Hétvégi olvasmány: a 2010-es Budapest Stars

2015.02.14. 08:00 |

Az idei MOL Liga szezon elődöntőjének közepénél járva nem tudunk nem visszagondolni arra a csapatra, amely öt évvel ezelőtt elhódította a liga trófeáját.

A 2009-2010-es szezonban egyre jobb és jobb idegenlégiósok érkeztek a MOL Liga csapataihoz, a mezőnyben mégis volt egyetlen csapat, ahol kizárólag magyar játékosok alkották a keretet, amelynek edzői stábjában viszont érdekes módon két kanadai szakember is helyet kapott. Ez volt a Vasas Budapest Stars Glen Williamson és asszisztense, Bob Dever irányítása alatt, amelynek játékoskeretében több rutinos, szapporói hős kapott helyet a Stars utánpótlásából felnövő fiatalokkal kiegészülve. Ők hódították el a liga történetének első trófeáját miután két favoritnak számító együttest is legyőztek.

A fiatalság és a rutin

Miskolc felnőtt csapatának jelenlegi vezetőedzője és a felnőtt válogatott másodedzője, Majoross Gergely is ennek a Stars-nak volt a csatára, ő így emlékszik vissza rá: „Úgy gondolom, ahogy az a projekt létrejött, kiváló volt, bár több hasonló felállású csapat lenne. Volt néhány fiatal magyar játékos a keretben és pár idősebb, tapasztaltabb is, így a fiatalok keményen harcoltak és gyorsan tanultak, hogy játéklehetőséghez jussanak, ugyanakkor ehhez ott voltak néhányan, akik segíteni is tudtak nekik ebben.” A Majoross által említett fiatalok pedig mostanra stabil játékosok lettek a MOL Ligában, EBEL-ben és a válogatottban, mint például Rajna Miklós, Szirányi Bence vagy Somogyi Balázs. Ugyanakkor úgy tűnik, ezek a tapasztalt játékosok tökéletesek voltak a tudás átadására a fiatalok számára, hiszen azóta legtöbbjük edzőként tevékenykedik.

Ez a csapat volt az első és ezidáig az egyetlen, amely kizárólag magyar játékosokat felsorakoztatva tudott elsőként végezni a MOL Ligában. Emellett persze tény, hogy Sille Tamás szlovák származású, Holéczy Roger az Egyesült Államokban született, míg Sándor Szilárd és Fodor Csanád Erdélyben, de mindannyian magyar állampolgárként játszottak a Stars-ban.

MOL Liga Final Four

Az alapszakasz végén az UTE és a Stars egyenlő pontszámmal zárt, viszont Újpest végzett előbb a jobb gólaránya révén, így a Stars azzal a DAB.Doclerrel kellett, hogy megmérkőzzön, amelynek egész szezonban mindössze két veresége volt. Az egymeccses elődöntőt megelőzően Holéczy Roger egy baráti beszélgetés keretében arra a kérdésre, hogy milyen érzés a bronzért menni már előrebocsátotta, nem hogy legyőzik Dunaújvárost, a döntőben sem állnak majd meg a győzelemig.

Az elődöntő második harmadának végén Szappanos Dávid két gólt is szerzett egymás után, amellyel 2-0-ra vezetett a Stars, a harmadik harmadban viszont ki tudott egyenlíteni a DAB.Docler, ám Holéczy Roger az utolsó percekben még egy gólt szerzett, amellyel felborítva a papírformát döntőbe juttatta csapatát. Az aranyért pedig épp azzal az Újpesttel kellett megmérkőzni, amely az előző évben kiejette a Vasast a rájátszásból. A döntőt találkozón nem léphetett jégre Szappanos, aki a két szerzett gólja után megsérült az elődöntőben. A mérkőzésen Vladimir Dubek révén az UTE szerzett vezetést, majd egy perccel később Gröschl Tamás egyenlített. A második harmad elején Sándor Szilárd és Virág Csaba is betalált, ezáltal a Vasas Budapest Stars megszerezte első és egyetlen MOL Liga trófeáját.

A következő évben Vasas HC néven szerepelt az együttes és az új vezetőedzővel a negyedik helyen végzett. A MOL Liga rájátszásának rendszere visszaállt a hagyományos lebonyolítási rendszerre, ahol a csapat legyőzte a Ferencvárost, az elődöntőben pedig Csíkszeredával találkozott. Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharcban összesítésben 3-1 arányban maradt alul a budapesti együttes, a négy mérkőzés mindegyike hosszabbításban dőlt el. Ezt a szezont követően viszont különböző okokból feloszlott a klub felnőtt csapata.

