Hétvégi olvasmány: az Év legjobbjai

2015.12.19. 11:14 |

„A Magyar Távirati Iroda Sportszerkesztőségének felkérésére a hazai szövetségek 1964 óta minden esztendőben eldöntik: kik sportágukban az év legjobbjai” – így kezdődik egy bizonyos MTI-jelentés minden évben, valamikor december közepén, és így kezdődik e Hétvégi olvasmányunk is.

Az ünnepek közeledtével nemcsak az ajándékvásárlások és -csomagolások, hanem az évértékelések is megszaporodnak, és a kiosztott díjak sokaknak ugyanolyan ajándéknak számítanak, mint egy piros szalagos doboz a karácsonyfa alatt. A magyar jégkorong esetében Kiss-Simon Franciska, Peterdi Imre és Rajna Miklós a díjazott, ők tehetik be ajándékaik mellé az Év legjobbja-címeket. Joggal.

raj

AZ ÉV LEGJOBB FÉRFI JÉGKORONGOZÓJA: RAJNA MIKLÓS

AZ 1991. június 22-én született kapus parádés évet zár. Egyre nagyobb szerepet játszott klubcsapatában, a Fehérvár AV19-ben, amelyben a 2014–15-ös évadot második számúként kezdte volna Hetényi Zoltán mögött, de Hete vírusos agyvelőgyulladása miatt egyedül maradt, míg be nem futott mellé az amerikai Josh Robinson, majd utána a svéd Christian Engstrand. A klubszezon túlnyomó részében Engstranddal kellett megküzdenie a jégidőért, de aztán az EBEL-negyeddöntő hatodik – mint később kiderült – utolsó mérkőzésén már ő állt az Alba Volán gólvonalára. Aztán persze következett a divízió 1/A világbajnokság Krakkóban, amelyen ő lett a magyar válogatott kezdő embere a kapuban. Az ötből négy meccsen védett, a négy győzelem alakalmával, 1.50-es kapottgól-átlaggal és 92.4%-os hatékonysággal!

„Alapvetően nehéz naptári évben gondolkodni, hiszen jégkorongozóként mi az idényeket tartjuk nyilván – mondta Rajna Miki, miután pályafutása során először az Év legjobbjának választották. – Ugyanakkor a szezon nagyszerű volt, és nemcsak nekem, hanem a válogatottnak is, hiszen feljutottunk az A-csoportba. Emellett egyre többet játszottam Fehérváron is, úgyhogy jól érzem magam a bőrömben. Nehéz lenne megválaszolni, hogy miben fejlődtem, hiszen egyre jobban teljesítek, de már nem is tartanak fiatalnak. A türelem biztosan nagy része a fejlődésnek: ki kell várni a lehetőségeket, akkor viszont megragadni!”

Rajna az értékelés alapját képező esztendő második felében ott folytatta, ahol az előző szezon végén, a naptári félévkor abbahagyta. Ma ő az Alba Volán első számú kapusa, immár 22 meccsen védett az EBEL-évadban, 91.9%-es hatékonysággal, és a válogatottban is ő kapta a legnehezebb feladatot Stavangerben, a novemberi EIHC-tornán: a házigazda Norvégia elleni nyitómeccset, amelyet 27 védés/31 lövéses mérleggel zárt. Nyilvánvaló, hogy nagy dolgok várnak rá 2016-ban is.

„Eseménydús év lesz, az biztos! – folytatta Miki. – A Fehérvárral szeretnénk bekerülni az EBEL-rájátszásba, és lehetőleg sokáig is jutni. Februárban aztán jön az Olimpiai Selejtező Torna, Budapesten, ami azért fontos, mert imádunk hazai jégen szerepelni. Meg kéne nyernünk a tornát és továbbjutni, bár tudjuk, hogy nem lesz egyszerű, hiszen többek között Lengyelországgal kell majd játszanunk, amely elképesztő fejlődésen ment át az utóbbi években. Az OST a szövetségnek is fontos, és számunkra is önbizalomnövelő lehet a tavasz előtt, mert a csúcs egyértelműen az A-csoportos világbajnokság lesz májusban. Mindannyiunk álma, hogy bekerüljünk a vb-keretbe, és mindenkinek a legjobbját kell majd nyújtania. Egy meccsen bármi megtörténhet, úgyhogy csak hinnünk kell magunkban, és élvezni az egészet!”

A LEGUTÓBBI TÍZ NYERTES

2005      Palkovics Krisztián
2006      ifj. Ocskay Gábor
2007      Szélig Viktor
2008      Palkovics Krisztián
2009      Palkovics Krisztián
2010      Ladányi Balázs
2011      Ladányi Balázs
2012      Sofron István
2013      Bartalis István
2014      Hetényi Zoltán

kis

AZ ÉV LEGJOBB NŐI JÉGKORONGOZÓJA: KISS-SIMON FRANCISKA

Az 1995. november 7-én született bekk a legújabb kori magyar női jégkorong egyik legnagyobb alakja: ő volt a 2011 és 2012 fordulóján rendezett női U18-as divízió 1-es világbajnokságon győztes, így az A-csoportba jutó válogatottunk csapatkapitánya, és ő volt a C-betűs egy évvel később, magán az elit vb-n is, amelyen a lányaink ráadásul bentmaradtak a legjobbak között. Azóta már feljebb lépett a felnőttekhez, velük játszott idén a divízió 1/B vb-n, amelyen öt mérkőzésen szerzett két asszisztjával a teljes mezőny 13. legeredményesebb hátvédnek bizonyult, és a torna végén őt választották a mieink legjobbjának. Egyébként az orosz Nyizsnyij Novgorod légiósa, és ugyancsak először lett az Év legjobbja.

