Hétvégi olvasmány: Tyler Dietrich az NHL-ben

2015.03.08. 10:00 |

A decemberi nemzetközi szünetben, míg tanítványainak jó része Dunaújvárosban az U20-as világbajnokságon válogatott mezben küzdött, Tyler Dietrich, a Fehérvár AV19 junior csapatának kanadai edzője lehetőséget kapott edzői ismereteinek bővítésére.

Egy tanulási folyamatban, ha valaki el akar merülni egy adott témában, a terület szakértőihez vagy olyan emberekhez fordul, aki a lehető legtöbb és legjobb információkkal rendelkezik azzal kapcsolatban. A jégkorongban az általános nézet szerint az NHL-ben vannak a legjobb hokisok, ebből adódóan a legjobb edzők is itt kell, hogy legyenek. Így tehát kijelenthetjük, Tyler Dietrichnek ritka lehetősége adódott, amikor lehetőséget kapott, hogy ezektől az edzőktől tanuljon Pittsburghben.

Dietrich a 2011-12-es szezon elején érkezett Magyarországra Kevin Primeau-nak, a Székesfehérvári Alba Volán akkori vezetőedzőjének kezdeményezésére, aki a klub U18-as csapatához hozta, a következő évtől máig az U20-as korosztállyal dolgozik. Tyler juniorként ugyanabban a ligában játszott, ahol most Láday Tamás, a WHL-ben, ahol együtt játszott többek közt az azóta NHL-ben szereplő Deryk Engellanddal és Joffrey Lupullal, ahogy a korábbi olasz válogatott tagjával, Pat Iannone-nal is.

Dietrich játékosként olyan NHL szakemberek irányításával gyarapíthatta tudását, mint Kevin Constantine, Willie Desjardins, vagy a Miskolc korábbi edzője, Tim Kehler. „Arra gondoltam, körülnézek, hátha találok olyan helyet, ahol szerezhetnék némi tapasztalatot. Úgy döntöttem, megnézem az NHL mérkőzés kiírását és láttam, hogy a Penguinsnek három hazai mérkőzése is van ebben az időszakban, felhívtam 

Mike-ot [Kadar], elmondtam neki, hogy mire gondoltam és teljes mértékben támogatott.” – mondta Tyler. Mike Kadart, a Pittsburgh Penguins erőnléti edzőjét a szakember 2012-es budapesti látogatása során ismerte meg a fehérvári juniorok edzője, az ötlet, amit vázolt neki nem más volt, mint az, hogy együtt tölthessen pár napot a csapattal, megnézhesse az edzéseket és beszélhessen az edzőkkel, ebben támogatta őt Kadar. Emellett Tyler utánanézett minden más találkozónak is, amit a tri-state area-ban játszottak abban az időszakban. Az AHL-es Lake Erie Monsters és a Wheeling Nailers, ahogy az Erie Otters (OHL) és a Youngstown Phantoms (USHL) junior csapatok hazai pályái is nagyjából két óra autóútra vannak Pittsburghtől. Így a Kadarral és Dean Chynoweth-tel való megegyezést követően, miszerint látogathatja az adott csapatok edzéseit és mérkőzéseit, Tyler beszerezte a repülőjegyeket és egy jó jegyzetfüzetet, elköszönt feleségétől és kisfiától, majd Pittsburgh felé vette az irányt.

Megérkezve nem is vesztegette az időt, a reptérről egyenesen a jégcsarnokba taxizott. „Besétálni a Consol Energy Centerbe, megérezni a friss jég illatát és átérezni a hely hangulatát olyan érzés, amitől az ember tényleg eldobja az agyát. Megnézhettem a Penguins mérkőzésnapi reggeli edzését, majd a Tampa Bay Lightning-ét is.” – mesélte Tyler. Nem sokkal később a játékosokhoz és az edzőkhöz hasonlóan ő is újra a pályán volt, hogy megnézze a bemelegítést, majd a meccs után a Pittsburgh másodedzőivel, Rick Tocchet-tel és Gary Agnew-val beszélgetett, akik a világ legtermészetesebb dolgaként mondták, szívesen ülnek le egy fiatal edzővel, hogy megválaszolják kérdéseit és átadjanak bármilyen tudást, amire kíváncsi. Ezek szerint tehát, annak ellenére, hogy nemrégiben azt nyilatkozta egy magyar edző, egy jó szakember sosem árulja el sikerének kulcsát, az NHL-ben nincs problémájuk ezzel, sőt, a jó edzők szeretnek másokat segíteni a fejlődésben és szívesen átadják tudásukat. Tyler újra gyereknek érezhette magát – ahogy bármelyik más jégkorong kedvelő is tenné –, amikor Mike körbevezette az arénában és az öltőző folyosón. „Lenyűgözött a csarnok, de amint betekinthettem a csapat helyiségeibe, csak ámultam, ez világszínvonal, úgy éreztem magam ott lent, mint egy gyerek, aznap este nem tudtam elaludni.” – mondta Dietrich.

A jégkorong világa nem csak Magyarországon kicsi, igaz ez az egész világra, hiszen Tyler saját junior edzőjén, Tim Kehleren, a Miskolc egykori edzőjén keresztül került kapcsolatba Dean Chynoweth-tel. A Karácsony-szerű hétfői nap után Tyler két órát vezetett Clevelandbe, hogy az első „leckeként” részt vegyen az AHL csapat reggeli edzésén, majd az esti mérkőzésen. „Megnéztem a reggeli edzést, de a menedzsment munkájába is betekintést nyertem, a Lake Erie Monsters csapatának megsérült a kapusa, így gyorsan el kellett intézni egy másik hálóőr felhívását az ECHL-ből arra az estére. Vagyis részese voltam, ahogy ez a srác előrelépett az AHL-be a WHL-ből, ahol én is játszottam.” – folytatta történetét Tyler. Így tehát két nap leforgása alatt az NHL és az AHL hátterébe is betekinthetett. „Azt vettem észre, hogy a különbség nem is feltétlenül a játék gyorsaságában nyilvánul meg, hanem inkább abban, amilyen gyorsan a játék alakul, és hogy milyen hamar használnak ki egy hibát. Az NHL tisztább, de a gyorsaság hasonló.” – állapította meg.

