Férfi U17: „Ha a fiúkat sikerült jó irányba állítanunk, megérte a munka”

2025.02.12. 09:31 |

Miskolcon szerepelt Négy nemzet tornán a férfi U17-es csapatunk, amely tagjai a következő idényben már a vb-re készülő U18-asoknál folytatják – ezért is fontos, hogy a szakvezetőség által sulykolt igazságokat magukévá tegyék. Szerencsére a friss tapasztalatok alapján vannak, akikhez hazaértek az üzenetek.

Februárban három válogatottunknál is téma már a világbajnokság, hiszen a két felnőttcsapat, illetve a férfi U18-as is tavasszal vb-zik, azaz a tél végi nemzetközi szünet az utolsó a konkrét vb-felkészülés előtt.

A férfi U17-eseknek nincsen vb-je, ám mivel e korosztály tagjai lépnek a következő évadban az U18-asok közé, most az U17-es stáb is kitért arra, hogy mit is jelent egy világbajnokság a terhelés, illetve az elvárások szintjén.

„Amikor hét nap alatt kell lejátszani öt nemzetközi mérkőzést, akkor égető szükség van a kondícióra, illetve a strukturált játékra: ez a két tétel jelenti az alapot, ezek húzhatnak ki a bajból, ha ne adj’ isten úgy adódik” – kezdte Gröschl Tamás, az U17-esek szövetségi edzője.

FELKÉSZÜLÉS ÓBUDÁN, MÉRKŐZÉSEK MISKOLCON

A fiatalok a múlt hetet az Óbudai Jégcsarnokban kezdték, ahol háromszor edzettek, a negyedik jeges foglalkozásra viszont már Miskolcon került sor, ahol csütörtöktől szombatig a Négy nemzet tornáját is rendezték. Az első mérkőzésen Lengyelország nyert a mieink ellen, másnap a fiaink győztek Litvániával szemben, a záró napon azonban felülkerekedett Japán.

A mester előrebocsátotta: általában a védekező zóna rendbetételével, az alapok lefektetésével kezdenek, és ha ez megvan, onnan lépnek tovább – ám ezúttal nem sikerült átültetni az elméletet a gyakorlatba, legalábbis a nyitányon semmiképp.

„Amiatt szomorú vagyok, hogy az első meccsünk ugyanúgy nem sikerült, mint a legutóbbi összetartás során – folytatta Gröschl Tamás. – Az első harmad még úgy-ahogy rendben volt, a második és harmadik viszont egyáltalán nem. A taktikai fegyelem hagyott kívánnivalót maga után, ebből következett a feszes játék hiánya. Fontos, hogy ne hagyjunk teret és időt az ellenfélnek, ám ez hiányzott, egy-két sebességi fokozattal alacsonyabban működtünk a szükségesnél.”

TOPLISTÁS TELJESÍTMÉNY

A középső nap sokkal jobban sikerült: Litvánia ellen 3:14 alatt kétgólos előnybe került a csapat, a „félidei” 3–3 után pedig volt ereje a megújulásra, és végül 6–3-ra nyert. Emellett is szolgáltatott tanulságokat e mérkőzés.

„Négyen nem öltöztek, méghozzá fegyelmezési okból, mivel nem sokat, de elkéstek a megbeszélt időpontról: a válogatottnál ilyen nem fordulhat elő, ezt is meg kell tanulni, jó esetben a hétköznapokban – mondta Gröschl Tamás. – Ugyanakkor a mérkőzés remekül sikerült: mióta e korosztállyal dolgozom, az egyik toplistás teljesítményt nyújtották a fiúk. Megvalósultak az alapcéljaink, hogy elvegyük a teret és időt, hatékonyak voltunk a kapu előtt, majd, amikor szorossá vált az állás, ismét el tudunk indulni.”

Mindezek után a Japán elleni zárás maradt, amely során ki kellett mozogni a lábakból, hogy előző nap a mieink játszottak később. Erre ráment az első harmad, amely után trénerünk elmondása szerint „beindultak a fogaskerekek”, és a végén egy kettős emberelőnnyel fűtött időszakban bőven támadt lehetőség az egyenlítésre is – ám 1–3 lett a vége.

FONTOS TANULSÁGOK A KOROSZTÁLYNAK

Ezzel az U17-es program erre az idényre véget ért, akadnak ugyanakkor fontos üzenetek mindenkinek.

„Fontos, hogy négy U16-os is velünk tartott most, és mind helytálltak. Továbbá a japán-meccs előtt láttam néhány játékosunkat, akik a legutóbbi összetartáson nem tartoztak a jók közé, most viszont úgy melegítettek, mintha nem lenne holnap. Nagy hangsúlyt fektettünk arra az eligazításokon és az öltözői beszédek során is, hogy minden kerettagunk előtt áll a pályafutásuk, el kell dönteniük, hogy mit szeretnének kihozni belőle. Nem lehet fejlődni a komfortzónán belül, csak azon kívül. Úgy tűnik, néhányan megfogadták a tanácsokat, ha úgy tetszik, hazaért az üzenet, ami utánpótlás-edzőként szívmelengető. Ha ezeket a fiúkat sikerült jó irányba állítanunk, akkor megérte a munka” – zárta Gröschl Tamás.

  

NÉGY NEMZET TORNA, MISKOLC

Február 6., csütörtök, 18:30: Lengyelország–Magyarország 3–1 (1–1, 1–0, 1–0)
Február 7., péntek, 18:30: Magyarország–Litvánia 6–3 (2–1, 2–2, 2–0)
Február 8., szombat, 14:30: Magyarország–Japán 1–3 (0–1, 0–0, 1–2)

 

A KERET

Kapusok: Halász Márk Gyula (BJA), Szabó Bátor (Vasas SC)

Hátvédek: Fehér Csanád (TPS, finn), Gazsó Sebestyén Bence (ÚJA), Kornyilov Péter (BJA), Kund Samu (UNI-Győr-NEMAK ETO HC), Menyhárt Zoltán Lajos (ÚJA), Nagy Botond (Ilves, finn), Szöllősi Mátyás (FEHA19), Tamás Ákos (EHC Straubing, német), Varga Ákos Levente (BJA)

Csatárok: Bencze Sebestyén (FTC), Brehel Attila Ákos (ÚJA), Gondos Dávid (ÚJA), Kovács Zsombor (FEHA19), Lenkey Gergő Sándor (FEHA19), Méder Levente (FEHA19), Papp Adrián (FEHA19), Tamás Dániel (EHC Straubing, német), Tamási Attila (Vasas), Temunovic Vanja (BJA), Tóth Flórián (BJA), Tőkey Csaba (Vasas SC), Ványolos Márk (ÚJA)

A STÁB

Gröschl Tamás szövetségi edző, Szaller Márk másodedző, Gyenes Dávid kapusedző, Szirányi Bence vendégedző, Barna Márton fizioterapeuta, Mészáros László felszerelés-menedzser, Oláh Zsolt csapatvezető, Ács Ferenc erőnléti edző, Soós Judit, Pankár Tibor sportpszichológusok

Gyerehokizni

Válogatott termékek

Erste Liga TV