Megérkezett Magyarországra, és a munkát is megkezdte Darryl Easson, aki mentoredzőként segíti majd az ország edzőit. Az edzőképzés teljes megújuláson megy át, Fekti István vezetésével komoly munka kezdődött, ebbe illeszkedik a kanadai szakember is.
A jégkorong-edzők képzése, továbbképzése, a licenszek meghatározása és kiosztása, mind olyasmi, amiben rengeteg még itthon a fejlődési potenciál. Fekti István kedden délelőtt felvázolta az ország csapatai által delegált edzőknek, hol tart jelenleg a jégkorong-társadalom az edző-kérdésben, és milyen lépésekkel fejlődhet az elkövetkezendő három évben. Vezetésével ugyanis először ismét megalakult az Edzőbizottság, illetve összeállítottak egy átfogó, hároméves programot, amivel a hazai edzőképzést újítják meg. Miért van erre szükség? A jégkorongban tevékenykedő edzők 90%-ának B licensze van, ezen belül viszont óriási különbségek vannak az egyes szakemberek tudásában. Többek között ez is megváltozik a jövőben, emellett átláthatóbb lesz az országban tevékenykedő edzők munkája, illetve a licenszek megszerzéséhez vezető vizsgák nívója is növekszik majd. Ezeknek a megvalósulásához viszont szükség volt egy szakfelügyelőre, aki minőségi szakmai tudással és megfelelő tapasztalatokkal rendelkezik. Itt jön a képbe Darryl Easson.
„Kerestünk egy olyan szakembert, aki szakosztálytól független és megfelelő szakmai tudással és gyakorlattal bír – foglalta össze Fekti István. – Darryl Easson már nagy rutinnal rendelkezik az edzőképzésben, az IIHF-nél is hasonló feladatot lát el. Ráadásul ő már járt itt augusztusban is, amikor kidolgoztuk a programot, amit nagyon jónak tart. Megkerestük, vállalná-e a pozíciót, és nagyon nyitott volt, hatékonyan és gyorsan tudtunk tárgyalni vele. Az első kapcsolatfelvétel után tíz nappal már leszállt a gépe Budapesten.”
Darryl Easson egy Kanadában született szakember, 53 éves, házas, két lánya van. 24 évig élt az Egyesült Királyságban, ahol a Nottingham Panthers csapatában jégkorongozott, és edzői munkáit is Angliában végezte. Dolgozott vezetőedzőként a Telford Tigersnél, illetve az angol U18-as válogatott szövetségi kapitánya volt hét szezonon keresztül. Az ifi-csapattal 1997-ben C-csoportos világbajnokságot nyert. Jelenleg Svájcban él családjával, immáron tíz éve, ahol az IIHF-nél hasonló dolgokkal foglalkozik, mint Magyarországon fog: az IIHF Sport Developement projektmenedzsere. A magyar szövetség ajánlatának elfogadásával átteszi bázisát Budapestre, ahonnan havonta 5-7 napra utazik majd haza Zürichbe.
„Nagy megtiszteltetés, hogy itt dolgozhatok - mosolygott Darryl Easson. - A Magyar Jégkorong Szövetség nagyon jó irányba halad, megfelelő lépéseket tesz, hogy fejlődjön. Ez az edzőképzést megreformáló program nagyon jó ötlet. Nagyon várom már a közös munkát, és az IIHF is támogatja a kezdeményezést. Az én célom, hogy eszköz legyek, amellyel a magyar edzők és általuk a játékosok is sokkal jobbak lesznek. A trénerek általában jól kifejlett egóval rendelkeznek, így nem lesz egyszerű véghezvinni a programot, de hiszek benne, hogy közös erővel sikerülni fog, hiszen ez mindannyiunk érdeke. A legfontosabb a bizalom kiépítése, az őszinteség és a megfelelő kommunikáció. Lényeges az is, hogy a kritikai észrevételeket jól kell tudni kezelni, hiszen aki nem hallgatja meg mások kritikáit, az megáll a fejlődésben. Én a kiváló edzői munkára fogok koncentrálni, ezt megígérhetem.”
Az új edzőképzési program néhány pontja:
- a licenszek átalakítása, differenciálása
- tudásanyagok összeállítása az egyes típusokhoz
- megújult licenszszerzés, továbbképzések
- a klubok rendszeres meglátogatása, monitorozása, értékelése, a hibák közös kijavítása
- folyamatos visszajelzés az edzőknek, kluboknak és a szövetségnek
- edzői tudásbázis létrehozása
- folyamatos közös munka