A világbajnokságra készülő férfi felnőttválogatott háttérstábjának bemutatása a felszerelés-menedzserekkel kezdődött, utána jöttek a fizioterapeuták és a csapatvezetők, majd a kapus- és az erőnléti edző. A mostani részben a közvetlenül a szövetségi kapitány keze alá dolgozó négyek következnek.
A STÁB
Szövetségi kapitány: Rich Chernomaz
Edző: Majoross Gergely, Diego Scandella, Sille Tamás, Tokaji Viktor
Kapusedző: Gary Clark
Erőnléti edző: Puskás Sándor
GM: Nagy Attila
Csapatvezető: Imre Lajos
Orvos: Majzik Ernő
Fizioterapeuta: Bagonya Imre, Sashalmi Tamás
Felszerelés-menedzser: Nagy József, Tornyi Gábor
2015. április 21-éről származik az alábbi idézet.
"Egyszerűbb volt a helyzet, mert kedden szünnap volt, a videókkal utol tudtuk érni magunkat, szerdára csak azt maradt, hogy megmutassuk a fiúknak. Fél tízkor edzettünk, utána letudtam egy interjút, majd Toki barátommal futottunk a Visztula partján, hogy picit kiengedjük a gőzt. Nekünk is hasznos a szabadidő, mert több időnk maradt kitalálni, hogy mit láttunk Olaszországtól, és arra mi a leghatékonyabb válaszunk. A győzelem után egy harmadot megnéztünk a lengyel–ukrán meccsből, majd Rich és én a saját, Diego Scandella és Sille Tamás az ukránok meccselemzésének esett neki. Szóval, a szerda már nem volt rövid, de nem baj."
Majoross Gergely a médiapartnerünknél, a Nemzeti Sportnál futott naplójába jegyezte ezt be, az Olaszország elleni mérkőzésünk kapcsán, amit az egész divízió 1/A világbajnokság talán legtökéletesebb játékával 4-1-re megnyertünk, kinyitottuk az "A-csoport" kapuját, amibe másnap, Ukrajna ellen betettük a lábunkat, az utolsó napon, Lengyelország ellen pedig egyenesen berúgtuk azt az ajtót.
De a lényeg nem ez, hanem, hogy Mogyi mondandójából világosan látszik, hányan és mennyit is dolgoznak azért, hogy a játékosok minden lehetséges tudás birtokában léphessenek jégre. Ez az, ami nem látszik sem a helyszínen, sem a tévéközvetítésben, pedig elengedhetetlen a sikerhez, hogy négy munkamániás éjt nappalá téve ügyködjön. Szeretetből, lelkesedésből, hozzáértésből.
Majoross Gergely
A 36 éves Mogyiról már játékospályafutása válogatott-szakasza vége felé állították, hogy edző lesz belőle, mert a harmadik-negyedik sor centereként rendkívül taktikusan végezte a dolgát. Az alaposság és részletesség azóta is jellemzője, mióta 2011-ben visszavonult. Először a MAC Budapest utánpótlásában, majd a Miskolc felnőttcsapatánál dolgozott közmegelégedésre, hogy tavaly visszaigazoljon a fővárosba, és immár a DVTK ellen vezesse a MAC-ot.
Közben bevonódott a válogatottak munkájába is, ahol az U18-as korosztálytól az U20-ason át a felnőttekig minden szinthez tartozott, jó ideje pedig ő számít Rich Chernomaz hazai jobb kezének.
"Diegónak mertem adni, azt gondoltam, ő a legalkalmasabb arra, hogy ezt a feladatot megoldja. Azt ígértem neki, hogy szerdán kettőt nyer a csapatom, így jó pozícióból várhatjuk a csütörtököt, amikor nem leszek" - mondta a másnap a MAC EBEL-jelentkezését tárgyaló ligaülésre Salzburgba hivatalos Mogyi szerda este a Tüskecsarnokban, amikor az általa válogatott és vezetett zöld csapat éppen pihent a házi edzőmeccs-sorozatban. Nos, az ígéret nem valósult meg teljesen, mivel a zöld csapat nem állt túl jól, és végül csak a bronzmeccsen játszhatott pénteken, a helyosztók napján. Ám ettől függetlenül Mogyi elismert tagja a válogatott szakvezetőségének, sőt, a teljes magyar edzői karnak, amelynek talán a legelőrébb járó tagja. Jogos kérdésünk volt tehát hozzá, hogy mennyiben változott (ha egyáltalán), és hogyan néz ki a Cherno keze alá dolgozó négyek munkamegosztása.
