Don MacAdam: Fontos a támogató szakmai stáb

2023.10.25. 12:00 |

Férfiválogatottunkat Don MacAdam készíti fel stábjával a következő időszak fontos feladataira. A kanadai szakembert kérdeztük röviden a megbízatásról és a fő célokról.

„Az edzősködés mindig nagy kihívás, ahogyan a szövetségi kapitányi feladat is, nincs ez másként most sem, de egyúttal megtiszteltetésnek is érzem a nemzeti csapatot irányítani” – fogalmaz Don MacAdam, aki a sportigazgatói és fejlesztési igazgatói feladatait a jövőben is ellátja, sőt, kinevezésével az edzők fejlesztése a gyakorlatban is értelmet nyer, elvégre a mostani megállapodás értelmében egy leendő magyar szakember kapitányi szerepvállalását készíti elő.

„Nehéz helyzetbe kerültünk a korábbi szövetségi kapitány távozásával, egy intenzív időszakon vagyunk túl, fontos volt, hogy minél hamarabb felálljon egy új stáb a novemberi tornára, de azt is szerettük volna biztosítottnak látni, hogy folytatódhat az a program és az a vízió, amit elkezdtünk a nemzeti csapatnál. Szeretnénk, ha egy bizonyos ponton egy magyar szakember venné át a kapitányi feladatokat. Fontos, hogy egy támogató szakmai stáb működjön a nemzeti csapat körül, mindenkinek meglegyen a pontos feladata. Rengeteg Erste Liga és ICEHL-mérkőzést néztem meg az elmúlt időszakban, az úgynevezett scout feladatok most Ladányi Balázsra, a juniorválogatott szövetségi edzőjére hárulnak, egyébként is fontos, hogy az U20-as edző mindig szorosan dolgozzon együtt a felnőttválogatott stábjával, ez számukra is a legjobb fejlődési lehetőség. Godó egyébként a decemberi, budapesti U20-as vb után szorosabban csatlakozik majd a stábomhoz. Mióta Magyarországon dolgozom, úgy érzem, nagyot léptünk előre az edzők felkészültségében, a magyar edzők keményen dolgoznak, jó ezt látni. A Kanada elleni meccs előtt szimpóziumot tartottunk, 200 edző vett rajta részt.”

Ha már itt tartunk – mármint az U20-as válogatottnál –, mi lehet az elvárás a decemberi világbajnokságon a csapat számára? – kérdeztük Don MacAdamat, aki ott volt stábtagként a legutóbbi junior vb-n, Askerben (ahogyan az angers-i U18-as vb-n is).

„Tavaly nagy lépést tettünk előre azzal, hogy a válogatott bent maradt a divízió 1/A-csoportban, ráadásul az edzői stáb tagjai is szintet léptek saját pályafutásukban, hiszen Vas Márton és Székely Csaba kapusedző is Franciaországban dolgozik már. A játékosok egyéni szinten is léptek előre, Hadobás Zétény az A-csoportos vb-n is ott volt a keretben. Szóval a saját elvárásom mindenképp az, hogy ezúttal is sikerüljön a bentmaradás a csoportban.”

Don MacAdam szerint a felnőttválogatott esetében sportszakmai célként meg lehet fogalmazni az A-csoportba (vissza)kerülést, de az is fontos lesz tavasszal, hogy épüljön tovább a csapat és az edzők is újabb lépést tegyenek előre.

Ami a nagyválogatott novemberi programját illeti. A Sárközy Tamás Eléktornára elég vegyes kerettel vág neki a csapat (a névsor hamarosan ismert lesz).

„Közösen válogattuk össze a novemberi keretet a segítőimmel, valamint az előző stáb másodedzőivel és a korosztályos válogatottak stábjával. Valóban lesz a keretben több fiatal játékos is, mindenképp szerettünk volna többeknek lehetőséget adni. Vannak sérülések, amik persze mindig jelentkeznek, így akadnak játékosok, akik most nem állnak rendelkezésre, de például nem lesz itt Papp Kristóf sem, rá természetesen számítunk majd a folytatásban is. Decemberben is hasonló keret várható, az igazán fontos feladat majd februárban jön el az olimpiai selejtezővel. Egy hazai torna mindig nagy lehetőség, főleg a fiataloknak is, kíváncsian várjuk a Sárközy-tornát” – mondta Don MacAdam, a magyar válogatott szövetségi kapitánya.