Kiváló vezető szellem és edzői munka

„Nagyon jó volt ennek a csapatnak a tagja lenni, különösen Glen vezetése alatt.” – emlékezett vissza Holéczy – „Az első évében összehozott minket és egy egyszerű szisztémát játszatott velünk, ugyanakkor kialakított egy közeget, amiben jól éreztük magunkat, ezáltal motivált és arra késztetett, hogy kemény versen legyen a csapaton belül is.” Az egykori Vasas Budapest Stars együtteséből viszont nem csak a Holéczyhez és Majorosshoz hasonló rangidősek tekintenek vissza hasonlóképpen az együtt töltött évekre, hanem a fiatalabb korosztály képviselő is, mint Szappanos: „Egy igazán jó csapatunk volt, ahol éppen egyensúlyban volt a fiatalság és a tapasztalat. Bill [Kangyal Balázs] igazi vezéregyéniség volt számunkra, akire mindegyikünk felnézett.”

A játékosok a tehetséges gárda mellett többször megemlítették a kiváló edzői munkát is. Hogy Glen Williamson neve újra meg újra felmerült összecseng azzal, hogy a csapat feloszlását követően visszavonult játékosok többnyire az edzői pályát választották, sőt, Williamson vezetése alatt is dolgoznak/dolgoztak szövetségi szinten, mivel ő koordinálja a magyar utánpótlás válogatottak munkáját az U13-as korosztálytól egészen az U18-ig.

Mint egy család

Mint ahogy baráti vagy családi körben minden alkalommal, amikor találkoznak a felek, a régi szép időket és a közös élményeket emlegetik, így tesznek a 2009-2010-es Stars csapat tagjai is. „Sokat szoktunk beszélni arról a csapatról az ex-csapattársakkal és mindenki azon a véleményen van, hogy a legjobb, legösszetartóbb csapat volt, amiben valaha játszott, játszottunk. Olyan volt, mint egy nagy család!” – mondta Fodor Szabolcs „A magot az ex-volán játékosok adták, én is ebbe tartoztam. Mi átlagban 7-8 éve együtt játszottunk és a válogatottban is együtt küzdöttünk, már sokkal inkább barátok voltunk, mint csapattársak. Ehhez a maghoz jött még egy pár tehetséges magyar játékos plusz a Stars-os fiatalok. Glennel nagyon jól kijöttünk, ő nem csak jó edző, de nagyon jó pedagógus is.”

A Vasas Budapest Stars 2009-2010-es játékoskerete és a tagok jelenlegi klubja vagy pozíciója (a kiemelt nevek pályafutásuk során legalább egyszer szerepeltek a felnőtt válogatottban):

Kapusok:

Rajna Miklós – Fehérvár AV19

Pleszkán József – UTE

 

Hátvédek:

Svasznek Bence – visszavonult, a MAC Budapest Jégkorong Akadémia U16-os csapatának vezetőedzője és az U18-as válogatottnál

Sille Tamás – visszavonult, másodedző a Fehérvár AV19 felnőtt csapatánál és a felnőtt válogatottnál

Kangyal Balázs – visszavonult, a MAC Budapest Jégkorong Akadémia U18-as csapatának vezetőedzője

Szirányi Bence – Fehérvár AV19

Wéber Zsolt – Debreceni HK

Szajbert Krisztián – visszavonult, edző a Sportországnál

Berecki Gergő – UTE

Ványi Gergő – UTE

Nagy Richárd – DAB.Docler

 

Csatárok:

Fodor Szabolcs – visszavonult, edző a MAC Budapest Jégkorong Akadémia U20-as csapatánál és az U18-as válogatottnál

Holéczy Roger – visszavonult, edző a MAC Budapest Jégkorong Akadémián

Sándor Szilárd – visszavonult

Gergely Csaba – visszavonult

Gröschl Tamás – DAB.Docler

Somogyi Balázs – DAB.Docler

Majoross Gergely – visszavonult, vezetőedző a Miskolci JJSE felnőtt csapatánál és másodedző a felnőtt válogatottnál

Szappanos Dávid – DAB.Docler

Virág Csaba – UTE

Maslov Sergei – visszavonult, edző a Vasas HC-nél

Strenk Hunor – Tisza Volán Szeged, edző a DAB.Doclernél és az U14-es válogatottnál

Fodor Csanád – ASC Corona Brasov

 

Edzői stáb:

Glen Williamson – a magyar utánpótlásképzés vezetője és az U18-as válogatott szövetségi kapitánya

Bob Dever – a MAC Budapest Jégkorong Akadémia U20-as csapatának vezetőedzője

Gyerehokizni

Válogatott termékek

Erste Liga TV