Gólzáporos gála

2017.09.30. 18:10 |
A magyar hoki aranygenerációját képviselő csapat, a Szapporói Hősök gólgazdag mérkőzésen győzte le a finn Golden Lions együttesét.

A Magyar Jégkorong Szövetség 90. születésnapján, a sportág ünnepén a Szapporói Hősök, vagyis a 2008-ban az A csoportos világbajnokságra feljutást kiharcoló magyar válogatott tagjai és a hat finn világbajnokot a soraiban tudó öregfiúkcsapat, a Golden Lions találkozott. A magyarok különleges retrómezben léptek a jégre, olyanban, mint amilyet 1928-ban a St. Moritz-i téli olimpián viselt a válogatott.

A kezdés előtt megemlékeztek az egyaránt tragikusan fiatalon elhunyt Szalai Anettről, a csapat egyik fő szurkolójáról, valamint a feljutás kiharcolásában kulcsszerepet játszó ifj. Ocskay Gáborról. Kiscsicsó mellett Sille Tamás, Fekete Dániel, Benk András és Hetényi Zoltán nem volt ott a Papp László Sportarénában a 2008-as keretből. A korongbedobást Novák Katalin, az Emmi család-, ifjúsági és nemzetközi ügyekért felelős államtitkára, valamint Petri Tuomi-Nikula finn nagykövet végezte el.

Az első harmad

Az első helyzet a magyarok előtt adódott, de a középre tett korongról lemaradt Vas János. A másik oldalon a finn öregfiúk is gyorsan tesztelték, mennyire koptak meg Szuper Levente reflexei – jelentjük, semennyire.

A szabályok szerint kiállítás helyett büntetőlövéssel szankcionálták a szabálytalanságokat, és ebből kettőt is elvégezhettek a vendégek, de sem Ikonen, sem Kuusisto nem tudott túljárni a magyar 31-es eszén.

A magyarok legnagyobb helyzetét Majoross Gergely hagyta ki, egy szép összjáték után lövése elsuhant a kapu előtt. A most a felnőttválogatott edzőjeként is dolgozó Mogyi aztán az utolsó percben javított, kapásból belőtte a visszatett korongot (1-0).

S ha egy üzlet beindul: az utolsó másodpercekben Kovács Csaba duplázta meg az előnyt, nagyszerűen indítás után elhúzta a korongot a kapus mellett (2-0).

A második harmad

A második harmadban is lendületesebben kezdtek a magyarok, és a 3. percben Kovács Csaba már a második gólját szerezte (3-0). Juha Lind révén szépítettek a finnek (3-1), de jött a meccs talán legszebb gólja: Peterdi és Vas Márton összjátéka után Majoross érkezett középen, és behúzta a korongot (4-1). A finnek újabb büntetőt lőhettek, de a Ruotsalainen sem tudott betalálni.

A harmad felénél mindkét csapat kapust cserélt, a mieinknél Budai Krisztián, a finneknél Jukka Tammi állt be. A magyarok gyorsan felavatták az 55 éves, háromszoros olimpiai érmes kapust: Tokaji lövésébe Horváth András szúrt bele a kapu előtt (5-1).

A hátralévő percek a vendégekről szóltak, előbb Peltola lövése csúszott át Budai alatt (5-2), majd Jere Lehtinen villantotta meg tudását, és kétszer is betalált (5-4).

A záróharmad

A záró harmadban már fáradtabban mozogtak a csapatok, kevesebb volt a helyzet és a gól. Ladányi Balázs előtt adódott lehetőség, de lövése centikkel ment mellé. A magyar kapuban Budai jól állta a sarat egészen az 53. percig, amíg Tuulola büntetőből túljárt az eszén (5-5). A szapporói hősök is próbálkozhattak büntetőből, de Tokaji kísérletét a finn kapus hárította.

Akcióból sikerült visszavenni a vezetést: Vas Márton közeli lövése még kipattant, de Ladányi a levegőből behúzta a korongot (6-5), talpra ugrasztva ismét az Aréna közönségét. A végén még a finnek próbálkoztak, a kapust is levitték, de a magyarok megőrizték előnyüket.