Hétvégi olvasmány: Szergej Oreskin

2016.04.23. 12:00 |

Van egy kedvesen mosolygó kopasz ismerősünk, aki a kilencvenes évek nagyar hokijába csöppent, és belénk szeretett, félig itt él, félig viszont a jégkorongvilág egyik Mekkájában, Oroszországban dolgozik, ahol a világ második legjobb bajnkokságának egy nagycsapatát irányítja vezetőedzőként. Ő Szergej Oreskin, akiről e Hétvégi olvasmányunk szól. 

ores 1

Egy KHL-es vezetőedző hazajár Budapestre ápolni a barátságokat – ez bármilyen szemszögből jól mutat.

Szergej Oreskin, aki 1991 és 2004 között Magyarországon jégkorongozott (a Ferencvárosban, Fehérváron és Újpesten), aztán a 2004–05-ös és a 2010–11-es idényben edzősködött is (a Fradinál), tavaly december 29-e óta pedig a Dinamo Moszkva vezetőedzője, de maradt kétlaki: egyik lába a magyar, a másik az orosz fővárosban van.

Mostanság nemcsak ingázik, össze is köti a két országot, hiszen felajánlotta segítségét az Orosz Jégkorong Szövetségnek, amely a „B”-válogatottjával a Tüskecsarnokba érkezik a héten, ahol a világbajnokságra készülő magyar csapattal játszik április 30-án, szombaton, a Hokimaraton keretében.

kaba

„Tavaly az orosz juniorválogatottnak segítettem – kezdte „Ores”, amikor leült velünk beszélgetni a héten Budapesten. – A mostani „B”-válogatott minden bizonnyal a mi csarnokunk mellett, az Olimpiai Központban kezdi majd a felkészülését április 26-án, és 29-én érkezhet Budapestre. A keret még képlékeny, leginkább attól függ, a kiszemeltek közül ki mikor érne rá. De a program nem újkeletű, az orosz szövetség minden évben a klubidény végén szervez egy összetartást: ha lementek a bajnokságok, mindenki pihen kicsit, aztán három hétre elmegy Szocsiba. Az itt megforduló játékosok adhatják a Magyarországra érkező csapat nagyját.”

Az kérdés persze, hogy a Tüskecsarnokba érkező orosz játékoskeretből bárkinek lesz-e lehetősége csatlakozni a nagyválogatotthoz, amelynek egyértelmű feladata – nem célja, feladata! –, hogy hazai pályán megnyerje a világbajnokságot.

E megszállottság oka, hogy a „szbornaja” legutóbb 2014-ben nyert vb-t, de előtte negyedévvel rútul elbukta a Szocsiban rendezett téli olimpiát (a negyeddöntőben ejtette ki Finnország), ráadásul a legutóbbi hazai rendezésű vb-n, 2007-ben ugyancsak elvérzett (és ugyancsak Finnország ejtette ki, csak akkor az eldöntőben), és mindkétszer a legnagyobb sportági ellenfél, Kanada győzedelmeskedett a végén orosz földön, azaz rosszabbul nem is alakulhattak volna a dolgok.

Most tehát mindenki a május 6-án (nekünk 7-én) kezdődő elit-világbajnokságra koncentrál, főleg, miután a Metalurg Magnyitogorszk sikerével április 19-én véget ért a KHL-évad.

A klubszezonban az Oreskin edzette Dinamo Moszkva  a Nyugati főcsoport Taraszov-divíziójában kezdett, és a 14 csapatos konferencia 5. helyén zárt, azaz bejutott a Gagarin-kupa-rájátszásba. A főcsoport-negyeddöntőben 4–0-lal át is lépett a HC Szocsin, a főcsoport-elődöntőben viszont 4–2-vel kiütötte az SZKA Szentpétervár. És végig fodrozódott a történet, mert az SZKA-t a következő fordulóban a CSZKA Moszkva ejtette ki, amely viszont a nagydöntőben maradt alul a Magnyitogorszkkal szemben. Mivel azonban Oreskin szilveszter előtt a KHL 13. helyén vette át a csapatot, majd a főcsoport-negyeddöntőbe vezette, elégedett vele a főnökség, és meghosszabbította a szerződését.

din

„Tegnapelőtt hívott a GM, kérdezte, mikor utazom vissza Oroszországba. Mondtam, hogy szerdán 16.30-kor szállok le. Mire ő, hogy akkor ne is haza, hanem hozzá menjek, hogy aláírjuk a szerződésem" – folytatta „Ores”, aki tehát a 2016–17-es évadot is a KHL-es Dinamo Moszkva vezetőedzőjeként kezdi majd, ami nem semmi itthonról nézve. A következőket olvasva pedig főleg:

