A dopping témakörében október elején írt ki pályázatot a Magyar Jégkorong Szövetség: az 1997-ben, illetve 1998-ban született, az idei szezonra érvényes versenyengedéllyel rendelkező jégkorongozóktól vártunk fogalmazásokat.
A fiatalok úgy ülhettek le a számítógép elé, hogy tudták, ha sikerül pályaművükkel bekerülni a legjobbak közé, akkor ott lehetnek a november 9-11-i Olimpiai Selejtező Tornán a Papp László Sportarénában! Sőt, ajándékba kaphatnak egyet az esemény hivatalos pulóveréből, illetve egy "DOPING IS NOT HOCKEY"-korongot is.
Szerencsére többek fantáziáját is megmozgatta a téma (meg természetesen a lehetséges győzelem esetén járó díjazás is), így a szakmai zsűri négy fiatalt díjazott.
Pozsár Márk (Pesterzsébeti Hockey Club), Banga Viktor (UTE), Kele Dávid (MTK-Győri ETO) és Kováts Máté (UTE) pályaművüknek köszönhetően ott lehet a tornán!
Mindannyian érdekes gondolatokat fogalmaztak meg a doppinggal kapcsolatosan, ezekből most részleteket közlünk.
Kele Dávid az aktuálisan kirobbant Lance Armstrong-botrányon keresztül boncolgatta a témát.
"Elég szomorú az, hogy már rendszerezni lehet azoknak a sportolóknak a névsorát, akik lebuktak a doppingtesztek során. Itt van mondjuk Lance Armstrong példája! Most csak gondoljunk bele, hogy milyen sok embernek ártotta ezzel. Hétszer is megfosztotta a versenytársait az egyel jobb helyezéstől, valamint ki tudja, hogy hogyan alakult volna, ha ő nem tud úgy teljesíteni, mint azt tette. Armstrongnak családja is van, gyerekei is, most akkor mit gondoljanak az apjukról? Ilyen példát állít eléjük? De ami a legrosszabb szerintem, hogy mindezzel tönkretett hét Tour de France-ot."
(Azt persze csak halkan tegyük hozzá, hogy a nemzetközi szövetségben most erősen vakarják a fejüket a döntéshozók, hogy kik "örököljék" Armstrong győzelmeit, mert alig akad már olyan kerékpározó, aki ne akadt volna fent valamilyen ellenőrzésen. Ez persze túlmutat egy fogalmazásíró pályázaton, de éppen ezért illeti dicséret Dávidot, hogy ennyire aktuális kérdéskörön keresztül mutatta be a dopping problémakörét!)
Pozsár Márk saját élményeit vetette papírra.
"A dopping szót, már évekkel ezelőtt hallottam a nagyszüleimmel folytatott beszélgetéseink során, hiszen ők úgy gondolják, hogy a tiltás és a hallgatás helyett akkor érthetem meg az élet sötét oldalát, ha azt is jól ismerem. Nálunk nem tabu az alkoholról, a drogról, a doppingról beszélgetni, kérdezni.
Láttam már rémisztő felvételeket drogos emberekről, zavartan viselkedő alkoholistákról. Gyermekfejjel is döbbenten figyelem, hogyan lehetnek képesek beszedni bármit is, amellyel tönkretehetik saját egészségüket. (...) 2012-es MMM-napon (Most Mutasd Meg! - a szerk.) kaptam meg a >>Doping is not hockey<< feliratú pólómat, amit mai napig is büszkén viselek. A >>Doping is not hockey<< felirathoz hű maradok!"
Banga Viktor a doppingolás történetét dolgozta fel, felemlegetve az NDK-s úszónők történetét, a 2004-es athéni olimpiai botrányokat, sőt, a londoni olimpia egyik leghíresebb doppingesetét, a fehérorosz Nagyezsda Osztapcsuk aranyérmétől való megfosztását is.
"Örülök, hogy sok helyen hallok a doppingról és az egészséges étkezésről. Arról is olvastam a fogalmazás megírása előtt, hogy régen is használtak ilyen szereket, csak kevesen hallottak róla, nem került a nyilvánosság elé, nem volt ilyen fejlett a kommunikáció. Doppingvizsgálatok az 1968-as mexikói olimpia óta vannak. Tanulságos ezeket a történeteket meghallgatni, mert rémisztő és jó irányba igazít. Igyekszem mindig szem előtt tartani: >>Doping is not hockey<<"
A legeredetibb ötlettel pedig Kováts Máté állt elő - ő egy elképzelt történetet "énekelt meg" egy olimpiai bajnok nevében. A fiatalokhoz érkező legenda elmeséli, miként bukta el majdnem egy felelőtlen csapattársa miatt a válogatott az olimpiai aranyérmét, a doppingoláson ért játékos miatt majdnem kizárták csapatukat a játékokról. Egyetlen szerencséjük az volt, hogy rajta kívül mindenki "tiszta" volt.
"A bizottság csak őt tiltotta el, válogatottunk tovább menetelhetett egészen a döntőig, bár ez a botrány nagyon rányomta a bélyegét további játékunkra. Mindenki sajnálta, hogy ez a remek sportoló nem bízott magába és egy rossz döntés miatt az egész sport karrierje, az élete munkája, és a gyermekkori álma is tönkre ment. Amikor a döntőben a jégre léptünk, akkor mindenki egy kicsit azért is játszott, hogy bebizonyítsuk neki és a világnak, hogy doppingszerek nélkül is nagy eredményeket elérni."
Köszönjük a színvonalas pályamunkák alkotóinak, hogy részt vettek a pályázaton, a nyerteseknek pedig gratulálunk - és várjuk őket az olimpiai selejtezőre!