"Nem hiszen, hogy sokat változna a felállás, aztán, hogy majd akkor, amikor leszűkítjük a keretet, és elkezdődnek az edzések, és jönnek az edzőmeccsek, mi lesz a pontos helyzet, azt nehéz előre megmondani, de nagyjából ugyanaz lesz a leosztás, mint ami eddig volt - folytatta Mogyi. - Ha Krakkóból indulunk ki, én a saját meccseinken dolgozom többet Richcsel, Sille Tomi pedig az ellenfelekéin Diegóval. Emellett nekem van olyan dolgom is, hogy mivel én beszélek angolul a legjobban, ezért a legtöbb olyan megbeszélést, amelyen az edzésprogramot, a gyakorlatokat egyeztetjük, általában az én feladatom lefordítani és átadni, hogy ne legyen nyelvi probléma."
Krakkóból kiindulva ez elég jól megy.
Diego Scandella
A stáblistára nézve ki mondaná meg mindjárt, hogy Diego Scandella dolgozik a legrégebben a magyar férfi felnőttválogatottnál? Ez az apró, szemüveges, visszahúzódnak látszó úriember már a 2007-08-as idény világbajnokságán hozzánk tartozott, dolgozott Pat Cortina óta minden kapitányunkkal, Ted Satorrel és Kevin Primeau-val is, sőt, amikor utóbbit menesztették, ő maga ugrott be a 2012 őszén Budapesten rendezett olimpiai selejtezőre.
Alapvetően viszont háttérember, a videózások és elemzések nagymestere - a fentebb már említett, Olaszország ellen abszolút bejövő szinte egész pályás letámadás kitalálásában is nyakig benne volt -, aki dolgozott a kanadai válogatottnál és a spanyolnál is - utóbbival 2011-ben éppenséggel a BS-ben is járt, aminek minden folyosóját ismeri, hiszen máskor ő van otthon, másfél évvel később például ő volt a főnökünk, ugye.
A hétköznapokon amúgy a svájci Ambri-Piotta munkatársa, de munkálkodott korábban Olaszországban is, ahol az unokaöccsei közül Giulio játszik (a válogatottban is), a másik, Marco ugyanakkor az NHL-es Minnesota Wild bekkje már vagy hat éve.
"Sosem volt ennyi játékosunk, és nagyon jó látni, hogy ennyien összejöhetnek: alaposan fel tudtuk mérni őker, és megállapíthattuk, hogy Magyarország jó irányba tart - kezdte Diego, amikor az első heti edzőtáborozás tapasztalaitairól kérdeztük, majd rátértünk arra, hogy miként dőlnek el a felelősségi kérdések, és miben változott az ő szerepe az idők során. - 52 vagyok, sok pozícióban voltam már, most az a dolgom, hogy segítsek, és ezt szívesen teszem. Rich az első számú ember, én pedig a stábja tagja vagyok. Amit ő szeretne, azt mi megtesszük, hogy sikeres legyen a csapat. Az edzőtábor alatt ügyelünk mindenre, amire felhívja a figyelmünket: pontosan elmondja, mit szeretne, és ehhez igazodunk. Valószínűleg ugyanúgy dolgozunk majd, ahogy tavaly: Mogyi intézi majd a jeges edzések többségét, néha én is beszállok Sille Tomival, Rich pedig felügyeli az egészet."
Scandella elismertségére és a munkája értékére jellemző, hogy a citált 2012-es OST kudarca nyomán sokan felvetették, nem azzal volt-e a gond, hogy ő alapvetően másodedző, akkor pedig vezetőedzőként kellett volna helytállnia, ám ezt a felvetést a játékosok egyként vetették el. Ugyanilyen szokványos tény, hogy a vb-k kései szakaszában és kivált az utolsó mérkőzés után, amikor mindenki lazít, és hidratál, Diego általában inkább alszik, mert annyira kimerül az embertelen munkamennyiségtől, a piros szem és a vakulás határáig üldöző videózásmennyiségtől.
