenteni. 

Gyerehokizni

Válogatott termékek

Erste Liga TV