A várt létszámot messze felülmúlta a Darryl Easson által irányított legutóbbi edzői kurzus, a szokásos 25 fő helyett több, mint 60-an vettek részt, érkeztek az ország minden tájáról és Erdélyből is. E hétvégi olvasmányunk a most megújított, hatékonyabb képzési rendszerről szól.
Darryl Eassonnal, a Magyar Jégkorongszövetség edzőképzését koordináló szakemberrel beszélgettünk, aki elmondta, milyen innovatív lépéseket tesz ezen a téren a magyar jégkorong.
A Nemzetközi Jégkorongszövetségnek van egy külön online felülete, a Hockey Centre, ahol nagyjából 550 gyakorlat leírása megtalálható videó anyaggal illusztrálva és logikusan rendszerezve. Ezekből válogatva akár egy teljes edzésprogramot is össze tud állítani az edző, aki regisztrál az oldalon, de ötletet meríteni is hasznos a széles tudás bázis, amit elénk tár. A centernek van egy külön finn oldala is, a többség viszont természetesen az angolul és oroszul is elérhető oldalt használta világszerte, ezt hozta még közelebb most a magyar edzőkhöz Darryl Easson és hazai szakemberekből álló csapata.
„Ahelyett, hogy újra feltaláltuk volna a spanyolviaszt, úgy döntöttünk, abba fektetünk egy kis pénzt inkább, hogy magyarra fordítjuk az oldalt. Nincs még meg minden tartalom magyarul, a feladatok leírását egyelőre angolul hagytuk, de a menü már teljesen le van fordítva, így sokkal könnyebb navigálni a honlapon.”
„Amikor az IIHF-nél dolgoztam az MJSZ előtt, ez a Hockey Centre volt az egyik projektem, a feladatok funkciójától és jellegétől függően rendszereztük az anyagokat. Ezek nem letölthetőek ugyan, de bárki ingyen regisztrálhat most már, így könnyedén elérhető. Minden klubot tájékoztattunk erről a lehetőségről és felhívtuk a figyelmet, hogy regisztrálják az edzőiket és csak az elmúlt héten 12-15 regisztráció érkezett be innen. Az, hogy most már saját anyanyelvükön is elérhetik az edzőink ezeket a tartalmakat, segíti őket abban, hogy használják is az itt összegyűjtött tudást és ez nagyon fontos számomra.”
„Az egész lényege az, hogy az edzők egy teljes edzést is össze tudnak itt állítani és azokat a játékosaikkal is meg tudják osztani, meg tudják mutatni nekik, hogy mit és hogyan szeretnének csinálni.”
A képzési rendszerben Easson és csapata négy szintet jelölt ki, amelyeken előképzettségtől függetlenül is előre lehet lépdelni a kurzusokon való részvétel és a sikeres vizsgák letételével.
„Az első a Merit kurzus lesz, ami kétnapos és minden korosztály edzői számára az IIHF szünetekben tartunk majd, ahogy most is, hiszen ilyenkor nincsenek meccseik. Most volt egy erdélyi előadónk is a hazaiak mellett, de a jövőben is szeretnénk bevonni nemzetközi szakembereket ebbe, az amúgy ingyenes képzésbe. A végén pedig egy rövid felmérésen vesznek részt a kurzusra jelentkezők, egy dolgozatot kell megírniuk arról, hogy mit tanultak, mit hasznosítanak ezekből a klubjuknál.”
„Teljesen nyitottak vagyunk az edzőink felé, jelezhetik, ha úgy érzik, segítségre van szükségük bármilyen képzési területtel kapcsolatban és utánajárunk, hogyan tudunk megoldást találni a problémákra. A képzésünk tehát szigorúan hoki specifikus és a lehető leginkább gyakorlati. Volt igény például korcsolyaoktatási képzésre, így a februári kurzusra minden bizonnyal érkezik majd egy műkorcsolya-, egy gyorskorcsolya- és egy hoki specifikus korcsolyaedző, akik bemutatják és elmondják az oktatás alapjait, az elméleti résznél pedig akár egy kerekasztal beszélgetést is tarthatnak megosztva a többiekkel a saját sportágukban tapasztalt és hasznosítható információkat.
A program lényege az, hogy átadjuk az edzőinknek mindazokat az információkat, amire szükségük van, és hogy lássuk azt, hogy hasznosítják is az itt megszerzett tudást.”