Október közepén újra Magyarországra látogatott Glen Williamson régi jó barátja, a szintén kanadai szakember, Kevin Knibbs. Tavaly az U18-as fiú válogatott táborában volt vendég, idén az U14-esek összetartásán csatlakozott a szakmai stábhoz.
Névjegy:
KEVIN KNIBBS
- Születési hely: Bow Island, Alberta, Kanada
- Egyetem: University of Manitoba
- A K2 Hockey Clinics igazgatója
- A Hampton School fiú gimnázium korábbi tanára, igazgatója
„Miután befejeztem aktív jégkorongozói pályafutásomat a tanári pályát választottam, majd iskolaigazgatóvá neveztek ki. Emellett jégkorong táborokat, úgynevezett hokiiskolákat szerveztem, jelentős időt töltöttem a szakmában. A Kanadai Jégkorong Szövetséggel együttműködve dolgoztam a képességfejlesztési programon – kezdte bemutatkozását Kevin Knibbs. Az elmúlt harmincöt év során lehetőségem adódott olyan gyerekekkel dolgozni, akik a legkülönbözőbb képzettségi szinten álltak. Most éppen Horvátországból jöttem ide, előtte Angliában voltam, de dolgoztam már Csehországban, Ausztráliában, az Egyesült Államokban, Kanadában is. Ezáltal rengeteg edzővel is találkoztam, akiktől pedig én tanultam, ezt a megszerzett tudást gyúrom eggyé és igyekszem továbbadni, akinek tudom. Minden alkalommal foglalkozom a gyerekekkel is, de elsősorban az edzőkkel dolgozom, hiszen én csak egy-egy hétvégét töltök el az adott helyen, az ottani edzők azok, akik egész évben jelen vannak, így nekik szeretném átadni a tudásomat, amelyet majd kamatoztathatnak a fiatalok képzésében. Ezt a tudást 35 év alatt gyűjtöttem és az edzőknek szükségük van rá, ezért is mutatok meg nekik ilyesmiket” – utalt egy videó elemző programra, amelynek kezelését, hasznosságát ecsetelte az interjút megelőzően a fiú U14-es válogatott két stábtagjának.
Coach’s Eye
A Kevin Knibbs által a magyar utánpótlás edzőknek bemutatott technológia nem más, mint a Coach’s Eye elnevezésű, okostelefonra, vagy táblagépre letölthető videó elemző alkalmazás. A szakember hangsúlyozta, hogy a kategóriájában igazán alacsony áron, mindössze öt kanadai dollárért elérhető és könnyen kezelhető programról van szó. A fejlesztők mottója így szól: „Seeing is believing”, azaz „Hiszem, ha látom”, azt vallják, amit nem látunk, azt képtelenek vagyunk kijavítani.
Az alkalmazás felismeri a galériában már meglévő felvételeket és társítja az elemző programhoz, ahol az érintő képernyő segítségével könnyedén megállíthatjuk, visszalassíthatjuk az edzésvideót, majd rajzolhatunk hozzá illusztrációképpen, a hangsúlyozás érdekében ki is nagyíthatunk egy-egy részletet. Ám minden bizonnyal a leghasznosabb része az alkalmazásnak az, hogy az elemzés idejében hangot is rögzíthetünk, így magyarázhatjuk észrevételeinket, amely a többi használt elemmel együtt felkerül az eredeti felvételre. Ez azért fontos, mert ezáltal akár el is küldhetjük a játékosnak vagy kapusnak a kielemzett részt, aki majd a jelenlétünk hiányában is visszanézheti, mi az, amire figyelnie kell.
Emellett könnyen rendszerezhetjük az elkészített anyagokat, illetve böngészhetünk más felhasználók videói között, ahol érdekes trükköket leshetünk el az alkalmazás használatát illetően, de akár sportszakmai újdonságokat, különböző elemzési szempontokat is megfigyelhetünk, amelyek a továbbiakban hasznosíthatóak lehetnek.
„Ha ilyen és ehhez hasonló dolgokat használnak, felfedezhetnek érdekes dolgokat, az alkalmazás lehetővé teszi, hogy más sportszakembernek a program segítségével végzett munkáját is megtekintsük, ez mind jobb edzővé teszi őket, ami tulajdonképpen a munkánk lényege” – folytatta.
„Glen [Williamson] és én 1973 óta barátok vagyunk, vagyis elég hosszú ideje. Egymás ellen játszottunk a CIS-ben (Canadian Interuniversity Sport) és mivel tudta, hogy barátok vagyunk, az edző, Andy Murray – aki később NHL edző lett – rám állította Glent, mert ő igazán jól ismert és tudta, hogyan vonjon ki a játékból” – nevetett. „Igazán jó móka volt.
Ha lehetőségem van meglátogatni őt, megteszem, nyaranta például nagyon sok időt töltünk együtt. Emellett mindig szívesen térek vissza Magyarországra, most vagyok itt harmadjára.”
Mivel foglalkozik jelenleg?
„Már nyugdíjas vagyok, befejeztem tanári pályafutásomat. Viszont továbbra is dolgozom a Hockey Canada-nál a hoki iskoláknál, illetve ellátok még vezetői feladatokat a középiskolánál is. Három éve vonultam nyugdíjba, így most van időm utazgatni. Harminc év tanítás után úgy gondoltam, eljött az ideje a szórakozásnak, tehát beutazom a világot és azt csinálom, amit szeretek.”
Igazán megtisztelő, hogy Magyarországot is útba ejti és Glen Williamsonhoz csatlakozva foglalkozik a magyar jégkorong utánpótlásával is.
„Kellemes időtöltés ez számomra. Ráadásul lehetőségem adódott megtekinteni egy EBEL mérkőzést is Székesfehérváron. Ugyanakkor találkoztam számos olyan emberrel is, akiktől én magam is tanultam, mint Cherno [Rich Chernomaz], Glen, Tim Kehler, aki Miskolcon volt és most Németországban dolgozik. Mindegyikőjüktől tanultam valamit, mindig nyitott vagyok új dolgokat megismerni. Rengeteget tanultam Glentől, hiszen ő az NHL-ben is dolgozott, több kiváló játékossal és edzővel, az ott szerzett ismereteit pedig megosztotta velem. Majd azokat én is továbbadtam a következő személynek és ez a lánc olyan folyamattá alakul, amely végén jobb és jobb játékosok kerülnek ki nemzetiségtől függetlenül. A gyerekek jól érzik magukat, az edzők pedig egyre több ismeretet szereznek, hiszen ők is épp annyira fejlődni szeretnének a saját területükön, mint a fiatal játékosok.”
„Tíz napot töltöttem Magyarországon, ezzel az európai körutam végéhez érkeztem, ideje visszatérni Kanadába” – zárta mondandóját.
A Kevin Knibbs-szel való beszélgetés során többek közt azt az üzenetet hordozza magában, hogy kulcsszerepet játszik a sportág fejlődésében nemzeti szinten is az edzők és játékosok folyamatos képzése, fejlesztése, hiszen ilyen technológiai változások mellett, aki nem tartja a lépést ebben a dinamikusan fejlődő sportágban, az egész egyszerűen lemarad. Ugyanakkor a kanadai szakember is megállapította, a magyar jégkorong határozott léptekkel halad a fejlődés útján.