Szeptember első hétfőjén újabb sorozatot indítottunk, melynek célja, hogy bemutassa Magyarország jégkorong utánpótlását adó egyesületeit az ország minden tájáról. Ezúttal a dinamikusan fejlődő Gepárd JE szakmai igazgatójával, Keresztury Kristóffal beszélgettünk.
Fiatal kora ellenére jelentős edzői tapasztalattal rendelkezik. Hogyan került kapcsolatba a jégkoronggal és mikor fordult meg először a fejében, hogy az edzői pályát válassza?
Első kapcsolatom a jégkoronggal egy USA Today újságcikkben volt, abban láttam egy fekete-fehér képet egy ütközésről, ez megadta a kezdő löketet a jégkorong irányába. A MAC-hoz kerültem, ahol ifjúsági korban kezdtem el kisegítő edzőként a legkisebbekkel foglalkozni. Az edzői pályafutásom itt kezdődött, picit több, mint 10 évet töltöttem a MAC-nál.
Mióta dolgozik a Gepárdnál és milyen szerepet tölt be a klubnál pontosan?
A Gepárdhoz 2014 tavaszán csatlakoztam szakmai igazgató szerepkörben, ebben az évben épült meg a Gepárd új jégcsarnoka is. Ez egyesület vezetőitől azt a feladatot kaptam, hogy egy szervezett, szakmailag kompetens képzési rendszert alakítsak ki, hogy a klub hosszú távon tudja biztosítani a játékosok fejlődését és versenyeztetését.
Nagy léptekkel fejlődik az egyesület, melyek a főbb változások azóta, hogy csatlakozott a szakmai stábhoz?
Első lépésként az edzői stábot bővítettük, ezzel biztosítva a kellő figyelmet és hibajavítási lehetőséget az edzések és mérkőzések során.
Második lépésként a szakmai irányvonalakat fektettük le és szabtuk testre, mind az egyesületre, mind a különböző korosztályokra vonatkozóan. Voltak módszertani elemek, amik jól működtek, de számos paraméteren változtattunk a korábbiakhoz képest. Az első év legfőképp arra szolgált, hogy az edzéstartás módszertanát átalakítsuk és finomítsuk, hogy egy működő gépezetet hozzunk létre.
Ezekkel egyidejűleg sokat foglalkoztunk és jelenleg is foglalkozunk a toborzással, igyekszünk minél több szupermini-mini korú játékost bevonni a sportágba, megszerettetni velük a jégkorongot.
Hány csapattal vesz részt az idei szezonban a Gepárd JE az MJSZ korosztályos bajnokságaiban? Összesen hány edző foglalkozik a fiatalokkal?
A Gepárd JE idén 5 korosztályban indít csapatokat, U8 és U10-ben három-három, U12-ben kettő, U14 és U16 korosztályokban egy-egy csapatot. A tavalyi évben indultunk először a kölyök bajnokságban, idén indulunk először a serdülő bajnokságban. Ez egy meglehetősen erőltetett tempó, hiszen nem olyan könnyű feladat minden évben kiállítani egy új korosztályt, de nem adtunk lejjebb a céljainkból, még ha olykor döcögősen is, de elindultunk az úton. Tavaly és idén is kaptunk több egyesülettől segítséget az újonnan induló korosztályaink versenyeztetéséhez, az együttműködésük nélkül biztosan sokkal nehezebb dolgunk lett volna.
A Gepárdnál jelenleg 10 edző foglalkozik a játékosokkal.
Milyen célt tűzött ki csapatai elé az idei szezonra és mi a személyes hosszú távú célja a jégkorongban?
Az idei célunk természetesen a fejlődés, célunk, hogy minden korosztályunk helyt álljon és a lehető legjobb eredményt érje el az adott bajnokság adott csoportjában, illetve hogy az újonnan indult serdülő csapatunk is helyt álljon a szezonban.
A fejlődést nem feltétlen csak a bajnokságban elért helyezésben mérjük, hanem az egyének és az egyének alkotta csapat összképének, homogenitásának alakulásában is. Önmagunkat motiváljuk arra, hogy a nálunk versenyző játékosoknak azt a lehető legmagasabb szintű tudást adjuk át, amely birtokában az edző bizalommal küldheti jégre a játékost. Minél többet tanítunk egy gyermeknek, annál többet fog tudni, viszont annál nagyobb lesz az igénye még több, és még újabb tudásra. Ezt nevezem pozitív ördögi körnek, ezt a mentalitást követjük a Gepárdnál.
A személyes célom elsősorban nem konkrétan az edzői szerepkörben merül ki, hanem inkább olyasmi feladatkörben, mint amit jelenleg csinálok. Az tavalyi szezonhoz képest már egyre kevesebb időt töltök a jégen, most leginkább a szakmai anyagok létrehozásával, edzők mentorálásával, a fejlődéshez szükséges működési feltételek lefektetésével, illetve egyéb, az egyesület hosszú távú céljait elősegítő tevékenységekkel foglalkozom.