Október 9-10. között az U15-ös válogatottunk edzőtáborozott, majd ezen a héten 13-16. között az U14 és U13-as korosztály is részt vett a válogatott rendezvények sorozatában. Ennek kapcsán beszélgettünk a magyar jégkorong utánpótlásának képzéséről, a legfiatalabbak táborainak felépítéséről Mihály Jenő, U15-ös válogatott edzővel és az egyik legjobb 2000-es születésű játékossal, Tóth Andrással.
„A kétnapos összetartásokon 44-es létszámmal dolgozunk, azaz 40 játékost és 4 kapust hívunk be a keretbe. U15-ös, 2000-es születésű játékos közel 190 van az országban, vagyis szerencsére van kikből válogatni. Minden alkalommal változtatunk egy kicsit a kereten, próbálunk minél több fiatalt bevonni a programba, eddig kb. 60 gyerek fordult meg az összetartásokon. Ez azért fontos, mert elsődleges célunk a bázis növelése és hogy minél több játékos megtapasztalja a válogatott légkörét, illetve hogy fejlődjenek játékosként és emberként egyaránt. Fontos, hogy fel tudják mérni, hol tartanak, kinek miben kell fejlődni, jobbnak lenni és ezt a mindennapokban a klubokban tudják fejleszteni.
Az első tornánk decemberben lesz Ausztriában, St. Pöltenben, ahol nemzetközi szinten is megnézhetjük, hogyan reagálnak a fiatalok éles helyzetben nyomás alatt technikailag, taktikailag, illetve csapatként.”- mondta az icehockey.hu-nak Mihály Jenő, aki klubszinten az újpesti utánpótlásban tevékenykedik.
Tóth András a MAC Budapest első számú serdülő csapatában bontogatja szárnyait, ahol fiatal kora ellenére az idősebbek között is megállja a helyét. Válogatottbeli tapasztalatairól is meglehetősen éretten mesélt: „Szeretem a jeges edzéseken, amikor állomásos feladatokat csinálunk, és minden állomáson van egy edző, aki figyel minket. Az összetartások alatt mindig más jellegű feladatokat gyakorlunk, hogy különböző területeken is fejlődjünk. Az edzések között soha nincs olyan, hogy ne tudnánk mit csinálni, mert mindig van programunk, ez jól ki van találva.
A második nap utóbbi edzésén végig játszani szoktunk és minden edzőnek figyelnie és elemeznie kell néhány játékost. A nap végén – mielőtt hazamennénk – átbeszéli az edző az általa megfigyelt játékosokkal annak erősségeit, céljait és fejlesztendő területeit. Szerintem ez egy nagyon fontos dolog és sokat segít abban, hogy tudjuk, miben kell fejlődni.”
Az U14 és U13-as korosztályokban egy-egy napos összetartásokat tartanak, hiszen így a két-két nap alatt még több kishokis megfordul a Glen Williamson által vezetett szakmai stábok keze alatt. Különös figyelmet szentelnek annak a keretek összeállításakor, hogy minden alkalommal különböző klubok és városok játékosai találkozhassanak annak érdekében, hogy mindegyikük megismerje a saját korosztályának minden tagját.
Az említett korosztályok októberi kereteit a következő linkeken találják meg: U15, U14, U14, U13, U13.