Egy hétig a játékosok állítják össze az edzésprogramot

2017.12.10. 12:00 |

Az IIHF Edzői Bizottsága által elfogadott Players Decide kezdeményezés az IIHF alá tartozó nemzeti szövetségek néhány csapatánál kerül bevezetésre egy próbaidőszak erejéig. A program célja a játékosok és az edzők közti együttműködés javítása, a gyermekek kívánságainak és hobbijainak figyelembevétele, valamint a játékosok belső motivációjának növelése.

A program a 10 és 14 év közötti gyerekeket célozza meg elsősorban, de fiatalabb és idősebb korosztályokra is alkalmazható.

A Players Decide hét lehetőséget ad arra, hogy a jégkorongozók saját maguk döntsenek arról, hogy milyen gyakorisággal látogatják csapatuk edzéseit, illetve milyen típusú edzésmunkát végeznek egy héten keresztül. Szabadkezet ad a fiatal játékosok számára annak kiválasztásában, hogy milyen területen szeretnének fejlődni. Vagyis nincsenek semmire sem rákényszerítve, így az edzésekben is nagyobb örömüket lelhetik.

Minden döntést a játékosok hoznak meg, akár jeges-, akár szárazedzésről van szó, ők dönthetik el, hogy csapatjátékban akarnak fejlődni vagy az egyéni képességeik fejlesztésére szeretnék fordítani az időt.

A játékosoknak sokkal többet is kell kommunikálniuk egymással, hogy kialakítsák a közös edzésprogramjukat. Ehhez pedig minél több ötletre van szükség a csapat tagjaitól. Ez jó hatással lehet a fiatalok csapaton belüli együttműködésére. A folyamat során érveket sorakoztathatnak valami ellen vagy valami mellett, kompromisszumokat köthetnek és a felmerülő problémákra közösen kell megoldást találniuk, vagyis a kommunikációs készségek fejlesztése kerül előtérbe.

Az edzők ezen a héten csak megfigyelnek, jegyzetelnek, segítenek és minden egyes edzés végeztével értékelik az adott programot, a hét végén pedig egy átfogó értékelést adnak az egész hétről, hogy mi volt jó és miben kell még fejlődniük. Ha a játékosok segítséget kérnek, akkor annak eleget tehetnek, azonban a projekt lényege pont az, hogy a jégkorongozók tervezzenek meg mindent az adott héten.

A tapasztalatokat egy online kérdőíven lehet majd megosztani az IIHF-fel, és majd az Edzői Bizottság legközelebbi ülésén ezeket is figyelembe veszi a nemzetközi szövetség. Ezek alapján pedig elhatározzák, hogy elindítják-e a programot mindenhol.