Büntetőkkel győzött Ukrajna

2014.12.17. 22:14 |

A szünnapot követően Ukrajnával mérkőzött meg juniorválogatottunk a Dunaújvárosban zajló U20-as Divízió I/B világbajnokságon.

Rich Chernomaz apróbb változtatásokat tett a keretben, melyet az is indokolt, hogy Schmál Kristófot mandulagyulladással kezelik, így kidőlt a hadba fogható játékosok közül. Az ukránok elleni mérkőzésen az Erdély-Kocsis-Vincze trió bizonyíthatott az első sorban, míg Kocsis helyét Szabó Krisztián vette át a második sorban. A szövetségi kapitány emellett úgy döntött, a nyitómérkőzésen bizonyító Arany Gergelyt küldi újra a kapuba a franciák elleni mérkőzésen szereplő Kornakker Dániel helyett.

Az ukrán válogatott a találkozó első tíz percét többnyire emberhátrányban töltötte, hiszen négy büntetést is sikerült összeszednie. Az emberelőny során több helyzetet kialakítottak juniorjaink, ám nem sikerült azonnal gólra váltani a lehetőséget, majd kettős előnyben Erdély adott egy keresztpasszt Vinczének, aki ebből megszerezte a mérkőzés első gólját. A harmad közepe táján újra előnyhöz jutottunk, ezúttal Erdély ért bele jól Vincze lövésébe és növelte kétgólosra az előnyt. A harmad végén az ukránok kerültek kettős előnybe, a lehetőséget pedig ki is használták, Kuzmyk emelte a kipattanót a hálóba, Arany tehetetlen volt.

A második harmadban mi szedtünk össze több büntetést is, de szerencsére az emberhátrányos védekezés hatékonynak bizonyult. Alig négy perccel a játékrész vége előtt viszont egy rossz átadásból Bojkov megszerezte a korongot és jól indította Timcsenkot, aki egyedül támadhatott a kapura és egyenlíthetett. Mindössze fél perccel a vége előtt viszont egy buli utáni gyors passzjátékot követően Vincze volt újra eredményes, visszaszerezve ezzel a vezetést.

Az utolsó húsz perc valamivel kapkodóbb játékot hozott, amely két-két elkerülhető kiállítást eredményezett mindkét oldalon. Az ukrán együttes második emberelőnyét kihasználva ismét Timcsenko révén egyenlített kevesebb, mint öt perccel a rendes játékidő vége előtt. A magyar csatárok igyekeztek minél több helyzetet kialakítani és minden lehetséges szögből kapura lőni, de nem sikerült betalálni, jöhetett újra a hosszabbítás.

A ráadásban a Lengyelország elleni meccshez hasonlóan, itt sem született gól, így büntetőlövésekre került sor. Három sorozat után 1-1 volt az állás, majd a negyedik rávezetést az előző alkalommal eredményes Erdély lőtte, ám ezúttal nem sikerült túljuttatnia a korongot az ukrán kapuson. A másik oldalon szintén az egyetlen sikeres rávezetést végrehajtó Luhovy jöhetett újra, akinek ezúttal is sikerült gólt lőni, megszerezve ezzel Ukrajna győztes találatát és a két pontot. Juniorjaink tehát ezúttal egy pontot szerezve korcsolyázhattak az öltözőbe.

A két vezetőedző a következőket nyilatkozta médiapartnerünknek, a jkb.hu-nak:

Rich Chernomaz:

„Miután kétgólos vezetést szereztünk, pár játékosunk azt gondolta, hogy ez innen már egyszerű lesz. Figyelmetlenül kezdtünk játszani, és egy támadó harmadbeli felesleges kiállításunk azt eredményezte, hogy már az első harmad elején visszajöttek a meccsbe. Az első harmad után mondtam a fiúknak, hogy ezen a nemzetközi szinten nem fog megtörténni olyan, mint a klubokban, hogy 8-5-re is lehet akár nyerni, mondtam nekik, itt szorosabb eredmény lesz, kevesebb góllal. Ezért is kell nagyon fegyelmezettnek maradni, amibe beletartozik az is, hogy nem csinálunk felesleges kiállításokat. Négy támadó harmados kiállításunk volt, ami megengedhetetlen, hagytuk őket felállni és ez lett az eredménye. Aztán pedig idegesek is lettünk, talán még nem szoktuk meg eléggé ezt a szintet. Itt már jobbak a csapatok, mint tavaly, jó játékosok vannak. Csak úgy lehet nyerni, ha mindenki egy emberként betartja a taktikát, és attól függetlenül, hol játszik, a csapat koncepcióját helyezi előtérbe, és nem a saját gondolatait, meglátásait egy-egy szituációban.”

Igor Chibirev:

„A második magyar gól után azt mondtam a fiúknak, hogy az első harmadban feltétlenül lőnünk kell még egy gólt, ami sikerült szerencsére. A harmad szünetben kértem őket, hogy úgy játsszanak, mintha most kezdődött volna a meccs, támadjanak sokat, minél több lövést eresszenek a kapusnak, és akarják nagyon a győzelmet. Ez az az ukrán csapat, amelyet látni szeretnék, alapvetően elégedett vagyok a fiúkkal. Annyi, hogy az első harmadban kellene kicsit jobban játszanunk, és tartanunk az eredményt, egyébként mindenki elvégzi a dolgát.”

„Jól kezdtük a mérkőzést, ennek köszönhetően a 10. percben már két góllal is vezettük. A sok kiállítás azonban megbosszulta magát és az első harmad végén szépítettek az ukránok, majd a második játékrész második felében egalizáltak is. A harmad végén egy gyönyörű akció végén sikerült gólt szereznünk, így 3-2-es előnnyel mehettünk szünetre. A záró játékrész hullámzó játékot hozott es a harmad vége felé emberelőnyben sikerült egyenlítenie az ellenfélnek. A hosszabbításban nem született döntés, így ismét jöhettek a büntetők, amit most az ukránok lőttek jobban.” – mondta az icehockey.hu-nak Arany Gergely.

„A francia csapat elleni vereségünk után sikerült rendbe tenni a fejeket, átbeszéltük és kijavítottuk az elvétett hibáinkat. Csakis a győzelem volt az elfogadható számunkra, ennek tudatában kezdtük meg az ukrán meccset. Jól is kezdtünk, kettős emberelőnyből gólt is szereztünk, sikerült elmennünk 2-0-ra. Azonban ezen a szinten nem lehet ilyen szarvashibákat véteni, nem lehet ennyi kiállítással megnehezíteni a saját dolgunkat, melyeket elkövettünk, mert megbosszulja önmagát. Esélyt adunk az ellenfélnek arra, hogy gólhelyzeteket alakítson ki, ugyanakkor a saját kezünkből adtuk ki az irányítást. Sok helyzet maradt ki mindkét oldalon, hamar eldőlhetett volna ez a mérkőzés, de egy meccs 60 percig tart, és ha nyerni akarunk, akkor 60 percig tartó 100%-os koncentráció szükséges.
Végezetül, azt mondanám - teljes vállszélességgel - hogy ez a magyar válogatott van olyan profi, vagyunk annyira sikerre éhesek, hogy a Kazahsztán elleni meccset meg tudjuk nyerni. Ebben biztos vagyok.” – nyilatkozta a mérkőzést követően Szaller Márk.