A 4. ellenfél: Finnország

2016.05.05. 15:59 |

A magyar férfi felnőttválogatottunk hamarosan megérkezik a világbajnokságra, de amíg a csapat a Tüskecsarnokban készült, mi éppen ott, illetve vonalas- és mobiltelefonon, skype-on, facetime-on és galambpostával beszéltünk az ellenfeleink szakvezetőivel. Elemzésünk soros alanya Finnország, amely GM-je, Jere Lehtinen szakított ránk időt.

vdsvsd

A Finnországgal szembeni mérkőzésünk jelenti majd a világbajnokság csoportkörének közepét, hiszen a negyedik játéknapon találkozunk a távoli rokonainkkal, akiknek lesz tennivalójuk, mert 2015-ben csak a számukra csalódást keltő 6. helyen végeztek.

Pedig alapvetően minden vb-nek úgy futnak, neki, hogy az érem a cél – ez idén hatványozottan igaz lesz, ennek szellemében pakolták tele a keretet NHL-esekkel, KHL-esekkel, a „resztlit” meg a hazai élvonal, a Liiga adja. Lesznek a csapatban olyan veteránok, mint Mikko Koivu és olyan fiatal sztárok is, mint Mikael Granlund vagy Patrik Laine. Ugyanakkor a finn válogatott fiatalodik, keresik a beépíthető embereket, ami kivált szükséges, hiszen ősszel a világkupára az égszínkék-fehérek is hivatalosak.

Mi a GM-mel, Jere Lehtinennel beszélgethettünk az átalakulásról és a jelenlegi helyzetről.

evewv

Icehockey.hu: Mi lesz a hivatalos cél a világbajnokságon?

Jere Lehtinen: Egyetlen célunk van, hogy aranyérmesek legyünk, minden tornára ezzel a felfogással megyünk.

Amikor összeállította a keretet, milyen képességekre figyelve válogatott?

Mostanság, amikor jó eredményeket értünk el, azt jobbára a kiváló csapategységnek köszönhettük. Csapatként kellett játszanunk, a rendszerünkön belül. Jó kapusteljesítményt is kaptunk, jó volt a védelmünk is, de ahhoz, hogy nyerj, támadni is tudni kell. Tehát a kérdésre válaszolva: kicsit mindenre.

A világkupa mekkora és milyen hatással volt a vb-keret alakulására?

A vk-ra már kiválasztottunk 16 játékost, tehát hét hely szabad még, ám ezeket minden bizonnyal NHL-esek fogják betölteni. Persze figyeljük az európai légiósainkat is, és otthon is keresgélünk. Általánosságban pedig, ha véget ért az idényed az NHL-ben, vagy Európában és nem gátol semmi a válogatott szerepelésben, akkor jössz – már, ha meghívnak…

Az észak-amerikai játékosoknak egyértelműen fontosabb a vb-nél a Stanley-kupa-rájátszás, miként viszonyul mindehhez egy finn?

Számunkra nagyon fontos a válogatott, mert az utánpótlás-csapatainkat végigjárták a sztárjaink, mielőtt más országba, akár éppen az NHL-be kerültek. Ezért is kiváló a csapathangulatunk, mert mindenkit büszkeséggel tölt el, hogy Finnországért küzdhet.

Öt éve dolgozik a finn válogatottak programjában, ez a második éve a nagyok GM-jeként: éppen megvalósítja a hosszú távú tervét vagy évről-évre dolgozik?

Évről-évre dolgozunk, ám persze van hosszú távú elképzelésünk is. Fél szemmel mindig figyeljük a juniorválogatottunkban szereplőket, meg azokat, akik az NHL-ben vagy az AHL-ben légióskodnak. Mindig az a kérdés, látunk-e valakit, aki késznek tűnik arra, hogy a felnőttválogatottunk tagja legyen. Vannak, akiknek ehhez több idő kell. Összességében elégedett vagyok azzal, ahogy a különböző válogatottjaink teljesítettek az elmúlt időben, mert látszik, működik a rendszerünk. Nem szabad félni a fiatalok kipróbálásától, egyszerűen vannak helyzetek, amelyek adják magukat. Most megyünk a vb-re, nyakunkon a világkupa, két éven belül olimpia lesz, tehát nagyon izgalmas időszak ez a Finn Jégkorong Szövetségnek.

Miként készülnek ellenünk?

Manapság teljesen mindegy, kivel találkozol egy jégkorongtornán, biztos lehetsz benne, hogy kemény mérkőzés lesz. Talán tíz-tizenöt éve ez még nem így volt, lazábbra lehetett venni a dolgokat, ma viszont egyértelmű: ha kivívtad a jogot, hogy a 16 legjobb válogatott között szerepelj a vb-n, akkor jó csapatod van. Mindegy, hogy Kanadával vagy Magyarországgal játszunk, felkészültnek kell lennünk, és tartanunk magunkat a játéktervhez, mert ugyan klisé, de már nincsenek könnyű meccsek egy vb-n. Kicsit ismerem a magyar hokit, tudom, hogy nincs sok légiós, akik viszont külföldön játszanak, azok nagyon jók: én például láttam Sebők Balázst remekelni a KalPában, ami bizonyítja, hogy Magyarország is képes klasszisok kinevelésére.

hun

A MAGYAR KERET

Kapusok (3): HETÉNYI Zoltán, RAJNA Miklós (Fehérvár AV19), VAY Ádám (Debreceni HK)

Bekkek (8): DUDÁS Jesse, SAGERT Kalvin, (DVTK), GARÁT Zsombor, MESTYÁN István, STIPSICZ Bence (MAC), SZIRÁNYI Bence, WEHRS Kevin (Fehérvár), VAS Márton (Fassa, olasz)

Csatárok (14): BANHAM Frank, BARTALIS István, BENK András, KOVÁCS Csaba, KÓGER Dániel, NAGY Gergő, SARAUER Andrew (Fehérvár), ERDÉLY Csanád (Sioux Falls, amerikai), GALLÓ Vilmos (Linköping, svéd), MAGOSI Bálint (Briancon, francia), NAGY Krisztián, (MAC), SEBŐK Balázs (KalPa, finn), SOFRON István (Klagenfurt osztrák), VAS János (Slavia Praha, cseh)

 

A STÁB

Szövetségi kapitány: Rich Chernomaz
Edző: Majoross Gergely, Diego Scandella, Sille Tamás, Tokaji Viktor
Kapusedző: Gary Clark
Erőnléti edző: Puskás Sándor
GM: Nagy Attila
Csapatvezető: Imre Lajos
Orvos: Majzik Ernő
Fizioterapeuta: Bagonya Imre, Sashalmi Tamás
Felszerelés-menedzser: Nagy József, Tornyi Gábor

   

Világbajnokság, Oroszország, B-csoport (Szentpétervár)

Május 7. szombat, 12.15 (11.15): Szlovákia–MAGYARORSZÁG
Május 8. vasárnap, 12.15 (11.15): MAGYARORSZÁG–Kanada
Május 10. kedd, 20.15 (19.15): MAGYARORSZÁG–Franciaország
Május 11. szerda, 20.15 (19.15): Finnország–MAGYARORSZÁG
Május 13., péntek, 16.15 (15.15): Egyesült Államok–MAGYARORSZÁG
Május 14. szombat, 16.15 (15.15): MAGYARORSZÁG–Fehéroroszország
Május 16. hétfő, 20.15 (19.15): Németország–MAGYARORSZÁG

(Zárójelben a magyar időpontok.)

Fotó: Mudra László, IIHF

Gyerehokizni

Válogatott termékek

Erste Liga TV