Az AHL-es tapaszalat után jöhetett újra a jégkorong magasiskolája, NHL edzésen jegyzetelhetett a fiatal edző. „Ők a világ legjobb edzői közé tartoznak és azt kellett megállapítanom, semmi különös nem történt, nem találták fel újra a spanyolviaszt, feltűnt néhány számomra új gyakorlat, de semmit kiemelkedő dolog nem volt. A precizitás, amivel a munkát elvégezték, az volt, ami magasabb szintűvé tette ezt az edzést. Mindennek meg volt az oka, helye és ideje, nem volt semmi komplex a dolgok kivitelezésében.” – mondta. Mint egy egyetemi képzés gyakorlati és elméleti képzésén, Tylernek lehetősége nyílt egy elméleti megbeszélésen Tocchet és Agnew edzőkkel újra átvenni a jégen gyakorolt feladatokat. „Odamentem és megkérdeztem: van-e valami különleges, amit ők alkalmaznak az edzéseiken és én is beültethetném az enyémekbe? Azt válaszolták, leginkább a sok ismétlést említenék és azt, hogy a srácok tudni szeretnék a játéktervet. Szeretik megtalálni mindenben a logikát, illetve sok a videó és scouting munka.” A két edző, mint egy osztályteremben egyenként felrajzolta a feladatokat és elmagyarázta, melyik szituációban, mi a teendő. Tanulóként nagy motiváló erő tud lenni, ha egy vendég előadó jelenik meg, erre a személyes képzésre pedig nem is érkezhetett volna nagyobb név. „A meeting közepén Maroi Lemieux sétált be, sokkolt, a gyermekkori hősömmel voltam egy teremben. Van egy általa aláírt mezem, meséltem neki arról, amikor 9 évesen találkoztam vele. Beszélgettünk kicsit, azt hiszem, 30 évesen izgatottabb voltam, mint 9 évesen.”

Az oktatást követően Tyler élesben is megfigyelhette azt, amiről Tocchet és Agnew beszélt neki, a Penguins Colorado elleni 1-0-s hosszabbításos győzelmét hozó mérkőzésen. A lelátón pedig a rengeteg élményét is megoszthatta Závodszky Szabolccsal, az MJSZ munkatársával, aki történetesen szintén Pittsburghben 

tartózkodott akkor.

Ahogy az élet többi területén is, akkor van értelme a tanulásnak, ha azt hasznosítani is tudod, Tyler pedig szerencsére kiválóan ültette át saját U20-as csapatával végzett munkájába a Pittsburghben és Clevelandben látottakat. „A legtöbbet a reggeli átmozgatáson és az edzéseken tanultam látva a gyakorlatokat és különösen azt, amit kis csoportokban végeztek. Nagyon tetszett az extra képességfejlesztő, amit Mike tartott a sérülésből visszatérő játékosoknak, Paul Martin és Sidney Crosby is azt mondta, nagyon kedvelik ezeket a foglalkozásokat és örülnének, ha még több hasonló lenne. Visszaérkezve a csapatomhoz fontos volt ezt megosztani a srácaimmal, hogy az NHL sztárok, Stanley Kupa győztesek, az olimpikonok is rengeteget dolgoznak az alapvető képességeken, mert ezek azok a dolgok, amivel mi is sokat foglalkozunk. Jó érzés nekik tudni, hogy nincs nagy különbség abban, amit mi csinálunk egy EBYSL edzésen és amit az NHL tréningeken végeznek. Sikerült beépítenem az ott tanult gyakorlatokat, jól fogadták a fiúk.” – mesélte Dietrich. Viszont nem csak ő alkalmazta a tanultakat, a Volán felnőtt csapata is profitált belőle. „Plusz motiváció ilyenkor, hogy a világ legjobbjai is ugyanezeket a feladatokat csinálják. Tyler éppen ezért jó edző, mert szeret tanulni és mindig színesíti az edzéseket.” – mondta Kocsis Ferenc, a Fehérvár AV19 csatára az icehockey.hu-nak.

Tyler Dietrich a következőképpen összegezte ezt a pár napot: „Óriási tapasztalat volt ez számomra és szívesen újraélném. Azon viccelődtünk Bill Guerinnel, hogy a Pens minden meccset megnyert amíg ott voltam, azt mondta, talán el kellene vinniük egy idegenbeli körútra is. Mindig örülök, ha lehetőségem adódik új dolgokat tanulni és igazán hálás vagyok, hogy szerencsém volt az elittől tanulni.”

Az Fehérvár AV19 csapata a MAC Budapesttel találkozik a magyar junior bajnokság két győzeleming tartó döntőjében, az EBYSL rájátszásának első körében pedig összesítésben 1-0-ra vezet a Linz ellen miután 40 rendes játékidőben és 3 hosszabbításban megszerzett győzelemmel, illetve egy hosszabbításos vereséggel zárta az alapszakaszt.

Tyler nemrégiben éppen akkor volt Vancouverben, amikor Pittsburgh épp a nyugati körútján volt, így lehetősége adódott találkozni és egy keveset beszélgetni a Penguins szakmai stábjával is.

Gyerehokizni

Válogatott termékek

Erste Liga TV