"Nagyjából ugyanaz a szerepem, mint eddig volt - folytatta Diego. - Pat idejében ő volt meg én, plusz Luigi. Most sokkal többen vagyunk, megnőtt a szakvezetőség, a munka viszont azonos. Nagyon sokat kommunikálunk, mindenkinek van szakmai véleménye, amit összetolunk, és eldöntjük, hogy mi a legjobb a magyar jégkorong-válogatottnak. De a munka ugyanaz a jégen, szárazon, a videóval, és továbbra is a kispadon vagyok Mogyival és Sille Tomival, és persze Richcsel."
Sille Tamás
Amilyen nyilvánvaló volt a játékos-edző átmenet Majoross Gergelynél, olyan magától értetődőnek tűnt az is, hogy Sille Tamásból edző legyen. Talán nem utolsósorban azért, mert 43 évesen még játszott - 33 évesen debütált egyáltalán a magyar válogatottban, miközben Mogyi ennyi idős korára már visszavonult...
Szóra bírni nem egyszerű mutatvány, nem szószátyár fiú, megválogatja a szavait, ugyanakkor egy jól irányzott pillantással képes elrendezni világpolitikai méretű kérdéseket, talán még a tengert is kettéválasztani.
Alapvetően viszont történelméből fakadóan a védőkre figyel, meg a rendre, minden létező tekintetben.
"Természetesen mivel hátvéd voltam, rájuk jobban figyelek, de ez nem azt jelenti, hogy a csatárok ne érdekelnének: ha bármi van, elmondom a véleményem - mesélte Tomi. - Próbáljuk a jó irányba terelni a játékosokat, poszttól függelenül, lehet kapus is."
Érdekes, hogy miközben az aranygenerációnk, az 1975-76-os eresztés és az új korosztály, a nyolcvanas évek vége közti időszakból szinte alig van játékosunk, és sokan féltek, hogy mi lesz a hokinkkal, a "szapporói hőseink" szépen lassan szinte mind átszivárogtak a sötét oldalra, és játékosból (szak)vezetők lettek. Ennek a pozitív hozadéka, hogy az ő szellemiségük nem veszett el, tovább él a válogatottaknál - csak már a mai, jobb körülmények közepette készülhetnek a fiatalok.
"Most összejött egy olyan brigád, amelynél nem kérdés, hogy közös a célunk, a szemlélet és a mentalitás is ugyanaz. Ezt igyekszünk átadni" - zárta Sille.
Tokaji Viktor
A szenioritás alapján Tokaji Viktor a legfiatalabb a szakvezetőségben, hiszen csak tavaly csatlakozott a főnökökhöz, és csak idéntől van úgy, hogy eleve az edző-szerepre készült a világbajnoksághoz közeledve.
Tavaly úgy alakult, hogy a bokasérülése miatt nem játszhatott volna Krakkóban, ám a szövetségi kapitány feltétlenül igényt tartott a szolgálataira és a jelenlétére, így a stáb és a játékosok közötti összekötőként illeszkedett a rendszerbe.
Idén januárban aztán úgy döntött, inkább folytatná ezt a megkezdett munkát, visszavonult a válogatottságtól, mint játékos (viszont a MAC Budapestnek továbbra is ő a csapatkapitánya) és immár a segédedzők oszlopos tagjaként dolgozik a nagycsapat mellett.
"Idén kicsit más a helyzet, mint esztendeje volt, komolyabb fealdatokat kapok - mondta az edzőtábor első hetében a piros csapatot vezető Toki, miközben épp másik két csapatot nézett. - Ez nagyon érdekel, és nagyon hálás vagyok, hogy itt lehetek, és a klubszezon végeztével nem máris a nyaralásomat kell szerveznem. Az nem biztos, hogy menne jó szívvel..."
