A Magyar Távirati Iroda Sportszerkesztőségének felkérésére a hazai szövetségek 1964 óta minden esztendőben eldöntik, kik sportágukban az év legjobbjai. Idén a jégkorongsportban Sofron István, Huszák Alexandra, a görhokiban pedig Feil Arnold kapta meg a kitüntető címet.
Az esztendő utolsó napján így kicsit bővebben is foglalkozunk velük: végezetül Feil Arnold évét vesszük górcső alá.
Noha az inline-t még kevesen ismerik, népszerűsége pedig még nem érhet a jégkorong nyomába, de folyamatosan nő a bázisa, a válogatottunk pedig egymást követően második éve dörömböl az A-csoport ajtaján a görhoki-világbajnokságon. Belépni eddig azonban még nem sikerült.
- Eredményes volt ez az év - értékelt a legjobbnak választott Feil Arnold. - A Győrrel elindultunk az osztrák ligában, jó csapatok ellen tudtunk készülni a vb-re is. Gyerekcipőben van ugyan még a sportág, másfél hónap csak az egész szezon. A világbajnokságon azonban a döntőig jutottunk el és ugyanúgy egy gól döntött, mint tavaly, de idén simábban jutottunk el a fináléig és jobb játékkal is.
Az utóbbi két vb-n 12 gólt szerzett Feil (4) - a feketemezes új-zélandiak ellen Ingolstadtban egyet
(fotó: Jürgen Meyer / kbumm.de - iihf.com)
Az inline világbajnokságok lebonyolítási rendje annyiban különbözik a jégkorong-vb-kéhez képest, hogy itt egyszerre, párhuzamosan zajlik a legjobbak és a másodosztály vetélkedése. Utóbbihoz tartozik válogatottunk, amely az utóbbi két évben is a második helyen végzett.
2011-ben, Csehországban Nagy-Britanniával játszotta a feljutásért vívott finálét a magyar válogatott, míg idén Németországban Szlovákia volt az ellenfél. Feil Arnold mindkét döntőben szerzett pontot – előbbin assziszttal, utóbbin góllal és assziszttal iratkozott fel a lőlapra.
- Ez már a második év volt, hogy Csehországban, külföldi edzővel együtt tudtunk készülni, és a körülményeink is javultak az évek alatt. Több edzőmérkőzést is játszhattunk, ami segített a csapatnak, lévén gyerekcipőben jár még sportágunk, másfél hónap az egész szezon.
Gólöröm az Ausztria elleni elődöntőben (fotó: Jürgen Meyer / kbumm.de - iihf.com) |
Mégis, ami igen szép eredmény a mieinktől, egymás követő második évben sikerült megszerezni az ezüstöt – 2010-ben egyébként bronzos volt a csapat, de nem csak ebben érződik a fejlődés.
- Németországban ugyanúgy eljutottunk a döntőig, mint tavaly, és ugyanúgy egy góllal kaptunk ki, mint tavaly. Ellenben idén már sokkal simábban jutottunk el a fináléig, tavaly nyögvenyelősebben. Most azonban domináltunk és a döntőben sem hiszem, hogy alárendelt szerepet játszottunk volna.
A bázis egyébként ha kis lépésekben is, de évről évre nő, mindig akad olyan játékos, aki a jégkorong mellé kiegészítő tevékenységként kipróbálja a sportág ezen válfaját is. Hasonló a helyzet jégkorongban, mint a röplabda-strandröplabda esetében idehaza - a legjobb teremjátékosok nyáron kimennek a strandra, és kihasználják az üres időszakot, míg itt a legjobb jégkorongozók a nyári időszakban kipróbálják magukat a teremben.
Vannak persze országok, ahol magasabb szinten mozog az inline, így például az Egyesült Államokban – éppen ezért volt nagy szenzáció, amikor 2012 áprilisában sikerült egy amerikai világbajnokot, Nathan Sigmundot Győrbe csábítani. Feil Arnoldék tőle leshették el a sportág csínját-bínját.
- Kapcsolati, baráti rendszeren keresztül sikerült idehozni az amerikai srácot. A közös edzések, meg a meccsek sokat segítettek, magas volt a játékintelligenciája. Igaz, hogy az országos bajnokságra lesérült, és a rájátszásban nem tudott részt venni, de nekünk jó volt látni őt testközelből.
És hogy mit kíván magának és a sportágának 2012 legjobbja 2013-ra?
- Inline szempontból az idei év elég jól sikerült, az osztrák liga és a vb is, eredményesség és játék szempontjából is, élveztük, szóval soha rosszabbat!
Drezdában 2013 nyarán talán sikerült aranyra váltani az ingolstadti ezüstérmet
(fotó: Jürgen Meyer / kbumm.de - iihf.com)
Helyreigazítás: Cikkünk első változatában - annak címében és bevezetőjében - félrekereszteltük Feil Arnoldot. A hibáért elnézést kérünk! |