„Természetesen meglepődtem, amikor értesültem a hírről, hiszen rajtam kívül vannak olyan játékosok, akik ugyanúgy megnyerhették volna, illetve megnyerhetik ezt a címet – monda Franci, majd hozzátette: -Emellett persze örültem is. Hogy miben fejlődtem, arra talán a külső szemlélők jobban tudnának válaszolni. Nyáron egy új csapathoz kerültem, ahol más feladatom van. Ma mégis meg kellene jelölnöm valamit, akkor kondícióban mindenféleképpen fejlődtem, egy elég nehéz és hosszú edzőtábor van mögöttünk, sok edzésünk van évközben is, amin folyamatos terhelést kapunk. Lövésben egyre inkább úgy érzem, kezdem visszanyerni a régi formám, magabiztosabb vagyok.”

A 2016-es évre a következőket tűzte ki maga elé válogatottunk hátvédje.

„Szeretném, ha minél előbb végeznénk a bajnokságban klubszinten - folytatta Kiss-Simon -, a magam részéről pedig mindig jó, magabiztos játékot nyújtani és tovább fejlődni minden szinten.”

AZ EDDIGI NYERTESEK

2006      Palotás Mónika
2007      Szlaby Gyöngyi
2008      Pintér Zsófia
2009      Huszák Alexandra
2010      Medgyes Dorottya
2011      Rónai Alexandra
2012      Huszák Alexandra
2013      Huszák Alexandra
2014      Németh Anikó

pet

AZ ÉV LEGJOBB INLINE-JÁTÉKOSA: PETERDI IMRE

Az 1980. május 31-én született gólvágónk természetesen jégkorongozik is, de 2015-ben inline-ozott is, a díját utóbbi szakágban nyújtott teljesítményéért kapta. A Tamperében rendezett világbajnokság divízió 1-es osztályában a magyar válogatott hat mérkőzésén tizenkét lövésből szerzett három góllal és négy assziszttal, azaz hét ponttal zárt. Emellett nyilván fontos szerepet játszott a keretben példaképként is, hiszen az ősidők óta hokizik, jobbára Dunaújvárosban, ahová jelenleg is tartozik, de megfordult Újpesten, Lengyelországban, Fehérváron és a Ferencvárosnál is, miközben persze tagja volt a 2008-ban az A-csoportba jutó válogatottunknak, tehát szapporói hős, aki ráadásul 2009-ben, Svájcban játszott is az elit vb-n. Ennek az impozáns életműnek a legújabb darabja az Év legjobbja inline-cím, amelyet Pedro először nyert el.

"Nem is gondoltam rá! – vágta rá Peterdi, amikor afelől érdeklődtünk, számított-e a díjra. – Az inline-ról tudni kell, hogy évente van egy-két torna, aztán a világbajnokság, és ennyi. Ezeken idén jól muzsikáltam, és persze régóta igyekszem segíteni az inline-világot, szóval, nem tudom, mennyire adomány ez a díj..."

A monológját elnevető Pedro sokoldalú sportoló, hiszen az említettek mellett street hockeyzott is annak idején, csak aztán a professzionális jégkoronban oly elfoglalt (magyarul: sikeres) volt, hogy nem maradt ideje a kiegészítő szakágakra. Viszont amióta nem tagja a jégkorong-válogatottnak, ismét van ideje a többi hokiformára, a szívét pedig továbbra is feszíti a hazafiasság.

"Jó dolgok történnek velem mostanság, hiszen Újvárosban megválasztottak csapatkapitánynak, ráadásul a MOL Ligában méltó ellenfelei vagyunk bárkinek, és közben Strenk Hunorral visszük az U14-es csapatot – folytatta Peterdi. – Inline-ozni pedig szeretek, már jeleztem is a vezetőségnek, hogy jövőre is mennék, és ha esetleg tényleg nem lesz világbajnokság, de helyette rendeznek Európa-bajnokság-félét, azon is szívesen részt veszek, mert a jégkorong-válogatottság után hiányzott a nemzetközi megméretés. Persze, más a pálya és sok minden, de egy inline-vb hangulata nagyon hasonló, engem például izgat, hogy más nemzetek csapataival találkozhatunk. És még érzem magamban az erőt."

Ha már Star Wars-hétvége van...

AZ EDDIGI NYERTESEK

2008      Vas Márton
2009      Lencsés Tamás
2010      Kiss Ákos
2011      Kiss Tamás
2012      Feil Arnold
2013      Kiss Ákos
2014      Revák Zoltán

Fotó: Mudra László

Korábbi hétvégi olvasmányok:

2015-16

Visszatérés sérülés után
A jégkészítés mestersége

Mitől ideális egy hátvéd?
A légiósigazolás tudománya
Az új edzőképzési rendszer
Franciaország
Movemberi bajszok

Az újfajta hosszabbítás

Sájevics András és az eszkimók

Szélig Viktor
A féléves IIHF-kongresszus
Ifj. Ocskay Gábor

2014-15

Vas Márton
Egy távoli vb
A playoff
Tyler Dietrich az NHL-ben
A Vas testvérek
Erdély Csanád újoncidénye
A 2010-es Budapest Stars
Draftoltak az orrunk előtt
A honosítás
Élet a maszk mögött
Az U20-as vb az IIHF szemszögéből
A bunyók
Török László
Vendég Kanadából
Darryl Easson
Movember

Gyerehokizni

Válogatott termékek

Erste Liga TV