Hétvégi olvasmány: a jégkészítés mestersége

2015.12.05. 08:00 |

November 19-20-án a Nemzetközi- és a Magyar Jégkorongszövetség közös szervezésében Budapesten került sor az IIHF Jégmester képzésére. E heti olvasmányunk erről szól és azokról a szakemberekről, akik a világ legjobbjai, tudásukat ráadásul egészen Magyarországig hozták, hogy a lehető legtöbbet tanulhassunk a jégpályák üzemeltetéséről és a jégkészítés tudományáról.

A két nap leforgása alatt szemléletes, interaktív előadások folytak reggeltől estig, illetve a Gyakorló Jégcsarnokban és a Kisstadionban gyakorlati képzésben is részük volt a jelentkezőknek. Szó esett többek közt a gazdaságos működtetésről, ideális jégvastagságról és arról, hogyan érjük el és tartsuk meg azt. Bemutatásra kerültek a legújabb és a leghasznosabb gépek és eszközök, illetve beszéltek a szakemberek a legkülönbözőbb mérésekről, módszerekről, jégfestésről, majd gyakorlatban is bemutatták a tanteremben elmondottakat.

A rendezvényen részt vett Frank Gonzales, az IIHF elnökségi tagja, a létesítményekért felelős bizottság vezetője a szervezetben, amelynek az MJSZ főtitkára, Kovács Zoltán is tagja. A hatvanadik születésnapját éppen november közepén ünneplő spanyol úriember a Miskolcon szervezett Kontinentális Kupa csoportkörének chaimanjeként volt hazánkban legutóbb, és elmondta, nem bánja, hogy ilyen rövid időn belül ismét itt van, kedveli Budapestet, mert gyönyörű város és mindig van mit csinálni.

„A képzés célja az volt, hogy az IIHF tagországában, Magyarországon is átadjuk a lehető legtöbb és legfontosabb birtokunkban lévő tudást az üzemeltetésről, arról, hogyan lehet jó minőségű jeget készíteni gazdaságos módon” – mondta Gonzales. A képzésen mintegy 35 személy vett részt az ország különböző jégpályáinak delegálásában, de akadt néhány külföldi jelentkező is.

„Minden résztvevő nagyon érdeklődő és nyitott volt, remek kérdéseket tettek fel. Bízom benne, hogy maradéktalanul elvégeztük a munkánkat a szakemberekkel, akiket előadóként meghívtunk.”

A képzés keretein belül előadást tartott Jeff Theiler, aki a USA Hockey-t képviseli az IIHF Létesítmény Bizottságában, főállásban pedig a Serving The American Rinks (STAR) ügyvezető igazgatója. Ez egy non-profit szervezet, amelyet az Amerikai Jégkorongszövetség és az Amerikai Műkorcsolyázók szövetsége közösen finanszíroz, feladata pedig hasonló üzemeltetési képzések szervezése és lebonyolítása az Egyesült Államokban. "Itt, Magyarországon is épp olyan jégproblémákkal találkoznak az üzemeltetők, mint mi az Egyesült Államokban, vagy bárhol máshol a világban" – válaszolta Theiler arra a kérdésünkre, mennyiben más itt ez a képzés, mint egy olyan, amelyet az ő hazájában tartanak.

Hazánkba látogatott erre a néhány napra a finn Manu Varho is, aki a Finn Sportintézet, Vierumaki létesítményekért felelős intézetének vezetője. A szakember nem jött üres kézzel, elhozott minden jégfestéshez használt eszközt, vagyis a több doboz NHL-ben is használatos festékport, az óriási, speciális edényt, amelyben ezt feloldja és a permetezőt, amellyel egyenletes fehér felületet tud húzni a jégre. Majd mindezt meg is mutatta a Kisstadionban, ahogy azt is, hogyan kell pontosan kimérni a vonalak helyét és szélességét. Varho elmondta, ő foglalkozik ugyan Vierumaki jégfelületeivel, de a munkájának mindössze 20-30%-át jelenti, mivel ő felel az egyetem minden más sportlétesítményéért is, így a sípályákért is például. Érdekes viszont, hogy személyes kötődése neki is a jégkoronghoz fűződik, hiszen ahogy Jeff Theiler, ő is hokikapusként került a csarnokok közelébe, majd az aktív pályafutásával felhagyva nyergelt át az üzemeltetésre.

A jégmester képzést kiváló hangulat jellemezte, új ismeretségek és a jövőre nézve lényeges szakmai kapcsolatok alakultak ki. A résztvevők és a rendezők egyaránt sikeresnek, eredményesnek találták ez a két napot, ez pedig mi sem bizonyítja jobban, hogy a rendezvényt követően rögtön felmerült a Magyar Jégpályák Egyesületének gondolata. Ennek kapcsán a létesítmények képviselői december 9-én tartanak megbeszélést a Városligeti Műjégpályán.

„Az egyesületbe való tömörülés célja az lenne, hogy könnyebbé tegyük a magunk és egymás életét, feltérképezzük a jégpályák közötti utat. Egy kapcsolattartási lehetőségként szolgálna, úgynevezett fórum, amelynek keretén belül könnyebbé válna az együttműködés” – mondta Városligeti Műjégpálya ügyvezető igazgatója, Bartha László korábban az icehockey.hu-nak.

Gyerehokizni

Válogatott termékek

Erste Liga TV