Glen Williamson, ifjúsági szövetségi kapitány és az utánpótlás program vezetője mesélt arról, hol tartanak az U16-os összetartás második napján.
„Három héttel ezelőtt ért véget az első tábor. Sokat fejlődtek a fiatalok, látszik rajtuk az elszántság, a küzdeni akarás, mondhatni szenvedélyesebben állnak hozzá a feladatokhoz. Bennük van, amit az előző táborban tapasztaltak és most építkezni tudnak abból. Jöttek friss arcok, akiknek új ez a fajta közösségi élmény, de hamar felvették a ritmust. A program e részében hullámszerűen építjük be a fiatalokat, újakat bevonunk, másokat kihagyunk, annak érdekében, hogy a lehető legtöbbet tudják elsajátítani. Kell egy-két tábor mindegyik játékosnak ahhoz, hogy teljesen belerázódjon és ráérezzen a munka metódusára. Folyamatosan felügyeljük őket, figyelemmel kísérjük a tanulási ívüket. Remek látni, ahogy előttünk fejlődnek, velünk gondolkodnak, és amiként végrehajtják az elméletben elsajátítottakat a gyakorlatban is.”
„Nagyon komplex az összetartás programja. Számos előadást tartunk, nem feltétlenül a jégen akarunk sok időt eltölteni. Most a fiúk napi 3-4 órát mennek pályára, az előadások pedig közel 5 órát tesznek ki a napból, ahol tanulunk, mindezt interaktív formában. Jól beosztjuk a napot, ma például háromnegyed héttől este hatig tele vagyunk programokkal, ez akárhogy számolom egy tizenegy órás műszak. Szándékoltan terheljük őket, feszegetjük a határaikat, de ők állnak a kihívás elé. Persze az elején a legnehezebb, ám bennük van az akarás, a hoki szeretete és szívügyüknek érzik már most, hogy a válogatott programjában szerepelnek. Ez az az alázat, amely nem csak jobb sportolókká, de még jobb emberekké is változtatja őket.”
„Ebben a programban a legfőbb célunk az, hogy kiszélesítsük az utánpótlás bázist és minél több gyereknek lehetőséget adjuk, hogy megmutathassa a tehetségét. Keményen dolgozunk azért, hogy növeljük a válogatott programba bevont játékosok számát, majd aztán a potenciális válogatott-jelölteket is. Az év során, több tornán, több összeállításban fognak szerepelni a fiúk, forgatjuk a játékosállományt. Senkinek nincs garantált helye a válogatottban. Most ott tartunk, hogy 40-50 gyerekből tudunk válogatni, de az a célunk, hogy az év végén már 60-65-re emeljük a válogatottságra alkalmas játékosok számát. Ebben a korban szinte mindenre képesek, lehet, hogy, aki ma az ötvenedik helyen rangsorolt, de keményen dolgozik és mindent belead, egyszer majd a felnőtt válogatott tagjai között lesz, mondjuk 5-6 év múlva. Csakis hosszú távon gondolkodunk és a folyamat végén megvalósulhat ez a hosszú távú terv.”
„Párhuzamosan zajlik a 15 és 16 év alatti korosztályok felkészítése. A következő lépés a programban már a nemzetközi versenyeken való próbatétel, például az ausztriai St.Pöltenben is megmérettetjük magunkat. A novemberi IIHF szünetben is táborozunk majd, ott meghatározunk egy nagyjából harmincfős keretet, kiválasztjuk a kapusokat és céltudatosan edzünk, próbajátékokat végzünk és megyünk az újabb tornára. Majd a következő összetartáson visszaemeljük a létszámot negyven fölé, bevonunk friss embereket, cseréljük a sorokat. A kaposvári Most Mutasd Meg torna során játszott mérkőzések mindig remek élményt és sok hasznos tapasztalatot adnak. Így haladunk folyamatosan előre, mindig építkezve.”
Az Magyar Jégkorong Szövetség utánpótlás programja már több mint három éve tart. Akik először részt vettek benne jelenleg az ifjúsági és junior válogatottunk magját adják, akik a tavalyi magyarországi korosztályos világbajnokságokon aranyérmet szereztek.
Idén a juniorok a Dunaújvárosban megrendezésre kerülő Divízió I/B világbajnokságon lépnek jégre, ifjúsági válogatottunk pedig jövő áprilisban, Debrecenben küzdhet azért, hogy felkerülhessen a korosztály elitjébe.