Dr. Sárközy Tamás 75 éves

2015.10.26. 10:31 |

Teljes nevén Nagybocsai Bocsai Sárközy Tamás Ottó Gyula József 1989-1999 között, azaz tíz éven át volt a Magyar Jégkorong Szövetség elnöke. A neves jogász és egyetemi professzor ma ünnepli 75. születésnapját.

Dr. Sárközy Tamás polgári családból származik, apai ágon a korábbi francia államelnök, Nicolas Sarkozy távoli rokona. Édesapja neves mérnök, édesanyja osztrák származású volt, de már Budapesten született, az ő apja a Ritz-szállodalánc megbízásából a Duna-palota vezérigazgatói pozíciójára érkezett Magyarországra az 1910-es évek elején.

„A jégkorong gyermekkori szerelmem volt, hiszen én puhány vagyok, a jégkorong pedig a legkeményebb és leggyorsabb sport – mondta Dr. Sárközy Tamás egy korábbi interjújában. - Legendás játékosokat láttam, Kenderessy Balázst, Hircsák brillantin kapust, Háray tüzért vagy a piros sálas Pásztort. Abban a szerencsében is volt részem, hogy - bár én lelkes Fradi-drukker vagyok - Boróczi Gábor, az újpesti klasszis, illetve ezt követően szerintem a legjobb magyar edző, a barátjának fogadott. Úgyhogy én a hatvanas-hetvenes-nyolcvanas években is rendszeresen jártam hokimeccsre, tehát jégkorongberkekben ismert mindenki. Amikor 1988-ban a korcsolya és a jégkorong szövetség kettévált, népes delegáció keresett fel, hogy legyek elnök. Elvállaltam, és tíz évig elnök voltam. Büszke vagyok arra, hogy Studniczky Ferenc, majd Hársfalvi Tamás főtitkárok segítségével elkerültük a kilencvenes évek elején a több más szövetségnél tapasztalható összeomlást, sikerült talpon maradnunk, és 1998-ban gazdaságilag megalapozott, az államtól független szövetséget hagyhattam magam után. Ennyivel tartoztam a magyar jégkorongnak”

Bár Sárközy professzor budapesti, a székesfehérváriak és a dunaújvárosiak is elfogadták. Erre csak ennyi volt a válasza: „Miért ne fogadtak volna el? Székesfehérvárt különösen támogattam az 1990-es évek elején, mert Dunaújváros - a Dunaferr akkori fellendülése folytán - nem szorult támogatásra. Gondolom, Dunaújvárosban is szerettek, idei bajnokságuk alkalmával is kaptam ajándékot Szélig Árpádtól. De amit lehetett, megtettem a debreceni, miskolci, jászberényi és szegedi jégkorongért is. Egy nyolccsapatos, erős ob I-ről álmodoztam akkor.”

Ami természetesen azóta megvalósult, az első osztályú magyar bajnokságot magába foglaló nemzetközi MOL Liga formájában.

Arra a kérdésre pedig, hogy megérte-e tíz éven át a kevés szabadidejét a jégkoronggal töltenie, egyértelmű választ adott: „Feltétlenül, felejthetetlen élményeim voltak itthon és külföldön egyaránt. Láttam tíz világbajnoki döntőt, ott voltam három téli olimpián. De amit kaptam, igyekeztem törleszteni is a magyar sportnak. A Jogász Egylet bázisán két sportjogi konferenciát szerveztem, beindítottam ezt a szakjogot Magyarországon, és megírtam az első magyar sportjogi monográfiát is, mintegy a sporttörvényt elemző-bíráló kommentárként."

Az MJSZ egykori elnöke 1978-ban lett az állam- és jogtudományok doktora, majd a következő évben egyetemi tanári címet kapott, jelenleg a Budapesti Műszaki Egyetem Gazdaságtudományi Karán professor emeritus címet visel, az általa alapított Üzleti Jogi Tanszéken továbbra is oktat.

Több állami intézményben töltött be magas pozíciót, de mindig igyekezett távol tartani magát a politizálástól.

A Gazdaság és Jog című folyóirat főszerkesztője és a szerkesztőbizottság elnöke. 2006-tól az Államreform Bizottság tagja.

A Magyar Jégkorong Szövetség ezúton is boldog 75. születésnapot kíván Dr. Sárközy Tamásnak!