Glen Williamson: hinni kell az álmokban

2016.04.25. 21:44 |

Glen Williamson szövetségi kapitány rendkívül büszke az U18-as jégkorong-válogatott tagjaira. Úgy véli, nem az a fontos, hogy a világbajnokság előtt gondolták-e, hogy övék lesz az aranyérem, hanem az, hogy hittek benne.

Hosszú út vezetett odáig, hogy az U18-as jégkorong-válogatott veretlenül megnyerje az asiagói divízió I/B csoportos világbajnokságot. Nem hónapokról, hanem évekről beszélünk, amelyek alatt a játékosok, a szakmai stáb és a klubedzők segítségével, lépcsőről lépcsőre, egyre feljebb jutottak, egészen a korosztályos vb-ig.

„Az utánpótlás-nevelő programunk olyan, mint az iskola: mindig mész feljebb egy-egy osztályt, és a tudás folyamatosan bővül” – mondja Glen Williamson szövetségi kapitány, miközben a japánok elleni meccset elemzi videón a szálloda éttermében. – A gyerekeket már tizenkét éves koruktól bevonjuk a versenyeztetésbe, a klubjukban az edzőjük segítségével megismerik az általunk kidolgozott koncepciót, azokat az elvárásokat, amelyeknek meg kell felelniük. Tehát a játékosok felépítése nagyon sokak együttes munkája. Amellett elengedhetetlen, hogy a fiatalok elkötelezettek legyenek, és csapatként akarják a sikert.”

A világbajnokságot megelőző időszakban az összetartásokon és a különböző tornákon is rengeteg játékost versenyeztetett a szakmai stáb. Látni akarták, ki tud többet kihozni magából, hogy minél jobbá váljon. Olyan karaktereket kerestek, akik pozitívan gondolkodnak, okosak és a tehetségüket csapatban is kamatoztatják. Williamson kiemeli, mindenkinek adott volt a lehetőség bekerülni a vb-válogatottba.

Ahogy egyre magasabbra került a mérce a világbajnoksághoz közeledve, úgy kellett mentálisan is megerősödniük a játékosoknak. Nos, az Asiagóban jégre lépett huszonkét fiú többször bizonyította, hogy nemcsak fizikálisan erős: a mérkőzéseken rendre a harmadik harmad sikerült a legjobban, nem beszélve a szlovénok elleni utolsó meccsről, amelyen már „csak” az volt a tét, hogy veretlenül zárja a magyar együttes a vb-t.

Nem ok nélkül került idézőjelbe a csak.

Nem egyszerű feladat ugyanis felpörögni a világbajnoki cím megnyerése után még egy mérkőzésre, akkor sem, ha mindenkit motivált a hibátlan mérleg. A kanadai mentoredző nem tartott attól, hogy bárki úgy húzná magára a címeres mezt, hogy nem akarna száz százalékot nyújtani. S bár a csapat a legszorosabb mérkőzését játszotta a szlovénokkal, a végén, egészen pontosan 23 másodperccel a végső dudaszó előtt, ismét bizonyította: mentálisan (is) bivalyerős.

„Ez is a tudatos építkezés, az utánpótlás-nevelő program része. Az összetartások alatt jégen töltött háromszáz perc azt szolgálja, hogy a versengéssel megtanítsuk a gyerekeknek, hogyan legyenek kemények, küzdjenek a végsőkig, és akarják a sikert. Ezt várjuk tőlük a tornákon is, mert enélkül nem érhetnek el komoly eredményeket.”

Felteszem a kérdést Williamsonnak: képesnek tartotta-e a csapatot arra, hogy megnyerje a világbajnokságot?
„Nem számít, mit akarunk, és mit gondolunk. Hinnünk kell benne, szükség van az álmokra. A győzelemnek két oldala van: fantasztikus, hogy megszereztük az aranyérmet, ez már mindig az életünk része marad. A másik, hogy a játékosok előtt ezzel a sikerrel ajtók nyílhatnak ki, amelyek mögött a legerősebb junior-bajnokságok vagy akár amerikai sportösztöndíj is várhat rájuk.”

Miközben erről beszél, könnyes lesz a szeme. Megkérdezem, miért érzékenyült el?
„Büszke vagyok a csapatra. Példaértékű a viselkedésük, tiszteletteljesek. A sportban nagyon sok mindent tisztelned kell: önmagadat, a játékot, a csapatot és ők ennek mind megfelelnek. A legtöbb gyereknek Magyarországon nincsenek álmaik, nekik már vannak…”

AZ ASIAGÓI DIVÍZIÓ I/B-S VILÁGBAJNOKSÁGON GYŐZTES CSAPAT

Kapusok (2): Kovács Dávid Márk (Langnau), Szeles Martin (Ifj. Ocskay Gábor JA)

Hátvédek (8): Bugár Gábor, Fejes Nándor (MAC Budapest), Bukor Rajmund (Vasas SC), Erdély Botond, Kiss Roland, Szabó Dávid, Vas Márk (Ifj. Ocskay Gábor JA), Szécsi Patrik Balázs (Pesterzsébeti HC)