Felveszi Rajz Attila nevét a kiskőrösi pálya

2015.08.06. 15:11 |

A kiskőrösi jégpálya augusztus 10-től az egykori válogatott jégkorongozó, Rajz Attila nevét viseli majd.

A tavaly novemberben tragikus hirtelenséggel elhunyt 38 éves hokis nemcsak az ország, de Kiskőrös jégkorongsportjának is emblematikus figurája volt. Tilu pályája levezetéseként döntött úgy, hogy játékos pályafutása során szerzett évtizedes tapasztalatát, tudását, a sport és a csapat iránti alázatát továbbadja az utána jövő generációnak. Számára mindez legalább annyit jelentett, mint azok a kimagasló sportsikerek, melyeket a magyar válogatott színeiben és a Székesfehérvár csapatában elért. Amikor a Kiskőrösi Jégkorong Egyesület első emberének, Szekeres Károlynak hívó szavára elvállalta a HC Kiskőrös edzői posztját, akkor igazából a gyökereihez tért vissza. Nagyapja az alföld szívében található városban született és az évtizedekkel ezelőtt itt kiállított anyakönyvi kivonat volt a kulcs a csíkszeredai születésű Rajz számára a visszahonosításhoz és a magyar válogatottsághoz.

Bár rövid ideig vett részt a kiskőrösi sportéletben, mégis máig tátongó űrt hagyott maga után, amit most az őt tisztelő jégkorongosok, sportbarátok, szurkolók, tanítványok azzal próbálnak enyhíteni, hogy róla nevezik el azt, ami Tilunak az életet jelentette: a jégpályát. Az eseménnyel kapcsolatban az egyesület mozgatórugóját és Attila jó barátját Szekeres Károlyt kérdeztük.

Mennyi időt töltött ott Tilu és milyen hatással volt a kiskőrösi jégkorongra?

- Rajz Attilával 2014 augusztus 11-én írtuk alá a szerződést. Már akkor körvonalazódott, hogy a legjobb döntést hoztuk, hiszen egy olyan elszánt és motivált edzőt ismertünk meg személyében, aki nem tartotta távol magát a munkától, és ha kellett képes volt lehajolni a gyerekekhez, hogy megvigasztalja őket. Ugyanakkor kemény és következetes maradt a szakma iránt. Bevezette a reggel 6 órakor kezdődő alternatív edzést, amelynek nem várt sikere volt. Az öltözőkben rendet tartott a jégen pedig fegyelmet követelt. A nálunk töltött három hónap alatt rengeteg barátra tett szert. Jelenléte nagy hatással volt a jégkorongra Kiskőrösön, mindig mondta a szülőknek: „minden jégen töltött idő meghozza gyümölcsét”! Gyerekek, szülők, sportolók egyaránt szerették és tisztelték. Mindenki megrendülten és értetlenül állt a tragédiát követően a jégpálya előtt.

Hogyan fogalmazódott meg az ötlet, hogy felvegye Rajz Attila nevét a jégpálya?

- Egy szülő vetette fel először ezt az ötletet, hiszen Tilut a nálunk töltött rövid idő alatt nagyon sokan zárták szívükbe. Szomorúsággal tölt el bennünket a tény, hogy majd’ egy évvel az ideérkezése után róla kell elneveznünk a jégpályát, de tudjuk, hogy az ő személye méltó képet és irányt ad egyesületünknek. Az utánpótlás nevelésben olyan alapokat tett le, olyan szellemiséget hagyott maga után, amelyet tanítványai továbbvisznek és büszkeséggel lépnek majd be edzésről-edzésre, mérkőzésről-mérkőzésre ebbe a létesítménybe. Természetesen ezen ötletünket Attila családjával is megbeszéltük, akik támogatásukról biztosítottak bennünket. Rajz Tamás azt mondta nekem: „a testvérem ott halt meg ahol szeretett élni, a jégen a barátaival.” Fia, Áron, aki értelmes ügyes jégkorongozó, nagyon büszke édesapjára és szívesen vette az ötletet, hiszen sokat edzettek együtt a kőrösi jégpályán. Attila sokszor oktatott egyénileg is gyerekeket. Kati néni, Tilu édesanyja tudja, hogy a fia jól érezte magát Kiskőrösön és hálával gondol ránk azért, hogy gyermeke emléke ilyen formában is megmarad az utókor számára. Köszönettel tartozunk a családnak azért, hogy az egyesülethez kötődő kiemelt rendezvényeken, tornákon ők is személyesen jelen vannak, sőt Tilu féltve őrzött sportrelikviáit: mezét, ütőjét, érmeit, fotóit is nekünk adományozták.

Mennyiben vett részt az utánpótlás nevelés kialakításában?

Attila számára az utánpótlás nevelés szakmai kereteinek kialakítása nem okozott gondot, mert ereiben is a jégkorong csorgott és szívesen beszélt is róla. A szakmai programunk kidolgozásánál is figyelembe vettük álláspontját, tapasztalatait, és lelkesedéssel figyeltük, hogy milyen jól bánik a gyerekekkel. Következetessége, elszántsága meghozta a gyümölcsét. Elsődleges célja az volt, hogy a mozgás és sport szeretetét, az azzal járó rendszerességet megszerettesse a legkisebbekkel úgy, hogy közben teljesítménykényszer nélkül sajátíthassák el a sportág alapjait. A szakmai tudás mellé olyan pluszt adott, amelyet tanítványai egy életen át magukkal visznek. Ezt szeretnénk most azzal viszonozni, hogy róla nevezzük el a jégpályánkat.

Hány csapattal, milyen korosztályokban vesz részt a HC Kiskőrös a 2015-16-os szezonban?

- Az egyesületünktől eddig megszokott lendületből semmit sem szeretnénk veszíteni. Sajnos csak egy hajszál választ el bennünket attól, hogy négy korosztályt tudjunk felvonultatni, de az már biztos, hogy a 2015/2016-os idényben hárommal indulunk. A felmenő rendszerű nevelésben, ha négy korosztályunk lenne, akkor a 8 évesektől egészen a 14 évesekig tudnánk alternatívát nyújtani azoknak, akik itt szeretnének jégkorongozni. Bízom benne, hogy erre rövid időn belül sor kerül, de így is három korosztállyal nevezünk be az országos bajnokságba. Ez vidéki egyesületek esetében nagy szó, hiszen a legtöbben csak regionális szinten versenyeznek.

A jégpálya névadó ünnepségére jövő hétfőn, augusztus 10-én kerül sor Kiskőrösön.

 

Gyerehokizni

Válogatott termékek

Erste Liga TV