Hétvégi olvasmány: az orosz Debrecen

2015.02.07. 11:47 |

Arra mindenki emlékszik, aki pedig mégsem, az hallotta a papájától a következő történetet. Jött az átalakuló Szovjetunióból egy marék légiós Jászberénybe, és ha már itt voltak, játszottak, sokat. A legenda szerint ötven percet a hatvanból meccsenként, ami tán túlzás, de hát minden legendának van némi valóságalapja… És sztori lett ez a javából: kilenc évvel az első vidéki bajnoki cím után 1990-ben megszületett a második, amikor a Lehel a finálé negyedik meccsén 6–0-ra nyert a Fradi ellen. A következő évben is döntőzött, még két esztendővel később szintén, közben volt elődöntős, meg nyert egy Magyar Kupát. Ennek az arany-, de legalábbis szupercsapatnak volt a legendás hatosa Anatolij Donyika, Alekszandr Kulikov, Pavel Mihonyik, Borisz Puskarjov, Oleg Vaszjunyin és Alekszandr Vlaszov.

ÚJONCKÉNT A FRADI ÉS AZ ÚJPEST ELŐTT

kaszkov

Namármost van egy mai klubcsapatunk a következő nevekkel: Száva Borogyin, Artur Gart, Artur Gyemensin, Andrej Jemeljanov, Danyil Kaszkov, Artur Kuriljuk, Valerij Szadikov, Vitalij Szicsov, Alekszej Voronov – és Vaszjunyin Artyom. Bizony van kapocs a kilencvenes évek Jászberénye és a ma Debrecenje között: nyilván Oleg Vaszjunyin fia Vaszjunyin Artyom, aki már nálunk cseperedett fel, természetesen szapporói hősünk, és a DHK házi tolmácsa is, hiszen nem csak a játékoskeret van tele orosz-ajkúakkal, hanem a szakvezetőség is, hiszen a vezetőedző Jevgenyij Muhin, a segítője pedig Igor Razov.

Az orosz hatás érződik: ugyan a Lehel-féle bajnoki cím még odébb van, ám a Debreceni HK újoncként is bejutott a MOL Liga rájátszásába, miután az alapszakaszban 16-3-4-19-es mérleggel az ötödik helyen zárt, megelőzve a 13-szoros magyar bajnok UTE-t és a 25 címével rekordbajnoknak számító FTC-t is. Az egyéni pontlistán is meglátszik a „szovjet-töltet”, ugyan az első tízben nincsen DHK-s, ám Danyil Kaszkov a 12., közvetlenül a magyar válogatott Tyler Metcalfe előtt. (Az is ide tartozik persze, hogy a 14. a szintén a Debrecenben játszó Berta Ákos, a 21. pedig Ladányi Balázs, tehát a magyar játékosok is kitesznek magukért.) A játékidő 40%-ánál többet a jégen töltő kapusoknál Száva Borogyin a harmadik a védési hatékonyságot nézve.

SZÓLT NEKEM, ÉN MEG SZÓLTAM NEKI

muhin

Na de negyedszázaddal a Jászberény „szovjetjei” után hogy kerültek ide a Debrecen légiósai?

„Jevgenyij Muhin keresett fel a nyáron és mondta, hogy van lehetőség Magyarországon játszani. Nem sokat tudtam róla, hogy milyen a magyar jégkorong és milyen erősségű a MOL Liga. Meglepetésemre jóval erősebb annál, mint ahogyan előzetesen gondoltam. Jól érzem magam Debrecenben és a csapatban egyaránt, jó a társaság, szívesen játszom itt” – összegzett a házi pontkirály Kaszkov, eggyel „feljebb” tolva a kérdést. Ám miután minden mindennel összefügg, Muhin mester sem magától találta ki, hogy a nagy Oroszországból el kéne ugrani Magyarországra.

„A felnőtt csapat jelenlegi segédedzője Igor Razov keresett meg és mesélt a lehetőségekről Debrecenben. Szerettem volna magam egy új országban felnőtt csapatnál kipróbálni, így szinte gondolkodás nélkül elfogadtam az ajánlatot. Az igazat megvallva erősebb bajnokság a MOL Liga, mint amire számítottam. Sok technikás és gyors játékos van a csapatokban, amelyek közt nincs nagy különbség” – értékelt Muhin.

KEDDEN MÁR NEGYEDDÖNTŐ

Az már a Lehel-legenda kevésbé pontos része, hogy a „szovjet” légiósok nyugdíjasként jöttek levezetni. Koránt sincs így, a bajnokság megnyerésekor Mihonyik 24, Donyika 30, Vaszjunyin 31, Kulikov, Puskarjov és Vlaszov 35 éves volt csupán. Ugyanakkor a DHK oroszai közül egyedül Voronov lóg ki felfelé, ő 38 lesz idén, a többiek legfeljebb 26, de van, aki csak 19. Szóval, vannak hasonlóságok, de különbségek is a nagy Jászberény és a növekvő Debrecen között.

„Amennyire én tudhatom, Jászberényben nagyobb volt a tudáskülönbség a légió és a magyarok között. Nálunk két csatár, Kaszkov és Szicsov emelhető ki egyértelműen, és azt is látni kell, hogy a többi klubban is nagyon jó légiósok vannak. A játékstílusunk sem tipikusan orosz, inkább a biztonságra törekszünk – mesélte a „kapocs”, Vaszjunyin Artyom, mielőtt elviccelte volna a nyelvi nehézségeket. – Nemcsak az edzőnek kell tolmácsolni, mert az orosz fiúk nem világpolgárok, előbb tanul meg a csapat oroszul, mint ők magyarul!”

Szóval, a Debreceni HK és az orosz légió egymásra talált, és február 10-én a Corona Brasov ellen a MOL Liga elődöntőjéért küzd majd.

Davaj!

Fotó: Molnár Dénes

Gyerehokizni

Válogatott termékek

Erste Liga TV