A VTB Bank a klub tulajdonosa, a stábunk 21 fős: az edzői stáb tetejét négyen alkotjuk, hárman vagyunk a kispadnál, a negyedik a nézőtéren egy headsettel. Van két orvosunk, és még egy készenlétben, három fizioterapeutánk, két equipmentünk és a többi…

A csarnokunk a VTB Jégpalota, amelyet 2015-ben adtak át. Hivatalosan 12 100 a befogadóképessége hokimeccsen, a mi bajnokijainkon is mindig vannak tíz és fél-tizenegyezren. Nincs messze a belvárostól, ha nincsen forgalom, negyedóra – persze, ha dugó van, akkor meg kettő, hiszen ez Moszkva… Ám nekem nincs autóm. Minek? Van sofőr! Reggel bemegyek dolgozni, este kijövök, ennyi, elmegy az idő. A távoli idegenbeli mérkőzésekre pedig repülünk a saját gépünkkel, rendelkezésre áll a Gazprom és a VTB repülője is.

A VTB Jégpalotában van maga az aréna, aztán van a kicsi – amely a nagy kicsinyített mása három-ötezres lelátóval –, és van egy edzőpálya, amely kihúzható. Ez mind egy hatalmas épületben. Ebben rendezik majd a világbajnokságot is, az orosz válogatott éppenséggel a mi öltözőnkben lakik, az hatszáz négyzetméteres.”

vtb

Ezek után szó került a pénzügyekről, és csak úgy repkedtek a döbbenetes számok.

A Dinamo Moszkvában például a negyedik soros játékos is 300 ezer dolláros fizetésen van, de még ez is aprópénz a liga Krőzusa, az SZKA Szentpétervár bértáblájához mérve, amelyben 18 olyan játékos található, aki legalább 1 millió dollárt kap évente, és persze vannak olyanok, akik sokmilliót. Oreskin elmondása alapján az SZKA, a CSZKA, az Ak Barsz Kazany mind olajpénzen él, és gyakorlatilag megmondhatatlan, a valóságban mekkora a költségvetésük…

De van olyan is, ami megmondható: például a beszélgetésünk közepén felvetődött, vajon a válogatott orosz-lett szövetségi kapitánya, Oleg Znarok mennyiért dolgozik jelenleg, mire Oreskin bepötyögte a számát, és felhívta a kollégát, aki szerényen csak annyit válaszolt, hogy valahol 1 és 2 millió dollár között. Az viszont most sem derült ki például, hogy min rúgta össze a port a válogatott csapatkapitányával, Ilja Kovalcsukkal, aki ezért nem szerepel az idei vb-n…

ores 2

„Ezt senki sem tudja, csak találgatások vannak – mesélte Oreskin, mielőtt visszakanyarodott volna a KHL-hez és a Dinamóhoz. – Most április vége van, májusban-júniusban áll az élet a bajnokságot tekintve, csakis a világbajnokság a fontos, és utána történhetnek változások a szövetségben. Nagyon sok minden függ a vb-től. Egyelőre csak annyit tudok, hogy augusztus 22-én CSZKA–Metalurg nyitómeccs lesz a KHL-ben.”

Fotó: Dinamo Moszkva

Korábbi hétvégi olvasmányok:

2015-16

Frank Banham
Ifj. Horváth László

George Kingston
Kanadai tapasztalatok
A válogatott új edzői
JP MacCallum

A BS

Szőke Álmos

Bob Nadin

Ladányi és a negyvenesek

Az év legjobbjai

Visszatérés sérülés után

A jégkészítés mestersége

Mitől ideális egy hátvéd?
A légiósigazolás tudománya
Az új edzőképzési rendszer
Franciaország
Movemberi bajszok

Az újfajta hosszabbítás

Sájevics András és az eszkimók

Szélig Viktor
A féléves IIHF-kongresszus
Ifj. Ocskay Gábor

2014-15

Vas Márton
Egy távoli vb
A playoff
Tyler Dietrich az NHL-ben
A Vas testvérek
Erdély Csanád újoncidénye
A 2010-es Budapest Stars
Draftoltak az orrunk előtt
A honosítás
Élet a maszk mögött
Az U20-as vb az IIHF szemszögéből
A bunyók
Török László
Vendég Kanadából
Darryl Easson
Movember


Gyerehokizni

Válogatott termékek

Erste Liga TV