75 éves korában, súlyos betegségben meghalt Kertész József, a Magyar Jégkorongsport Hírességek Csarnokának a tagja.
Edző volt. Tisztában volt azzal, hogy egy edző sohasem veheti le a szemét, tanítványairól. Ő nem is tette! Éppen, hogy megérkezett a Mennyországba, azonnal visszatekintett a székesfehérvári jégpályára, ahol tanítványait – Ocskay Gábort, Kolbenheyer Józsefet, Vrbanics Tibort és a többieket – köszöntötték, abból az alkalomból, hogy pontosan 45 éve, ezek az akkor még ifjak alapították meg, a Volán jégkorong szakosztályát.
Őt is várták az eseményre, de tudták betegsége miatt nem lehet ott. Arra viszont senki nem gondolt, hogy már valahol, az égi jégpályákon jár…
A hoki ízére 1952-ben érzett rá, amikor a Postásban elkezdett korongozni. Három esztendő múltán, már a BVSC jogelődjét, a Törekvést erősítette, majd a BVSC kegyelmet nem ismerő, de nem is kérő hátvédje lett.
Nem véletlen, hogy legkedvesebb edzőjének, az „örök vasutas-trénert”, a Hírességek Csarnokába ugyancsak beválasztott Háray Bélát nevezte. Abban sincs semmi meglepő, hogy amikor legjobb barátai, sporttársai felöl érdeklődtem hátvéd párját, az ugyancsak „Halhatatlan” Babán Józsefet említette, valamint Koutny Lajost.
A válogatottal, három alkalommal szerepelt B, egyszer pedig C csoportos VB-n, ám számára is a magyar jégkorongsport eddigi utolsó olimpiai szereplése, az 1964-es innsbrucki téli olimpia jelentette a legnagyobb élményt. A nemzeti csapatból egyébként Raffa Gyuri és Schwalm Béla nevét említette, amikor azt tudakoltam, onnan kik álltak legközelebb a szívéhez. „Jaj és el ne felejtsd el – tette hozzá - az akkori kapitányt Vlagyimir Komineket. Tőle rengeteget tanultunk.”
Kertész József, amikor befejezte aktív pályafutását, a Volán, majd a Székesfehérvári Volán edzője lett. A válogatott felkészítésében is nagy és sikeres munkát végzett Boróczi Gáborral együtt. Irányításukkal, a nemzeti csapat 1976-ban feljutott a világbajnoki „B” csoportba majd 1977-ben és 1978-ban bent is maradt, a magasabb osztályban!
1980-ban azonban megszakadt a sportághoz ezer szállal kötődő viszonya. Több évtizedes szünet után, 2014-ben talált vissza a régi játszótársak közé, akkor választották a Magyar Jégkorongsport Hallhatatlanjai közé.
Sajnos azonban a hallhatatlanság, nem jelent halhatatlanságot…
Török László