A visszavonulásakor nekünk adott interjújában Toki az alábbiakat mesélte a válogatottnál edzősködésről:
"Amibe tavaly belekóstoltam, tetszett, és ha azt nézem, hogy hosszútávon edzősködni szeretnék, akkor fontos tény, hogy „A-csoportos” vb-n még nem jártam edzőként. Ezért óriási szó, és hatalmas elismerés, hogy ez idén megadatik nekem, ezért pedig minden tiszteletem és elismerésem a stábé, amely lehetőség ad. Krakkó volt az első lépcső ebből a szempontból, valóban. Sok minden más ezen az oldalon, mint a másikon, játékosként. Nagyon szorítottam a srácokért, és szinte biztos voltam abban, hogy sikerülni fog a feljutás, mert nagyon jól össze volt rakva a válogatott, nemcsak a játék szempontból, hanem a stáb-részen is, mindenki hozzá tudta tenni a magáét. Nagyon összeérett a brigád, ami nyilván nem ment könnyen, de volt karakterünk, és mindig túllendültünk a nehézségeken. Nagyon jól működött az egész társaság, ez volt a siker kulcsa, záloga, ez lehet az „A-csoportos” vb receptje is."
Fotó: Mudra László
A KERET
Kapusok (5): BÁLIZS Bence (MAC Budapest), HETÉNYI Zoltán, RAJNA Miklós (Fehérvár AV19), KISS Bence (DVTK-Jegesmedvék), VAY Ádám (Debreceni HK)
Bekkek (13): DUDÁS Jesse, GŐZ Balázs, SAGERT Kalvin, (DVTK), GARÁT Zsombor, MESTYÁN István, POZSGAI Tamás, STIPSICZ Bence (MAC), KISS Dániel (UTE), ORBÁN Attila, SZIRÁNYI Bence, VARGA Arnold, WEHRS Kevin (Fehérvár), VAS Márton (Fassa, olasz)
Csatárok (22): BANHAM Frank, BARTALIS István, BENK András, KOVÁCS Csaba, KÓGER Dániel, NAGY Gergő, REISZ Áron, SARAUER Andrew, SÁRPÁTKI Tamás, SIKORCIN Ladislav (Fehérvár), CSÁNYI Karol (UTE), ERDÉLY Csanád (Sioux Falls, amerikai), GALLÓ Vilmos (Linköping, svéd), HÁRI János (Leksand, svéd), KÖNCZEI Áron (Debrecen), MAGOSI Bálint (Briancon, francia), NAGY Krisztián, TERBÓCS István (MAC), SEBŐK Balázs (KalPa, finn), SOFRON István (Klagenfurt osztrák), SOMOGYI Balázs (DVTK), VAS János (Slavia Praha, cseh)
JEGYEK
A Tüskecsarnokban rendezendő mérkőzésekre 1990 és 4990 forint közötti áron lehet jegyeket vásárolni a Ticketpro és az IBUSZ irodáiban és az Interneten.
A TAVASZI PROGRAM
Hokimaraton
Április 15. péntek, 18.00 (Tüskecsarnok): MAGYARORSZÁG–Ausztria
Április 16. szombat, 18.00 (Bécs): Ausztria–MAGYARORSZÁG
Április 20. szerda, 19.00 (Tüskecsarnok): MAGYARORSZÁG–Szlovénia
Április 29. péntek, 19.00 (Tüskecsarnok): MAGYARORSZÁG–Kazahsztán
Április 30. szombat, 19.00 (Tüskecsarnok): MAGYARORSZÁG–Oroszország „B”
Május 1. vasárnap, 19:00 (Tüskecsarnok): Kazahsztán–Oroszország „B”
Világbajnokság, Oroszország, B-csoport (Szentpétervár)
Május 7. szombat, 12.15 (11.15): MAGYARORSZÁG–Szlovákia
Május 8. vasárnap, 12.15 (11.15): MAGYARORSZÁG–Kanada
Május 10. kedd, 20.15 (19.15): MAGYARORSZÁG–Franciaország
Május 11. szerda, 20.15 (19.15): MAGYARORSZÁG–Finnország
Május 13., péntek, 16.15 (15.15): MAGYARORSZÁG–Egyesült Államok
Május 14. szombat, 16.15 (15.15): MAGYARORSZÁG–Fehéroroszország
Május 16. hétfő, 20.15 (19.15): MAGYARORSZÁG–Németország
(Zárójelben a magyar időpontok.)