A múlt heti sikeres Skoda Képességfejlesztő Hokitábort követően arra kértük Darryl Eassont, a Magyar Jégkorong Szövetség edzőképzésének vezetőjét és a tábor egyik főszervezőjét, értékelje az öt nap alatt elvégzett munkát. Kérésünkre beszélt a program sokrétűségéről és a további tervekről.
„A jégkorongszövetség irodájában született meg a tábor ötlete. Tudtuk, hogy a Skoda részt szeretne venni az utánpótlás nevelés finanszírozásában és arra gondoltunk, egy ilyen tábor lenne ennek az egyik legjobb formája. Részt vettem már hasonló táborok szervezésében néhány országban, így a személyes tapasztalataimból is építkezhettünk, végül akkor vált teljessé a projekt, amikor kiderült, a szövetség révén lehetőségünk van megvalósítani azt.”
„A tábor célja nagyon egyszerű: az alapvető képességek fejlesztésére koncentráltunk, nem merültünk el túlságosan a részletekben, csak a kapusoknak volt speciálisabb képzés.”
A tábor egyik főszervezőjét és az MJSZ edzőképzésének vezetőjét arról is kérdeztük, mi alapján alakították ki a tábor edzői gárdájának összetételét, amelyben 3 külföldi, 5 hazai utánpótlás edző és 9 jövendőbeli tréner kapott helyet – utóbbiak egyetemi gyakorlatukat teljesítették a tábor során.
„Én abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy eltöltöttem már pár évet a magyar jégkorongban, de amikor új embereket vonsz be, akkor nem szeretnéd, hogy az itt töltött rövid idő után el is vigyék mindazt, amit tudnak. A legjobb módja, hogy itt tartsuk mindezt a tudást az, hogy olyan edzőket is bevonunk, akik helyiek, akik a jövőben is itt lesznek és felhasználják az átadott információkat, hogy előrelendítsék a magyar jégkorongot."
"Ugyanakkor másodlagos szerepe is volt ennek a tábornak, a Testnevelési Egyetemen jégkorongedzőnek tanuló hallgatók gyakorlatát is jelentette. Az intézménnyel egyeztetve arra jutottunk, mivel már két éve koptatják az iskolapadot, elég tudást szedtek össze ahhoz, hogy itt jó munkát végezzenek és itt az ideje, hogy egy hétre elhagyják a tantermet és gyakorlati tapasztalatokat szerezzenek. Az elméleti alapokra fektet nagyobb hangsúlyt a Learn To Play programunk is, ez – mondhatni – annak folytatása, amolyan második lépcsőfok. Fontos emellett a már aktív utánpótlásedzők jelenléte is, akik az itt megszerzett tapasztalatokkal gazdagodva folytatják a munkát a kluboknál a továbbiakban.”
A jövőre nézve tehát kiemelten fontos a Testnevelési Egyetem és a Magyar Jégkorong Szövetség együttműködése, ennek jelenlegi helyzetéről is beszéltünk Darryl Eassonnal.
„Sokkal jobban állunk, mint korábban. Eddig kicsit keszekusza volt az edzőképzés – talán tényleg ez a legjobb szó rá. Az egyetemi képzés és az MJSZ saját edzői tanfolyamai párhuzamosan működtek egymás mellett. Az elmúlt évben struktúrát öltött a képzési rendszerünk, egységes teszteket kell teljesíteniük az edzőknek, egyre aktívabb az együttműködés az egyetemmel. A végén pedig a leendő edzők nyernek ezzel, ami tulajdonképpen a legfontosabb az egészben.”
Az első Skoda Képességfejlesztő Hokitábor egyik főszervezőjét arra kértük, az előzetes elvárásaihoz mérten értékelje a magunk mögött tudott hetet.
„Legalább olyan jól sikerült, sőt, talán kicsit jobban is, mint vártuk. Mindig akadnak egyedi problémák, de az, hogy a tervezett létszám már a meghirdetés első napján betelt, már nagyon jó előjel volt. A külföldi edzők, akiket bevontunk kiváló munkát végeztek, úgy Johan [Bollue], mint Jarmo [Sainio]. Mindketten értik a dolgukat és tudják, hogyan vezessenek egy csoportot, vagyis nemcsak edzőként állják meg a helyüket, de csoportjuk edzőinek irányításával is maradéktalanul elvégezték a feladatukat. A játékosok nagy része pedig egészen jól képzett, ráadásul a válogatott programok révén legtöbbjük már ilyen fiatal korban szokva van ahhoz, hogy egy hetet a szállodában, a jégpályán töltsön több másik gyerekkel, akiket esetleg alig ismer. Az edzéseken tanultak mellett sokat tanulhattak a helyzetből is – és nagyon jól reagáltak rá –, tisztelték és betartották a szabályokat és a napi két jeges és száraz foglalkozások, elméleti előadások alatt is fegyelmezettek és fókuszáltak tudtak maradni.”
„Természetesen mindig van hová fejlődni, különösen az előzetes szervezés tekintetében, de azt mondhatom, nagyon-nagyon jó táboron vagyunk túl.”
A legjelentősebb probléma szerencsére egészen pozitív dolog, konkrétan az, hogy a 72 hely mindössze egy nap alatt betelt, így jó néhány érdeklődő maradt le a lehetőségről, hogy részt vegyen a táborban.
„Remélem, hogy jövőre több ilyen tábort tudunk rendezni és akkor jóval specifikusabb képzést is tarthatunk korosztályok szerinti felosztásban. Szeretnénk, ha növekedhetne a program, akár csak azáltal is, hogy több jégidő áll rendelkezésre, vagy hogy tényleg 2-3 tábora is sor kerülhet a nyár folyamán. Ezáltal több hokis vehetne részt és a speciális képzési igényekre is több figyelmet tudnánk szentelni.”
Eassont megkérdeztük arról is, mitől különlegesebb egy ilyen tábor, mint egy-egy átlagos edzéssorozat.
„Leginkább a száraz foglalkozásokon tanult mozgások, bemelegítések és nyújtások lehetnek újak a gyerekek számára, azzal szemben, amit a klubokban gyakorolnak, illetve a speciális feladatok, amelyeket a jégen végeztek, és amelyekre talán kevesebb idő jut a klubcsapatoknak a szezon során, amíg jégen vannak. Ugyanakkor a forró időjárás is tipikus egy ilyen nyári tábor során és itt hatványozottan fontos megtanulni és odafigyelni, hogyan vigyázzon egy sportoló magára, hogy hogyan óvja magát az erős napsütéstől, és hogy különösen odafigyeljen az edzések között és alatt az elegendő folyadék bevitelére. Ugyanakkor természetesen az is lényeges, ahogy a technikai kivitelezésre is oda kell figyelnie egy játékosnak a jégen, majd azt kombinálnia a taktikai utasításokkal.”
Fotók: Sebestyén Blanka